TGH projelerini tanıttı

Hamburg Türk Toplumu (TGH) düzenlediği basın toplantısında yeni projelerini basına tanıttı. TGH’nın hizmet verdiği toplantı salonunda düzenlenen kahvaltılı basın toplantısına basın mensuplarının dışında TGH’ya üye dernek temsilcileri de katıldı.

Hamburg 3 Mart 2019 23:26
 TGH projelerini tanıttı
-A +A

Hamburg Türk Toplumu (TGH) düzenlediği basın toplantısında yeni projelerini basına tanıttı.
TGH’nın hizmet verdiği toplantı salonunda düzenlenen kahvaltılı basın toplantısına basın mensuplarının dışında TGH’ya üye dernek temsilcileri de katıldı
.
TGH Başkanı Murat Kaplan, TGH olarak yeni hazırladıkları projeleri basına ve kamuoyuna tanıtmayı yönetim kurulu olarak uygun gördüklerini belirterek proje çalışmalarından sorumlu kişilere söz verdi.
 
Yahudi düşmanlığına karşı proje
 
Yahudi düşmanlığına karşı yapılan ‘Neue Wege’ yeni yollar projesinden sorumlu Prof Dr Yaşar Aydın ise proje hakkında bilgi vererek ‘ Bu projede Hamburg Yahudi cemaati ile ortak iletişim içindeyiz. Bu dört yıllık bir projeydi. Sene sonunda bu bitecek. Bu projeden amaç Yahudi düşmanlığı ile mücadele özellikle gençlerle çalışıyoruz. Almanya’da çok farklı ırkçılık var, İslam düşmanlığı var. Biz bunlara grup kaynaklı insanlık düşmanlığı diyoruz.  Aslında bu konu hepimizi ilgilendiren bir durumdur. Yahudi olmayanları da ilgilendirir. Amaçlarımızdan bir tanesi gençlerde farklılık bilincini artırmak. Farklı din ve kültürün zenginlik olduğunu gençlerimize göstermek istiyoruz.  Bize ne Yahudi düşmanlığından diyebiliriz. Çünkü burada İslam karşıtlığı var, Irkçılık ve Türk düşmanlığı var. Niçin böyle bir şey yapıyoruz. Bunu yaparken daha çok Müslüman kökenli göçmenlere odaklanıyoruz. Bunu yaparken bizim şöyle bir iddiamız yok. Yahudi düşmanlığı  Müslümanlarla ilgili bir durum değil, Günümüzde böyle bir tartışma var. Yahudi düşmanlığını bir Müslümanların bir sorunuymuş gibi Suriye’den mültecilerin üzerinden alınmış gibi  getirilmiş bir sorun olarak gösteriliyor. Biz buna karşıda mücadele veriyoruz. Bir taraftan yahudi düşmanlığını tartışırken, konu ederken diğer taraftan bunun tüm Almanya’yı ilgilendiren bir sorun olduğunun altını çiziyoruz. Sadece Eğitim ile ilgili değil her yerde var. Türk toplumunda böyle bir tartışma yok. Alman toplumunda böyle bir tartışma oldu. 1980 yıllarında bu tartışma ivme kazandı. Almanya’nın Yahudilerle ilgili kötü bir deneyimi var. Almanya Yahudilere olan soykırımı tanıdı. Biz sivil toplum örgütleri veya siyasiler olarak Alman toplumundan etkin olmamız için hassasiyet göstermemiz lazım. Ortadoğu sorunu radikalleştiğinde burada Yahudi düşmanlığı dalgası ortaya çıkıyor. Bu projenin amacı bir farkındalık yaratmak, yahudi düşmanlığının kötü bir şey olduğunu anlatmak ‘dedi
 
‘Hamburg benim evim’ adlı projeyi Ayşegül Oğuz bilgi verirken, Emma Thomen ise ‘Do it yourself adlı proje hakkında bilgi verdi.
 
Basın kahvaltısının ardından ikinci bölüm basına kapalı olarak TGH bünyesinde yer alan dernek temsilcileri ile yapıldı.

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv