Sevda Yırtıcı: "Başarmak için birilerine tutunmak değil, kendine güvenmek gerek!"

Almanya'nın Hamburg kentinde 18 yıldır çiçekçilik yapan, "Sevda's Blumen"in sahibi Sevda Yırtıcı, mesleğindeki başarısını gazetehamburg'a anlattı.

Hamburg 24 Ocak 2018 13:17
Sevda Yırtıcı: "Başarmak için birilerine tutunmak değil, kendine güvenmek gerek!"
-A +A


Zafer ÖZPOLAT/gazetehamburg

Sizi tanıyabilir miyiz?

 
1991 yılında Almanya’ya geldim. 1998 yılında Almanya’da okula başladım. Daha sonra çiçekçilik üzerine mesleki eğitim aldım. 18 yıldır çiçekçilik alanında hizmet veriyorum.
 
Neden çiçekçiliğe yöneldiniz? Bu mesleği yapmanızda özel bir neden var mı?
Çiçekleri çok seviyorum. Bu his, bu yoğun sevgi; rahmetli babamdan bana geçti. O da çiçekleri çok severdi. Çocukluğum bahçeli bir evde geçti. Bende bu sevgi hiç bitmedi ve bu mesleği yapmama neden oldu diye düşünüyorum. Bu meslek; el becerisi ve hayal gücü gerektirdiği için başlarda biraz tereddüt ettim. El becerim ve hayal gücüm olduğunu söyleyen yakın çevrem de beni teşvik edince başladım.
 
18 yıldır bu mesleği yapıyorsunuz. Alman toplumu ile kıyaslarsak, Türk toplumunun çiçek kültürünü nasıl buluyorsunuz?
Alman toplumu ile kıyaslarsak, bizim çiçek kültür oranımız onların ancak %20-25’i civarında diyebilirim. Fakat şunu belirtmek isterim, gençliğimiz bu konuda daha kültürlü. Evlenme teklifi esnasında, Sevgililer Günü ve diğer özel günlerde bu kültürü daha fazla yaşatıyorlar.
 
Çiçekler bir mesaj veriyor mu?
 
Genelde herkes tarafından bilinen bazı mesajlar var. Örneğin, kırmızı gül sevgiyi ifade ediyor. Beyaz gül saflığı, sarı gül ayrılığı ifade ediyor. Ama ben bu genellemelere çok katılmıyorum. Çiçeklerin hepsi sevgiyi ifade ediyor diye düşünüyorum. Bizim aslında çiçek kültürünü yaymamız lazım. Sevgililer Günü’nde bazıları “Sevdiğim insan, bana çiçek almadı demesin” diye, mecburen çiçek alıyor. Aslında böyle düşünülmemesi lazım. Evine çiçek götürmek için çekinen insanlar da var. Bunları aşmamız gerek.
 
Sevgililer Günü yaklaşıyor. Bu özel günde, en güzel hediye çiçek midir sizce?
Çiçek daha çok sevgiyi dile getirdiği için, ilk etapta “Vav” dedirtebiliyor. Çiçek böyle zamanlarda hediye olarak tercih edilmelidir. “Ben eşime haftada bir gün bir gül götüreyim.” diyenlerin sayısı ise gerçekten çok az.
 
Çiçekçilik mesleğini yapan biri olarak vatandaşlarımıza bir mesajınız var mı?
İnsanlar, sadece özel günlerde değil, haftanın diğer günlerinde de sevdiklerine çiçek götürsünler. Sevene sevgi 365 gündür. Sevdiklerini, her zaman düşünsünler.
 
Bu mesleği seçen genç sayısı çok az. Sizce neden tercih etmiyorlar?
Bu sektör gerçekten çok zor. Sadece özel günlerde, bu sektör kendini buluyor. Şimdi her market artık çiçek satıyor. Gençler de iş bulma alanının zorluğunu gördükleri için seçmiyorlar. Okullarda bu meslek öğretilmiyor. Hayal gücü ve el becerileri varsa bu mesleği seçmelerini öneririm. Benim yanımda çalışan çok kişi bu mesleği öğrendi, içlerinde dükkân açanlar oldu. Sevgiyi bu mesleğe yönlendirmek lazım. En az 20 kişi benden bu mesleği öğrendi. Bu mesleği benden öğrenip, teşekkür edenler olduğu gibi vefasızlık yapanlar da oldu. Hiçbir şey olmamış gibi davrananlar da oldu. Ama olsun, ben yine de herkese seve seve öğretirim.

                                                 

AdresseLandwehr 39, 22087 Hamburg
Telefon040 2503113

                                        www.gazetehamburg.com                                                          

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı