Wikipedia'ya "Nazizm" suçlaması

ABD'de California Cumhuriyetçi Partisinin (GOP) ideolojisinin "Nazizm" içerdiğine ilişkin Wikipedia bilgisi, tartışma yarattı

Dünya 1 Haziran 2018 13:57
Wikipedia'ya "Nazizm" suçlaması
-A +A

 İnternet arama moturu Google, Wikipedia'da California Cumhuriyetçi Partisinin (GOP) ideolojisinin "Nazizmi" içerdiği bilgisinin yer almasından "vandalizmi" sorumlu tuttu. 

ABD Temsilciler Meclisi üyesi Kevin McCarthy'nin, Vice News'de yayınlanmasının ardından Wikipedia'nın GOP'u tanıttığı sayfanın ekran görüntüsünü twitter hesabında paylaşması tartışma yarattı. 

Google, GOP'un tanıtıldığı Wikipedia sayfasının, ideolojileri arasında muhafazakarlık, piyasa liberalizmi ve Nazizmi listeleyecek şekilde "tahrip edildiğini" savunarak GOP'un ideolojisi bölümünden bu bilgiyi hemen çıkardı. 

Wikipedia'nın üzerinde değişiklik yapılabilen sayfasına 24 Mayıs'ta anonim bir kullanıcı tarafından "Nazizm" ifadesinin eklendiği, bu ifadenin bir hafta sonra düzeltildiği, perşembe öğleden sonra benzer değişikliğin bir dakika içinde geri alındığı kaydedildi. 

Kevin McCarthy, olayı "rezalet" olarak nitelendirirken, GOP yöneticilerinden Cynthia Bryant, Google ve Wikipedia'nın "sitelerinde ne yayınlandığına ilişkin daha fazla sorumluluk alması gerektiğini" söyledi. 

Silikon Vadisinin diğer teknoloji devleri ve Google'ın daha önce de bu tür ön yargılı yaklaşımlar sergilediği iddia ediliyor. 

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

CHP'nin başına kim gelmeli

CHP'nin başına kim gelmeli

  • Kemal Kılıçdaroğlu : 3 Oy (%15)

  • Muharrem ince : 17 Oy (%85)

Duyurular
Arşiv