Sternschanze semtinin Nazi dönenimden günümüze uzanan sol hareket

Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili Güngör Yılmaz tarafından "Alster'den Elbe'ye - Kentimizi tanıyalım" başlığı altında düzenlenen şehir gezileri kapsamında bu kez Sternschanze semti gezildi.

Hamburg 8 Ekim 2019 00:15
Sternschanze semtinin Nazi dönenimden günümüze uzanan sol hareket
-A +A

"Alster'den Elbe'ye - Kentimizi tanıyalım" başlığı altında, Hamburg Eyalet Parlamentosu Sosyal Demokrat Milletvekili Güngör Yılmaz tarafından düzenlenen organize çerçevesinde, bu kez liman kentinin, Eimsbüttel ve Altona ilçelerinin arasındaki, canlı semti Sternschanze gezildi.
Semtin tren istasyonunun önündeki meydanda buluşan grubu kısa bir konuşmayla selamlayan Güngör Yılmaz, daha sonra sözü gönüllü rehber Gerd Schmidt-Mildner'e bıraktı.
 
Semtin en işlek caddesi Danimarka ve Almanya arasındaki sınırdı
 
Schmidt-Mildner, adını 16. yüzyılda kent merkezi çeviren surlarının önünde inşa edilen savunma tesislerinden alan Sternschanze'nin en işlek caddesi Schulterblatt'ın, 1864'e kadar Danimarka'ya ait olan Altona ve Hamburg arasındaki sınırı oluşturduğunu söyleyerek, "Sınır tam Schulterblatt Caddesinin ortasından geçiyordu" dedi. Sanayileşme dönemine kadar kentin at pazarının Sternschanze'de bulunduğuna işaret eden rehber, kent mezbahasının da Sternschanze'de yerleşik olduğunu kaydetti.
 
Nazi döneminden günümüze uzanan sol hareket
 
Nazi döneminde Sternschanze'nin Hitler faşizmine karşı sol direniş odakları barındırdığını belirten Schmidt-Mildner, bugün de semtte sol ve otonom görüşlü akımların etkili olduğunu sözlerine ekledi. Buna örnek olarak semti soylulaştırma planlarına karşı 1989‘da otonom gençler tarafından işgal edilen ve belediyeyle yapıulan uzlaşma doğrultusunda semt kültür merkezi olarak kullanılan, "Kızıl Flora" adlı eski varyete binasını gösterdi.
Geziye katılanlar Schulterblatt Caddesi üzeri Eimsbüttel İlçesine yürüdüler. Schmidt-Mildner bölgenin mimari dokusu hakkında bilgiler aktardı. İkinci Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen yoğun hava bombardımanı nedeniyle bazı sokak ve caddelerde tüm mimarinin yerle bir olduğunu ifade eden rehber, "Dolayısıyla bu cadde ve sokaklarda 1945 öncesine ait bina neredeyse yok" diye konuştu. Gezi Eimsbüttel İlçesinin merkezi sayılan Osterstrasse'de son buldu.
 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Yazarlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı