Rolling Stones olayından SPD ve Yeşiller ders çıkardı

Eylül 2017’deki Stadtpark’ta düzenlenen Rolling Stones konseri ardından patlak veren “bedava ve indirimli bilet” olayı, iktidar partileri SPD ve Yeşiller’in Mayıs 2019 tarihinde, olayla ilgili tüm dosyaların incelemeye almalarına neden olmuştu

Hamburg 26 Kasım 2019 22:59
Rolling Stones olayından SPD ve Yeşiller ders çıkardı
-A +A

Eylül 2017’deki Stadtpark’ta düzenlenen Rolling Stones konseri ardından patlak veren “bedava ve indirimli bilet” olayı, iktidar partileri SPD ve Yeşiller’in Mayıs 2019 tarihinde, olayla ilgili tüm dosyaların incelemeye almalarına neden olmuştu. Dosyaların incelenmesi sonucunda iki parti gelecekte bu tip vakaların yaşanmaması için parlamentoya önerge sundular. Olayın ortaya çıkmasından kısa süre sonra senato, “hediye ve ödül alma yasağı” kurallarını ve yönetmeliklerini gözden geçirip, yeniden derlemişti. İktidar partileri şimdi sundukları önergede ilçe yönetimlerinin izinlerine tabii etkinliklerin denetimi ve kontrolünde, harçlandırma, ücretlendirme ve sözleşmeler konusunda bir dizi ortak standardlar öngörüyor. Bunlardan biri de ilçelerin yaptığı ve hacmi 100.000 euroyu aşan etkinlik sözleşmelerin, etkinlik izninin, doğrudan bu izinle yetkili olmayan bir başka ilçe dairesi tarafından denetimden geçirilmesini öngören madde teşkil ediyor.

Rolling-Stones-Affäre: SPD und Grüne ziehen Konsequenzen

Die Fraktionen von SPD und Grünen hatten bereits im Mai 2019 eine Akten-vorlage zu den Vorgängen rund um das Rolling Stones Konzert im September 2017 im Stadtpark beschlossen. Dabei standen die Genehmigungserteilung und die Vergabe von Freikarten und privilegierten Karten im Vordergrund. Als Ergebnis der Akteneinsicht hat Rot-Grün nun einen gemeinsamen Antrag in die Bürgerschaft eingereicht. Der Senat hatte schon mit der Neufassung der Regelung zum “Verbot der Annahme von Belohnungen und Geschenken” schon erste Konsequenzen gezogen. Für die laufende Überprüfung des Veranstaltungsmanagements der Bezirke fordert der Antrag, dass künftig einheitliche Maßstäbe bei Gebühren, Entgelten und Verträgen mit Veranstaltern gelten. Dazu gehört, dass Verträge mit einem Wert von über 100.000 Euro verbindlich durch eine nicht mit der Genehmigung befasste Behörde gegengecheckt werden.

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Yazarlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı