Şike Davası’nda Aziz Yıldırım ve diğer sanıklara beraat kararı!

Yargıtay'ın bozma kararının ardından yeniden görülmeye başlanan "futbolda şike" iddialarına yönelik davada, karar çıktı.

Spor 7 Kasım 2020 00:47
Şike Davası’nda Aziz Yıldırım ve diğer sanıklara beraat kararı!
-A +A

Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nin usul eksikliği nedeniyle bozma kararının ardından yeniden görülmeye başlanan “futbolda şike” davasında karar çıktı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde haklarındaki hüküm verilen sanıklar eski Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın bulunduğu 5 sanık ile aralarında Şekip Mosturoğlu, Ümit Karan ve Mecnun Otyakmaz’ın bulunduğu 20 sanık hakkındaki davalar ayrı ayrı görüldü.
Mahkeme ilk olarak eski Fenerbahçe yöneticilerinden Şekip Mosturoğlu, Ümit Karan ve Mecnun Otyakmaz’ın bulunduğu 20 sanıklı davayı ele aldı. Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç ise her iki duruşmaya izleyici olarak katıldı. Duruşmada, Hazine ve Maliye Bakanlığı avukatı katılma talebinde bulundu. Sanık avukatları bu talebin reddini talep etti. Mahkeme ise; Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın katılma talebini reddetti. Duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasında, 19 sanık hakkında şike ve teşvik primi suçlarından delil yetersizliğinden beraat istedi. Sanık Hakan Karaahmet hakkında ise “Konut dokunulmazlığı ihlaline azmettirme” suçundan 6 aydan 1 yıla kadar hapis talep etti. Söz verilen sanıklar da beraatlerini talep etti. Mahkeme kısa bir aranın ardından Mecnun Otyakmaz, Ümit Karan ve Şekip Mosturoğlu’nun arasında bulunduğu 19 sanığın “şike ve teşvik primi” suçlarından beraatine karar verdi. Sanık Hakan Karaahmet’e ise “İşyeri dokunulmazlığı ihlaline azmettirme” suçundan 6 bin TL adli para cezası verildi.
AZİZ YILDIRIM: 9 YILDIR YARGILANIYORUM, BERAATİMİ İSTERİM

Daha sonra eski Fenerbahçe Spor Kulübü başkanı Aziz Yıldırım’ın da arasında bulunduğu 5 sanıklı dava görüldü. Bu duruşmada da Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın davaya katılma talebini reddedildi.
Duruşma savcı esas hakkındaki mütalaasında, sanıklar Aziz Yıldırım, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Abdullah Başak ve Ahmet Çelebi hakkında şike ve teşvik primi suçlarından beraatini talep etti. Sanık Selim Kımıl hakkında ise “Tehdit” suçundan ceza talep etti. Hazine ve Maliye Bakanlığı avukatı, mütalaaya katılmadığını belirtti. Mütalaaya karşı söz verilen sanıklardan Aziz Yıldırım, “9 yıldır yargılanıyorum. Beraatimi talep ederim” dedi. Diğer sanıklar da beraatlerini talep etti.
Mahkeme kısa bir aranın ardından kararını açıkladı. Mahkeme, sanıklar Aziz Yıldırım, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Abdullah Başak ve Ahmet Çelebi hakkında şike ve teşvik primi suçlarından beraat kararı verildi. Sanık Selim Kımıl ise “Tehdit” suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Sanık Kımıl’ın “İşyeri dokunulmazlığı ihlal” suçundan ise dosyası ayrıldı. Beraat kararını duyan sanıklar ve avukatları alkışladı.
 

 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı