Sol Parti'deki Görevlerini de Bırakıyor

49 yaşındaki Wagenknecht, siyasi kariyerinden adım adım geri çekilmeye gerekçe olarak da sağlık durumunu gösterdi: "Yaklaşık iki aydır hastaydım. Sağlık sorunum doğrudan son yıllarda yaşadığım yoğun stresin sonucuydu.

Almanya 12 Mart 2019 21:54
Sol Parti'deki Görevlerini de Bırakıyor
-A +A

49 yaşındaki Wagenknecht, siyasi kariyerinden adım adım geri çekilmeye gerekçe olarak da sağlık durumunu gösterdi: "Yaklaşık iki aydır hastaydım. Sağlık sorunum doğrudan son yıllarda yaşadığım yoğun stresin sonucuydu. Gelecekte iş yükümü ona göre ayarlamalıyım ve yeni bir denge bulmalıyım." SPD eski lideri 75 yaşındaki Oskar Lafontaine ile evli olan Wagenknecht, 'Ayağa Kalk' hareketini eşi Lafontaine ile birlikte kurmuştu.

Babası İranlı, annesi Alman olan 1969 Doğu Almanya doğumlu Wagenknecht, siyasette aykırı çıkışlarıyla tanınıyordu. Kendisi daha küçükken babası İran'a giden ve bir daha dönmeyen Wagenknecht, Sol Parti'den televizyon oturumlarına, panellere en çok katılan isimlerdendi. Sol Parti mültecilere açık siyaseti savunurken, Wagenknecht'in göçü sınırlandırma talebi, hem parti içinde tepki çekti hem de aşırı sağcı AfD'nin oylarına göz diktiği yorumlarına yol açtı. 2016'da Sol Parti kurultayında bir karşıt delege Wagenknecht'in yüzüne 'torta' fırlattı.

KAVGADAN DOLAYI MI?

Wagenknecht, özellikle mülteci politikasında parti Eş Başkanı Katja Kipping ve Bernd Riexinger'le ters düştü. Kipping'le Wagenknecht arasında parti içinde kıyasıya bir kavga vardı. Bazılarına göre Wagenknecht'in sağlık durumunun bozulmasına parti içinde kendisine karşı yürütülen kavga sebep oldu. SPD Başkan Yardımcısı Ralf Stegner, Yeşiller'le bir ittifaka sıcak bakmayan Wagenknecht'in grup başkanlığını bırakacağı haberini, ittifak için yeni bir şans olarak niteledi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv