Sağlık ve Tüketiciyi Koruma Bakanlığı yasaklar konusunda kararname yayınladı.

Sağlık ve Tüketiciyi Koruma Bakanlığı tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını dolayısıyla Hamburg’da nelerin yasak olduğuna dahil yeni kararname yayınladı.

Hamburg 16 Mart 2020 22:55
Sağlık ve Tüketiciyi Koruma Bakanlığı  yasaklar konusunda kararname yayınladı.
-A +A

Sağlık ve Tüketiciyi Koruma Bakanlığı tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını dolayısıyla Hamburg’da nelerin yasak olduğuna dahil yeni kararname yayınladı.
İşte bakanlığın kararnamesi şöyle
 
Senato 11. Mart 2020’de direftif yoluyla aldığı kararla, Sağlık ve Tüketiciyi Koruma Bakanlığına, İnsanlarda Bulaşıcı Hastalıkları Önleme ve Kontrol Etme Yasası (Enfeksiyondan Korunma Yasasının 28. maddesi, 1. fıkrası) doğrultusunda, koronavirüsü SARS-CoV-2 ve CO-VID-19’un yayılmasını önleme amacıyla, İlçe İdare Yasasının 42. maddesi 4. bendiyle bağlantılı olarak İdari Makamlar Yasasının 1. maddesi 4. fıkrası uyarınca, genel kararnameler çıkarma yetkisi aktarmıştır.

Bu temelde, Sağlık ve Tüketiciyi Koruma Bakanlığı, Ekonomi, Ulaşım ve Innovasyon Bakanlığı, Çalışma, Sosyal Aile ve Entegrasyon Bakanlığı, Kültür ve Medya Bakanlığı, İçişleri ve Spor Bakanlığı, Okul ve Meslek Eğitimi Bakanlığı, Çevre ve Enerji Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Bilim, Araştırma ve Eşitlik Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Senato İdari Müdürlüğü ile işbirliği halinde, 12 Mart 2020 tarihli koronavirüsünün yayılmasını önlemeye ilişkin etkinlik, faaliyet ve toplantı yasağı genel kararnamesine ek olarak, tüm Serbest ve Hansa Şehri Hamburg bölgesinde geçerli olmak üzere aşağıdaki

Genel Kararnameyi çıkarmıştır.

1. Aşağıda aksi belirtilmedikçe, katılımcı sayısına bakılmaksızın, insanların bir araya geldiği topluma açık veya özel etkinlikler (toplantıları) yasaklanmıştır. Eyalet Parlamentosu, Senato (senato birimleri ve komisyonları dahil), Anayasa Mahkemesi, mahkemeler, birim daireleri, ilçe idareleri, kamu makamları (özellikle federal makamlar) ve kamu hukuku işlevlerini yerine getiren diğer kurum veya kuruluşların etkinlikleri (toplantıları) bu yasak dışındadır. Kamu güvenliğini ve düzenini koruyan, kamusal hizmet sunan, nüfusun ihtiyaç tedarikini veya sağlık hizmetini sağlayan faaliyetler (etkinlikler) ve toplantılar da yasaktan muaftır. Açık hava etkinlikleri için dilekçe ile özel izin talep edilebilir. Sağlık ve Tüketiciyi Koruma Bakanlığı uzmanları planlamaya dahil edilmelidir. Özel veya aile çevresindeki etkinlikler (düğünler, cenaze törenleri ve benzeri), katılımcı sayısı 100’ü geçmemesi halinde yasaktan muaftır. Yetkili makam Enfeksiyondan Korunma Yasası kapsamında önlem alma tasarrufuna sahiptir. Enfeksiyondan korunma nedeniyle, özel etkinlikler ertelenmesi veya iptal edilmesi önerilir
Perakende satış yerlerinin işletilmesi ve ziyaret edilmesi bu genel kararname bağlamında etkinlik sayılmaz. 2. 22 Şubat 1999 tarihli ilam kapsamı (GewO*, BGBl**. I sayfa 202, en son 22 Kasım 2019, BGBl. I sayfa 1746) doğrultusunda aşağıdaki işletme türlerinin açık topluma açık tutulmaları yasaktır:
a) Dans ve eğlence yerleri (kulüpler, diskotekler, müzik kulüpleri gibi; bunlara dans alanı olmayan, normal şartlarda dar alanda kalabalık insan topluluğunun oluşmasını engellenemeyecek barlar da dahildir),
b) Fuarlar, sergiler,
c) Özel ürün pazarları ve kermesler,
d) Halk şenlikleri,
e) Oyun salonları,
f) Kumarhaneler,
g) Bahis büroları ve benzeri işletmeler. İşletmeler Yönetmenliği (GewO) kapsamında semt pazarlarının söz konusu yasak dahilinde olmadığına dikkat çekilir.
3. Restoran İşletme Yasasının 20 Kasım 1998 tarihli ilam kapsamı doğrultusundaki (BGBl sayfa 3418, son olarak 14. maddesince 10 Mart 2017 tarihinde değiştirilen şekliyle, BGBl I sayfa 420) personel yemekhaneleri ve kantinleri ancak dizili yer ve masalar arasında en az 1,5 metrelik mesafenin bulunmasının sağlanması halinde, açık kalabilirler.
4. Yapı Kullanım Yönetmenliğinin 21 Kasım 2017 tarihli ilam kapsamı doğrultusundaki (BGBl. I sayfa 3787) eğlence yerlerinin topluma açık tutulması yasaklanmıştır.
5. Aşağıdaki kurumlar ve yerlerin topluma açık tutulması yasaklanmıştır:
a) Tiyatrolar (müzikal tiyatro dahil)
b) Sinema salonları,
c) Konser salonları ve mekanları,
d) Müzeler,
e) Sergi salonları,
f) İlçe kültür merkezleri ve halk evleri faaliyetleri,
g) Açık çocuk ve gençlik çalışmaları,
h) Kütüphaneler,
i) Planetaryumlar,
j) Kapalı alanlarda zoolojik sergileri,
k) Halk eğitim merkezleri (VHS) faaliyetleri,
l) Entegrasyon ve dil kursu faaliyetleri,
m) Müzik okulları faaliyetle
n) Edebiyat evleri faaliyetleri,
o) Özel eğitim kurumları faaliyetleri,
p) Eğlence havuzları olarak tanımlanan yüzme havuzları dahil, tüm yüzme havuzları,
q) Saunalar ve hamamlar,
r) Fitnes ve spor stüdyoları,
s) Yaşlılar için buluşma mekanları,
t) Hamburg Üniversitesi yemekhaneleri ve kafeteryaları ve Hamburg Müzik ve Tiyatro Yüksek Okulu ve Hamburg Güzel Sanatlar Yüksek Okulu yemekhaneleri,

6. Bütün kamu ve özel spor tesislerinde ve tüm spor faaliyetleri yasaktır. Bu hem açık hem de kapalı spor tesisleri (örneğin futbol ve tenis salonları, atış sahaları, vb.) ve kapalı oyun alanları için geçerlidir. İçişleri ve Spor Bakanlığı Devlet Spor Dairesinin yazılı onayı ile özellikle üst düzey sporcular için gerekçelendirilmiş bireysel durumlarda özel izin verilebilir. Sağlık ve Tüketiciyi Koruma Bakanlığı uzmanları planlamaya dahil edilmelidir
7. 21 Ekim 2016 tarihli Seks İşçilerini Koruma Yasası kapsamındaki seks işçilerinin çalıştığı mekanların (BGBl. I sayfa 2372, en son 20 Kasım 2019 tarihinde 57. maddesince değiştirilen şekliyle, BGBl. I sayfa 1626, 1661) topluma açık tutulması yasaktır. Seks İşçilerini Koruma Yasası bağlamındaki arabuluculuk faaliyetleri yasaktır.
8. Bu talimatlar, Enfeksiyondan Korunma Yasasının 28. maddesi 3. fıkrasıyla bağlantılı olarak, 16. maddesi 8. fıkrası gereği derhal uygulanır.
9. İşbu Genel Kararname resmi gazetedeki ilamıyla yürürlüğe girer.
10. İşbu Genel Kararname şimdilik 30 Nisan 2020 tarihine kadar geçerlidir.
11. Kararnamenin 1. maddesinden 7. maddesine kadar olan talimatlara ilişkin ihlallerde, cezai yaptırımının dayanağının Enfeksiyondan Korunma Yasasının 75. maddesi 1. fıkrası 1. numarası ve 3. fıkrası olduğuna işaret edilir.

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı