Türkiye’de neo liberalleşme süreci 1997 döneminde Kemal Derviş ile başladı

Araştırmacı-Yazar Ahmet Akif Mücek , 1980’lerde Reagan ve Teacher ile başlayıp Obama ve Trump ile süregelen neo liberal politikaları genel hatları ile ele aldı.

Hamburg 3 Kasım 2019 00:19
Türkiye’de neo liberalleşme süreci 1997 döneminde Kemal Derviş ile başladı
-A +A

Süleyman DEVECİ

Almanya’nın Hamburg kentinde Hamburg Taksim Dayanışması inisiyatifi tarafından düzenlenen panele katılan Araştırmacı-Yazar Ahmet Akif  Mücek , 1980’lerde Reagan ve Teacher ile başlayıp Obama ve Trump ile süregelen neo liberal politikaları genel hatları ile ele aldı. Neo liberalizmin geçirdiği günümüze kadarki süreçler içerisinde maruz kaldığı krizler, yeniden yapılanmayı gerektiren aşırı üretimden, daraltılan pazarlardan, mal stoklamaktan, üretimin kesintiye uğramasından, askeri harcamalardan, kitlesel işten çıkartılmalara kadar varan neden ve sonuçları örnekler vererek çok yönlü ele alan açıklamalarda bulundu
 
Devlet şirket gibi yönetilmeye başlandı
 
 
Hamburg’un sternschanze semtinde Cafe Eins’de  Moderatörlüğünü Atıf Beyazıt’ın yaptığı Panelde   konuşan Araştırmacı-Yazar Mehmet Akif Mücek ,Türkiye’deki neo liberal politikalar gereği devlet bir bütün olarak yukarıdan aşağıya yeniden yapılanmak zorunda kaldığını, Başkanlık isteminin Erdoğan’ın egosu ile açıklanmayacağını, Brezilya’dan Filipinler’e dünyanın hemen her yerinde dayatılan bu politikalar neticesinde kaçınılmaz olduğunu belirttiği konuşmasında ‘ Türkiye’de neo liberalleşme süreci 1997 döneminde Kemal Derviş ile başladı .2002’den itibaren de AKP iktidarı  bunun üzerine gelip kondu ve devleti bir şirket gibi yönetmeye başladı. Her alanda ve her sektörde izlenen bu  mantık sayesinde her şey meta olarak görüldü ve  alınıp satılabileceği biçime geldi. Sermayenin yeniden yapılandırılmasıyla birlikte işçi sınıfı da farklı süreçlerden geçmeye başladı. Bu süreçte öğrenciler ve kadınlar da üretime  zorunlu katkı sundu’ dedi
 
Kürt ve göçmen işçilerin çok ağır koşullar altında yaşam mücadelesi verdiklerine söyleyen Mehmet Akif Mücek , en küçük  bir hak arama örneğinin teröristlikle suçlandığını, bu insanların korkutularak sindirildiklerini ,Türkiye çapında uygulanan bu yeniden yapılanma politikaları sayesinde işçi sınıfını kendi içinde katmanlara bölerek, ayrıştırarak, birbirlerine karşı kışkırtacak, dini ve milliyetçiliği ustaca kullanarak ezilen işçilerin birleşmelerini ve dayanışmalarını, birlikte mücadele vermelerini engelleyecek yöntemlerin büyük bir başarıyla uygulandığını anlattı.
 
Çok kapsamlı ve yönlü ele alınan neoliberal politik uygulama örnekleri ile yer yer ürküten bir tablo çizen Mehmet Akif Mücek, bu politikaların önüne ancak  dayanışma ve direnişle geçilebileceğini, Soma, SEKA, Tekel, Kaz Dağı vb. örnekler vererek anlattığı ,yoğun bir katılımın olduğu panel  soru cevap ve tartışma bölümü ile sona erdi. 
 

 
 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı