Remzi Kaplan: "Kaplan Döner bir dünya markası!"

28 yıldır döner sektöründe, sürekli yükselen başarı grafiğiyle adından söz ettiren, Kaplan Döner'in sahibi Remzi Kaplan, Berlin'de gazetehamburg'a konuştu.

Almanya 24 Ocak 2018 12:35
Remzi Kaplan: "Kaplan Döner bir dünya markası!"
-A +A

Zafer ÖZPOLAT/gazetehamburg.com


28 yıldır döner sektöründe, sürekli yükselen başarı grafiğiyle adından söz ettiren, Kaplan Döner’in sahibi Remzi Kaplan, Berlin’de gazetehamburg’a konuştu.
 
Sizi tanıyabilir miyiz?
 
1 Ağustos 1960 yılında Yozgat’ın Sorgun ilçesinin Bahadın beldesinde doğdum. Bir yaşımda ailem Ankara’ya yerleşti. On yaşına kadar Ankara’da yaşadım. Annem ve babam Almanya’ya gidince, bir sene Bahadın’da dedemin yanında  kaldım. Almanya’ya ailemin yanına geldiğim 1971 yılından bugüne burada yaşıyorum. Uzun yıllardır ticaret yapmaktayım.
 
Ticarete nasıl başladınız?
 
Çok küçük yaşlarda başladım. Beş yaşında Ankara’da su ve limon sattım. Almanya’da 1978 yılından 1994 yılına kadar pazarcılık yaptım. Uzun yıllar Berlin’de pazarcılık yaptım.
Şu anda Türk Alman Ticaret Odası Berlin başkanlığını yürütmekteyim. Avrupa Türk Döner  İmalatçılar Birliği kurucu üyesiyim. Dünya Türk İş Konseyi Ekonomik İlişkiler Kurulu yönetim kurulu üyeliğini yaptım. Sporla ilgilendim. Türkiyemspor’un başkanlığını yaptım.
 
Döner sektörüne ne zaman girdiniz?
 
1989 yılında Almanya’nın yeniden birleşmesiyle, döner sektöründe bir eksiklik olduğunu gördüm. Kardeşimle beraber Berlin’de bir imalathane açtık. 28 yıldır bu sektördeyim. Almanya’nın, Avrupa’nın ve dünyanın birçok şehrine döner ihracatı yapıyoruz. Dubai’de bir döner fabrikamız var. Oğlum ve kızım işin başına geçtiler. Birisi iç, diğeri dış ticaret sorumluluğunu aldı.
 
Çok sayıda ödül sahibisiniz...
 
Evet, Almanya’da üç yıl üst üste En Medyatik İş Adamı seçildim. Türkiye’de Ekonomi Bakanı’nın elinden Kalite Başarı Ödülünü aldık. Almanya’da bunu sadece üç şirket alabildi. Top 500 içerisine girdim. En Uzun Vadeli Kalite Başarı Ödülüne layık bulunduk. Bu ödül için önce altın ödül almak lazım ki, sonra bu ödül alınabilsin. Biz bunu başardık. Lezzeti ve kalitesi tescillenmiş bir firmayız.
 
 
Kaplan Döner olarak hedefiniz nedir?
 
Kaplan Döner’in bir doğuş noktası var ama doyuş noktası yok. Kaplan Döner artık tüm Avrupa’da başarılı olmaya başladı. Ortadoğu’da çok iyi ilerledi. Dubai, Umman, Katar gibi yerlere döner ihracatı yapıyoruz. Biz tipik Türk dönerciliğinden çıkmak istiyoruz. Hem toptancı hem de perakendeciyiz. Almanya’nın çok önemli süpermarketlerine giriyoruz. Hamburg’daki ortaklarımızı biz buradan götürdük. Berlin’de 9 tane dükkânımız var. Yanımızda çalışan, işinin ehli takım arkadaşlarımıza, işletmeleri için dükkân olanağı sağlıyoruz.
 
Şu anda Kaplan Döner bünyesinde kaç personel çalışıyor?
 
Kaplan Döner grubumuzun içerisinde 250’nin üzerinde çalışanımız var.
 
Gençlerimize mesleki eğitim imkânı veriyor musunuz?
Tabii ki veriyoruz. Gençlik bizim için çok önemlidir. Bu konuda küçük bir sitemim var. Gençlerimiz meslek eğitimine gereken önemi pek vermiyor. Keşke gençler gelip öğrenseler...
 
Başarınızdaki sır nedir?
 
Aslında bu bir sır değil. Dürüst olmak, ilkeli olmak, yalan söylememek, verilen sözleri tutmak... Tüm bunlar bizim için son derece önemli. Ben müşterimi hiçbir zaman yolda bırakmadım. 50 kg döneri, beş yüz km mesafe uzaklıktaki yerlere götürdüm. Ekip olarak bunu yaptık. Felsemiz budur. Fedakârlık çok önemli.
 
Kaplan Döner olarak müşterilerinize, sevenlerinize, gazetehamburg aracılığıyla yeni yılda ne mesaj vermek istersiniz?
 
İş kurmak isteyen girişimcilere tavsiyem, bulundukları yerdeki Ticaret Ataşeliği’ne, ilgili kurumlara başvursunlar. Büyüklerimiz vardır. Danışmanlara sorsunlar. Gençlere tavsiyem meslek sahibi olsunlar. Burada çok imkân var. Faydalansınlar. Vatandaşlarıma da sağlıklı, mutlu yıllar diliyorum. Başarılı bir yıl olsun.
 
Döner biter mi?
Döner bitmez. Dönerin girmediği ülke kalmadı. Döner hakkında çıkan spekülasyonlar boştur. Almanya’da 500 nüfuslu bir köyde bile döner bulursunuz. Fosfat kötü bir şey değildir. Her şeyde vardır. Bugün etli mamullerin hepsinde fosfat vardır. Coca Cola’nın içinde bile... Çocuk mamasında bile vardır. İnsan vücudunda bile fosfat var. Dönerde fosfatı yasaklasan diğerlerinde de yasaklamalısın. Fosfatsız döner de mümkün. Dönerle ilgili çıkan her türlü kötü haberin arkasında bir şeyler vardır. Dönerle ilgili reklam yapamıyoruz. Alman ve Türk kanallarında reklam göremezsiniz. En büyük eksiğimiz bu. Bakın Hamburg’da dönerle ilgili imalatçılar var. Bir tek reklam bile veremiyorlar. Eksiğimiz budur. Döneri Türkler fazla yemiyor. Son zamanlarda “Helal” olayı da var. Adam bira ile geliyor ve dönerin helalini soruyor. Zaten haram içiyorsun... Döneri iyi anlatmalıyız.


Kap-lan Dönerproduktion GmbH
Provinzstraße 21, 13409 Berlin
Telefon 030 - 48 49 01-0
FaX .    030 – 48 49 0120
E-Mail 
                                                  


                                              www.gazetehamburg.com                      

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv