Putin'in Ajan Olarak Çalıştığı Sırada Kullandığı Stasi Kimliği Ortaya Çıktı

Rusya Lideri Putin'in, Doğu Almanya'da KGB ajanı olarak görev yaptığı sırada kendisine verildiği iddia edilen Stasi kimliği kartı ortaya çıktı.

Dünya 12 Aralık 2018 19:46
Putin'in Ajan Olarak Çalıştığı Sırada Kullandığı Stasi Kimliği Ortaya Çıktı
-A +A

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Doğu Almanya'da KGB ajanı olarak görev yaptığı sırada kendisine verildiği belirtilen Doğu Almanya Devlet Güvenlik Bakanlığı (Stasi) kimlik kartı ortaya çıktı.

Kimlik kartı, Almanya'nın Dresden kentindeki arşivlerde KGB ve Stasi arasındaki işbirliğine ilişkin araştırma yapıldığı sırada bulundu.

KİMLİĞİ 1985'TE ALMIŞ

Yüzbaşı Vladimir Putin' adına düzenlenen kimlik, Putin'in bir KGB yetkilisi olarak 1980'lerde görev yaptığı Dresden kentindeki Stasi arşivlerinde bulundu. Alman gazetesi Bild'in gündeme getirdiği kimliğin, Sovyetler Birliği'nin yıkıldığı 1989'a kadar geçerli olduğu görülüyor. Kimliğin üzerinde resmi damgalar bulunuyor.

KGB'YE AJAN TOPLAMIŞ

Putin'in bu kimlik sayesinde Stasi ofislerine kontrol edilmeden girdiği ve bu kimlikle KGB'ye de ajan toplamış olabileceği belirtiliyor. Kimliğin, Putin'in doğrudan Stasi için de çalıştığı anlamına gelip gelmediği bilinmiyor.

KREMLİN SÖZCÜSÜ'NDEN AÇIKLAMA

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov ise ilgili soruya muğlak bir yanıt verdi. Peskov, Putin'e Stasi kimliği verilmiş olabileceğini belirtip, "SSCB döneminde KGB ve Stasi ortak kuruluşlardı. Bu nedenle, böyle bir kimlik değişimi ihtimal dışı tutulamaz" dedi.

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv