Polisten 'Düğün Konvoyu' Uyarısı: Bu Güzel Gününüzü Mahvetmeyin!

ALMANYA'da son dönemlerde Türkler, düğün konvoylarıyla gündemde.

Almanya 9 Ağustos 2018 22:09
Polisten 'Düğün Konvoyu' Uyarısı: Bu Güzel Gününüzü Mahvetmeyin!
-A +A

ALMANYA'da son dönemlerde Türkler, düğün konvoylarıyla gündemde. Ülkenin birçok kentinde konvoylar düzenleyen düğün sahipleri ve yakınları, sevinçlerini sokakta da sürdürüyor. Bu coşku kimi zaman trafikteki diğer sürücüleri ve yayaları tehlikeye atıyor. Ender de olsa zaman zaman konvoylardan havaya ateş de ediliyor. 
Birçok kentte polis konvoya katılan sürücülere, trafiği tehlikeye soktuğu gerekçesiyle para cezası kesti. Bremen Emniyeti de konvoylara yönelik şikayetler artınca, çareyi Türkçe ve Almanca bildiri hazırlamakta buldu. İki sayfalık bildiride düğün konvoyları oluşturup kuralların çiğnenmesi halinde yapılacak yasal işlemlerle ilgili bilgilere yer verildi.

'KURALLARA UYMADIKLARI İÇİN'

Hürriyet'e konuşan Bremen Polis Teşkilatı Sözcüsü Horst Göbel, son günlerde düğün konvoyuyla ilgili şikayetlerin artması üzerine iki dilli bildiri hazırladıklarını söyledi. Bildirinin kentte dağıtılacağını belirten Göbel, "2017 yılında 20 düğün konvoyu durdurulup işlem yapıldı. Konvoylar hakkında şikayetler arttı. Şehir içinde ve dışında oluşturulan konvoylarda çok sayıda otomobil yer alıyor. Kornalar çalınıyor. Kurallara uymadıkları için durduruluyorlar" dedi.

DÜĞÜN SAHİPLERİ UYARILDI

Kuralların ihlal edilmesi halinde ehliyete de el konulabileceğini belirten Bremen polisi, bildirinin Türkçe bölümünde aynen şu ifadeleri kullandı: 

"Yasaların ağır bir şekilde ihlal edilmesi durumunda Flensburg'a puan kayıt edilmesi veya ehliyet/sürücü belgesinin elinizden alınması ve polisin müdahalede bulunması ciddi anlamda gecikmelere neden olur. Bu özel gününüzü mahvetmeyin ve düğün cemaatini bu konuda gerekli bilgileri verin. Bremen polis teşkilatı olarak evliliğinizi tebrik eder ve bu özel günü güzel geçirmenizi dileriz. Bu günün sorunsuz ve rahat geçmesi için mekana giderken ve orada yapılacak olan düğün kutlaması esnasında aşağıdaki kurallara uyunuz."

SİLAH BULUNDURMAYIN

"Trafiği engelleyen araba konvoyu oluşturmak, yanınızda silah bulundurmak, havai fişek patlatmak ve her çeşit silahla ateş etmek. Bu tür davranışlar tehlikelidir. Halkın çoğunluğu bunu hoşgörüyle karşılamamakta. Bu kurallara uymama halinde Bremen Polisi kararlıkla müdahale edecektir."

OLASI MÜDAHALENİN SONUÇLARI

"Düğün cemaatine ait tüm araçların durdurulması, kimlik tespiti, kontrol, karakola götürme, ateş edildiğinde polis silahın keskin silah olduğundan yola çıkarak silahlı bir şekilde müdahale eder. Kendinizi ve başkalarını tehlikeye maruz bırakıyorsunuz. Kişi ve araçların aranması, suç duyurusu, nizama aykırı davranma duyurusu, araçlara, araçların anahtarlarına, silahlara el konulması, yola birlikte devam etme yasağı ve polis operasyonu sonucu oluşan masrafların size yüklenilmesi."

Kaynak : Hürriyet

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

CHP'nin başına kim gelmeli

CHP'nin başına kim gelmeli

  • Kemal Kılıçdaroğlu : 3 Oy (%15)

  • Muharrem ince : 17 Oy (%85)

Duyurular
Arşiv