Yıllar önce Almanya'dan getirdiği hatalı basım 10 euro için alıcı arıyor

Aydın Koçyiğit'e yıllar önce gittiği Almanya'da, yaptığı alışveriş sonrası para üstü olarak hatalı basım olduğu ileri sürülen 10 euro verildi. Parayı sandığa koyup saklayan Koçyiğit, 5 yıl sonra paranın varlığını hatırlayınca, sandıktan çıkardı ve satmaya karar verdi.

Türkiye 10 Ekim 2020 00:01
Yıllar önce Almanya'dan getirdiği hatalı basım 10 euro için alıcı arıyor
-A +A

Balıkesir’de yaşayan Aydın Koçyiğit, 5 yıl önce gezmek için Alman asıllı eşi Carmen ile birlikte Almanya'ya gitti. Çeşitli mağazalardan alışveriş yapan çifte, para üstü olarak hatalı basım olduğu ileri sürülen 10 euro verildi. Çift, eve geldiklerinde paranın bir yüzünün kenarında şerit halinde boya olduğunu fark etti. Bu durumu ilk başta fazla önemsemediğini söyleyen Aydın Koçyiğit, eşi Carmen'in uyarısıyla hatalı basım olduğunu düşündükleri 10 euro harcamayıp, saklamaya karar verdi. Türkiye 'ye döndüklerinde de 10 euroyu sandığa koyup saklamaya başladı.
 

HATAYI EŞİ FARK ETTİ

Euronun ellerine nasıl geçtiğini anlatan Aydın Koçyiğit, "Eşim Carmen ile birlikte 5 yıl önce Almanya'ya gitmiştim. Mağazalardan alışverişler yaptık. Ben pek dikkat etmedim. Eve geldiğimizde eşim paranın sol tarafındaki şerit şeklindeki baskı hatasını fark etti ve sorunlu olduğunu söyledi" dedi.

 

''BU TARZ BASKILARIN ÇOK DEĞERLİ OLDUĞUNU GÖRDÜM''

Gösterdiği arkadaşlarının da parayı saklaması gerektiğini söylediğini belirten Koçyiğit, "Hatalı paraların değerinin çok üzerinde bir bedelle satıldığını belirttiler. Türkiye'ye geldiğimizde ben de paraya sandığa kaldırdım. Sonrasında unutulup gitti. Yaklaşık 10 gün önce yemek yerken eşim parayı hatırlattı. Sandıktan çıkardım. İnternette araştırmalar yaptım. Elimdeki 2002 yılı Hollanda baskısı. Bu tarz baskıların oldukça değerli olduğunu gördüm. Banka ve kuyumcular da euronun gerçek olduğunu teyit etti. Bu euroyu değerlendirmek ve bir alıcı bulmak istiyorum" dedi.
 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı