SİRHA İSTANBUL GASTRONOMİ SEKTÖRÜNÜ 6. KEZ BİR ARAYA GETİRİYOR

Gastronomi sektörünün en büyükbuluşması olarak nitelendirilen ve üstün kalite anlayışı ile Türkiye’de farkyaratan Sirha İstanbul, 6.kezkapılarını açmaya hazırlanıyor.

Türkiye 19 Kasım 2018 23:57
SİRHA İSTANBUL GASTRONOMİ SEKTÖRÜNÜ 6. KEZ BİR ARAYA GETİRİYOR
-A +A

Gastronomi sektörünün en büyükbuluşması olarak nitelendirilen ve üstün kalite anlayışı ile Türkiye’de farkyaratan Sirha İstanbul, 6.kezkapılarını açmaya hazırlanıyor. Bu sene 29Kasım – 1 Aralık 2018 tarihleri arasında Harbiye’deki İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan Sirha İstanbulbir kez daha Türkiye’nin zenginliklerini dünya mutfakları ile buluştururken,dünya mutfaklarındaki yenilikleri de Türkiye’de sergileyecek.
2017’deki Sirha İstanbul’a gıda veiçecek ürünlerinden mutfak ekipmanlarına, pasta-fırıncılık ürün veekipmanlarından mobilya ve sofra üstü takımlarına, tekstil ve hijyendenteknolojiye kadar uzanan geniş bir yelpazede yüzlerce katılımcı yer aldı.2017’de Sirha İstanbul’da yer alan katılımcı ve marka sayısı bir önceki yılagöre yüzde 45’lik artışla 431’e ulaşırken, fuar 11.379 profesyonel tarafındanziyaret edildi. 2018’de ise bu sayının 13 bine ulaşması bekleniyor.
Sirhaİstanbul büyümeye devam ediyor
Türkiye pazarını oldukça önemseyenSirha, geçtiğimiz sene başladığı yurt dışı alım heyeti çalışmalarını bu yıl dadevam ettiriyor. Balkanlar ve Ortadoğu ülkelerinden önemli ve yeni satın almacılarbu yıl Sirha İstanbul’u ziyaret edecek.
2018YILINDA OMNIVORE BAŞROLDE
Öte yandan,Sirha İstanbul’da geçen yıl ilgi gören pek çok etkinlik bu yıl içerikleri dahada geliştirilmiş olarak yer bulacak. Bu yıl heyecanla beklenen etkinliklerarasında Omnivore başrolde olacak.Mutfakta Yaratıcılık Festivali olarak dünyanın önemli gastronomi merkezlerindedüzenlenen Omnivore’un İstanbul ayağı, her sene olduğu gibi 2018’de de Sirhaİstanbul kapsamında düzenlenecek. 2006 yılından beri organize edilen Omnivore, yemek pişirme sanatınayepyeni bir bakış açısı getirmeyi hedefliyor. Yenilikçi şeflerle avangart vealternatif bir yaklaşım sunan Omnivore’unen temel amacı yerel lezzetleri, lokal ürünleri kullanarak, ön plana çıkarmakve yeni yetenekler, kültürler ve teknikler ile Omnivore mutfak sanatının şartlandırılmış tanımlarını yıkmak. Omnivore Aykut Doğanok, AylinYazıcıoğlu, Can Aras, Cenk Debensason, Derin Arıbaş, Erdal Argış, FatmaYıldırım, İsmet Saz, Kaan Bergson, Kaan Sakarya, Maksut Aksar, Mustafa Özgüler,Serra Beklen, Umut Karakuş, Üryan Doğmuş, Yağmur Engin gibi Türk şefleri,İtalya’dan, Rusya’dan, Kanada’dan ve Fransa’dan ilk kez gelecek olan uluslararasıplatformlarda tanınan şeflerle bir araya getirecek. Dünyaca ünlü davetli şeflerarasında, sınırları zorlayan yaratıcılığı ile bilinen sakatatçı İtalyan şef Diego Rossi, ‘Food Truck’ konsepti iletanınan Rus şef Ivan Shishkin,dondurma tutkusu, değişik lezzetleri karıştırmasıyla ünlüFransız şef Henri Guittet ve Kanada’nınen iyi restoranları arasında gösterilen Candide’den John Winter Russel bulunmakta. Omnivorekapsamında çeşitli çalışmalar olacak. 3 gün boyuncasürecek olan Sirha İstanbulkapsamında 25 Master-class(oturum)’denfazla organize edilecek. Her master-classesnasında farklılıklarıyla öne çıkan şefler kendi kurallarını ve reçetelerinianlatacak. Bu sayede şefler ve sektör profesyonelleri hem yeni fikirleredinecek, menülerini geliştirecek hem de yeni trendleri yakalayabilecek.Yöresel ürünlerden beslenen, her ülkenin öz dinamiğini açığa çıkaran vekültürel değerlere önem veren Omnivorebu yıl Sirha İstanbul’un en dikkat çeken etkinliği olacak. 

