Samsun Sanat Tiyatrosu, Nazım Hikmet’in ”Kuvayi Milliye Destanı” nı sahneledi

Hamburg’da devam etmekte olan sürecek Türkiye - Almanya Tiyatro Köprüsü Festivali çerçevesinde Samsun Sanat Tiyatrosunun tek kişilik oyunu ”Kuvayi Milliye Destanı” sahnelendi.

Hamburg 18 Mayıs 2018 16:24
Samsun Sanat Tiyatrosu, Nazım Hikmet’in ”Kuvayi Milliye Destanı” nı sahneledi
-A +A

ALMANYA’NIN Hamburg’da düzenlenen 1. Almanya – Türkiye Tiyatro Köprüsü Festivaline davetli olan Samsun Sanat Tiyatrosunun tek kişilik oyunu ”Kuvayi Milliye Destanı” büyük alkış topladı.

Samsun Sanat Tiyatrosunun kurucusu ve sanat yönetmeni Yaşar Gündem’in Nazım Hikmet’in eserinden uyarladığı oyun, festivali düzenleyen Mut Tiyatrosunun sahnesinde gösterildi.
Yaşar Gündem sahne almadan olmadan önce Hamburg ve çevresi Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Zeynep Arslan ve Mut Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Mahmut Canbay, aralarında Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili Güngör Yılmaz’ın da bulunduğu seyircilere hitap ettiler. Zeynep Arslan, 19 Mayıs Bayramı arefesinde, böyle bir oyunun Hamburg’da gösterillmesinden duyduğu sevinçi dile getirerek Yaşar Gündem’e teşekkür etti.
 
Nazım Hikmet’in cezaevinde yazdığı Kurtuluş Savaşı destanı
 

Nazım Hikmet’in 1939 -41 yılları arasında cezaevinde yazdığı ve Kurtuluş Savaşının ”sade kahramanlarının” öykülerini anlattığı, sekiz baptan oluşan destanı etkileyici şekilde ortaya koyan Yaşar Gündem, muazzam enerjisi ve sahne hakimiyetiyle izleyicileri büyüledi. Yaşar Gündem oyun sonunda dakikalarca alkışlandı. Yaşar Gündem, oyunu ilk kez yurt dışında sahnelediklerini belirterek, ”Artık kapı açıldı. Sizlerdentalep geldikçe oyunlarımızı yurt dışında da göstermeye hazırız” dedi.
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv