Wesel Alevi Cem Evi'nin Dayanışma Gecesinde Halaylar Çekildi Türküler Söylendi

Wesel Alevi Cem Evi'nin Duisburg'ta Efendi düğün salonunda düzenlediği Dayanışma Gecesinde halaylar çekildi türküler söylendi. Gece adeta bir konser havasında geçti.

Almanya 7 Kasım 2018 22:08
Wesel Alevi Cem Evi'nin Dayanışma Gecesinde Halaylar Çekildi Türküler Söylendi
-A +A

Hüseyin Gül

Wesel Alevi Cem Evi'nin Duisburg'ta Efendi düğün salonunda düzenlediği Dayanışma Gecesinde halaylar çekildi türküler söylendi.
Gece adeta bir konser havasında geçti.

Selin Kılıç'ın sunuculuğu yaptığı geceye Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Başkanı Hüseyin Mat, AABF NRW Bölge Eş Başkanı Fatma Yaşar ve Wesel Alevi Cem Evi Başkanı Ali Solan katıldı ve birer konuşma yaptılar.
 
Ali Soylu yaptığı konuşmada amaçlarının 2013 yılında kurulan ve 150 üyesi olan Wesel Alevi Cem Evi üyelerinin ve çevredeki Alevi dernek üyeleriyle birlik ve beraberliği pekiştirerek kaynaşmak olduğunu söyleyerek 'Alevilik yolunda inancımızı, kültürümüzü genç nesillere  aktararak birlikte hareket etmektir 'dedi.
Daha sonra söz alan Fatma Yaşar ise 'Devlet bizi maalesef bölmeye çalışıyor.Aleviler inançsızdır diyor, Cem evlerimizi ve ibadetimizi kabul etmiyor, alevi inancına saygı duymuyor.Türkiye'deki alevi kurum başkanları siyasi çıkar için çalışma yapıyorlar.Birlik beraberlik sözleri sadece sözde kalıyor özde bir çalışma yok.Karşımızdakine kendimizi iyi tanıtmak ve anlatmak için kendimizi eğitmemiz lazım.Kurtuluşumuz eğitimli gençler ve nesiller yetiştirmekten geçiyor 'dedi.
 
Daha sonra sahne alan Dertli Divani birbirinde sunduğu güzel nefesler ardında şunları söyledi:
'Pir Sultan Abdal, Fuzuli, Seyrani, Seyit Nesimi, Kaygusuz Abdal, Karacaoğlan, Aşık Veysel, Mahzuni Şerif ve daha  isimlerini sayamadığım ozanlarımız birer filozofdur.Yüzyıllardır yaşamış olduğumuz acılarımızı, geleneğimizi gahi saz ve gahi söz ile bağlama eşliğinde  bugünlere taşımışlar. Onlar dünya görüşümüzü anlatmaya çalışmışlar.Söylenen deyişleri can kulağıyla dinleyip muhabbet konuları yapmak lazım.Her bir sözün bir kitap yazacak kadar değeri vardır 'dedi.
Ayreten Yeliz Ilter, Saniye ve Sinan, Ali Asker Arduç ve Ergün Efe, Adem Arslandoğan, Dertli Divani, Yılmaz Çelik ve Grup Derdiçoklar sahne aldılar.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

CHP'nin başına kim gelmeli

CHP'nin başına kim gelmeli

  • Kemal Kılıçdaroğlu : 3 Oy (%15)

  • Muharrem ince : 17 Oy (%85)

Duyurular
Arşiv