SİRHAİSTANBUL’DA HER YIL OLDUĞU GİBİ YENİLİKLER DEVAM EDİYOR

Sirha İstanbul’da bu seneki birdiğer yenilik ise yükselen bir trendolan dondurmaya özel bir alan olacak. Sunum ve workshoplarla sektörünbeklentilerine yanıt verecek olan bu alanla, Sirha İstanbul sektörde farkyaratmaya devam edecek.
Gastronomi sektöründe çatı görevigören Sirha İstanbul’da, tüm bu etkinliklerin yanı sıra sektördeki yerel veuluslararası son trendler, yenilikler, sektörün ihtiyaçları ve beklentileri özel konferanslarda masaya yatırılacak.
Sirha İstanbul’da Sırma Güvenmoderatörlüğünde Alican Akdemir & Yiğit Akdemir, Yeme İçme İşleri konusunuele alırken Olcay Silahlı, Fazla Gıda Platformu ile “Senden Girişimci Olur mu?” başlığıyla yeni nesil girişimcileriözendirerek onlara yol gösterecek ve ilham olacak hikayeleri paylaşacaklar.
Sırma Güven moderatörlüğünde MügeAkgün, Yelda İpekli, Elif Edes Tapanve Aylin Yazıcıoğlu“Güç Kimde?” sunumu ile gıda sektöründe yer alanişletme ve şeflerin tanınırlıklarının artırılmasına yönelik yapılan yazılı,görsel ve sosyal medya çalışmalarının marka bilinirliğine olan katkısı ve buçalışmaların tüketici zihninde oluşturduğu konum değerlendirilecek.
Gökmen Sözen moderatörlüğünde “TürkiyeGastronomisinin Dünyadaki Yeri” başlığıyla dünden bugüne Türkgastronomisinin gelişimi, dünya gastronomisinin Türk gastronomisine etkisi vegeneleksel Türk lezzetlerinin dünyaya açılması konuları masaya yatırılacak.
Gamze Cizreli moderatörlüğünde SibelGözüyukarı – Mayi Tuz – Kaynak Tuzunu ele alırken, Pınar Polat Güven  - Pinoa – Kinoa konusunu “Toprağın Kadınlarından Sofralara” başlığıylaaile ekonomisine tarım yaparak ve katma değer almadan çalışarak katkıda bulunankadınların ekonomiye kazandırılması amacıyla hayata geçirilen projenindetaylarını paylaşacak.
“Doğru Sipariş / Stok Yönetim Uygulaması Nasıl Olmalı?” sunumuylasipariş/stok yönetim uygulamalarının doğru yapılması halinde sağladığıkolaylıklar hem firmalar hem tüketiciler gözünden değerlendirilecek.
Temiz Tabağın Hikayesi” isimli sunum ise İpek Ege moderatörlüğünde gerçekleşecek veŞef  UğurAlparslan, Şef Rafet İnce, Şef Tevfik Alparslan, Şef Ebru Baybara Demir, ŞefAydın Demir, Şef Özay Akar, Şef Mehmet Yalçınkaya, Şef  Erkut Abda, Şef Rıza Belenkaya, Şef MehmetUzunöz, Şef Hüseyin Gürsoy, Şef Özhan Şivetoğlu, Şef  Murat Deniz Temel, Şef Umut Eyioğlu, ŞefErdem Dırbalı, Şef Aylin Yazıcıoğlu, Şef Umut Sonat Güner, Şef Muhsin Ertürkive Şef Eyüp Kemal Sevinç konuşmacıolarak yer alacaklar. Sunumda tamamen “bağımsız, özgür bir şef hareketi”olan ve Türk gastronomi dünyasında bakış açılarını ve alışkanlıklarıdeğiştirecek Temiz Tabak Hareketi’nin doğuş hikayesini ve şef manifestosununmaddelerini imzacı şefler anlatacak.
Meliha Okur moderatörlüğünde, AyşinIşıkgece, Durukan Duru, Arman Badur ve SencerSolakoğlu  “Tohumu Tanıyor musun?”sunumuile tohum konusunda bilinen yanlışları düzeltmek, bilgi vermek, gastronomi içinönemini ve şeflerin bu konudaki sorumluluğunu vurgulayacağı bir oturumgerçekleştirecek.
Osman Serim moderatörlüğünde, İlhanKoçulu, Elif Ovalı, Filiz Hösükoğlu “Şef Mönüye Yerel Ürün Koyarsa KimKazanır?” oturumunda coğrafi işaretli ya da yöresel ürünlerin şefler tarafındandaha çok kullanılmasının ürün ve sektöre katkısı değerlendirilecek.
Umut Sonat Güner moderatörlüğünde, Seray Erçetin - Zeytinyağı, Ebru Erke - Su, Ufuk Alpat – Bal konusunuele alarak“Nasıl Bilirsin? Zeytinyağı,Su ve Bal Üçlemesi” sunumu ile bir şefin iyi hammaddeyi seçebilmesi içinbelirli ürünlerden yola çıkaracak basit taktikler vererek bu konuda algıoluşturacak bir oturum gerçekleştirecek.
Aslı Pasinli moderatörlüğünde “AkıllıOl Akıllı: Tüketirken Tükenmesin, Kirlenmesin!” sunumu ile çevreye duyarlıtasarımlar ile kullan at plastiklerin çevreye, gıdaya verdiği zararlarınazaltılması ile ilgili çalışmalar incelenecek, şeflerin üzerine düşensorumluluk masaya yatırılacak.
Betül Bildik moderatörlüğünde AysunThe Sütçü, Shirley Kanton “Trendler” sunumu ile gastronomide yeni trendlerve inovasyonlar paylaşılacak.
İpek Ege moderatörlüğünde OnurÖzüvar, Fabio Brambilla, Kaya Demirer DoğruBilinen Gıda Güvenliği Yanlışları” adlı başlığıyla gıda güvenliği ileilgili gerçekler paylaşılacak ve yanlışlar düzeltilecek.
Murat Arıncı moderatörlüğünde ZaferGürsoy Osmed Satın Alma Eğitimi” adlıoturumda satın alma planlaması, püf noktaları, tedarikçi seçimi, müzakereyöntemleri gibi konuların işleneceği bu özel eğitim Otel Satın Alma Müdürlerive Eğitimi Derneği tarafından sosyal sorumluluk projeleri kapsamında ücretsizolarak verilecek.
Son olarak da Sirha İstanbulboyunca şefler ve tasarımcıların bir araya geldiği ‘Gıda için Tasarlayanlar’ isimli bir sergi olacak. Fuar alanında düzenlenecekolan bu sergide 10 tasarımcı 10 ürün hakkında konuşarak sektörüprofesyonellerine hitap edecek.
 
EDİTÖRENOTLAR:

SIRHA:Sirha, ilk olarak 1983 yılında Fransa’nın Lyon kentindedüzenlendi. Lyon’da 2 yılda bir düzenlenen ve en son 2017’de gerçekleştirilenSirha’yı, her yıl yaklaşık 25.000 şef, 200.000’in üzerinde profesyonel ziyaretediyor. Katılımcı ve marka sayısının 3.000’i aştığı Sirha Lyon’un organizeedildiği alan, 132.000 metrekare. Sirha Lyon 62 ülkeyi konuk ediyor. HORECAsektöründeki ilham veren yenilikler kadar yerel lezzetlerin ve şeflerinyaratıcı lezzetlerinin sergilendiği fuarda,. Diğer yandan, Sirha Lyon, dünyaçapında prestije sahip 21 yarışma ile de ön plana çıkıyor. Bunlar arasında“Bocuse d’Or” (Şefler Olimpiyatı), “Dünya Pastacılık Kupası” (Coupe du Monde dela Pâtisserie), “Uluslararası Catering Kupası” (International Catering Cup) önplana çıkan yarışmalar olarak nitelendiriliyor. Günümüzde Sirha, Fransa –Lyon’un yanı sıra  ,  Brezilya – Sao Paulo,  Macaristan – Budapeşte ve Türkiye –İstanbul’da düzenleniyor. 
 
SIRHA İSTANBUL: Sirhaİstanbul, ilk olarak 2013 yılında düzenlendi. 16-18 Kasım 2017 tarihleriarasında 5. defa düzenlenen ve büyük ilgi gören fuarda 431katılımcı ve markayer aldı. 11.379’den fazla sektör profesyonelini bir araya getiren Sirhaİstanbul’da Bocuse d’Or (Şefler Olimpiyatı) Türkiye Finali, MutfaktaYaratıcılık Festivali Omnivore’un da aralarında yer aldığı pek çok etkinlikdüzenlendi. 29 Kasım – 1 Aralık 2018 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi, Harbiye’de6.sı düzenlenecek olan Sirha İstanbul için çalışmalar sürdürülüyor.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

CHP'nin başına kim gelmeli

CHP'nin başına kim gelmeli

  • Kemal Kılıçdaroğlu : 3 Oy (%15)

  • Muharrem ince : 17 Oy (%85)

Duyurular
Arşiv