Özlem Öz’ün hak mücadelesi zaferle sonuçlandı

SPD International listesinden aday gösterilen Özlem Öz, Nürnberg Uyum Meclisi’ne girdi.

Almanya 17.12.2022 00:25:03 0
Haber: İlhan Baba

Nürnberg Uyum Meclisi Seçimi’nde yaşanan kriz çözüldü.
SPD International listesinden aday gösterilen Özlem Öz’ün, Nürnberg Uyum Meclisi’nde yer almasına karar verildi. 
9 Ekim’de gerçekleştirilen Nürnberg Uyum Meclisi Seçim sonuçlarında, SPD International listesinden aday gösterilen Özlem Öz yüksek oy almıştı. Buna karşın Öz’ün, tüzüğe uymadığı öne sürülen bazı gerekçeler gösterilerek Nürnberg Uyum Meclisi’ne giremeyeceği açıklanmıştı.Seçim kurulu tarafından yapılan açıklamaya, Öz, Nürnberg Uyum Meclisi Başkanı İlhan Postaloğlu ile Nürnberg Metropol Türk Toplumu (TGMN) Başkanı Bülent Bayraktar itiraz etmişti.


Basın, sivil toplum kuruluşları, kurum başkanları ve vatandaşların tepkisine karşı Nürnberg Belediye Meclisi, 14-12-2022’de verilen karar ile geçici olarak üye sayısının 30’dan 31 yükseltilmesine karar verdi. Buna göre Öz de Nürnberg Uyum Meclisi’ne girmeyi başardı. Ayrıca kararda, tüzükteki yanlış anlaşmaya yol açan eksikliklerin bir sonraki seçime kadar giderilmesi de yer aldı.

Altı yılda bir yapılan Nürnberg Uyum Meclisi seçimlerinde toplam 30 sandalye için 78 aday yarıştı. Türk kökenli vatandaşlar için ayrılan beş kişilik kontenjan için de 18 Türk aday seçime katıldı, İlhan Postaloğlu, Ali Arslan, Cengiz Avcı ve Betül Özen ve Özlem Öz Nürnberg Uyum Meclisi’ne seçildi.

İtirazlar kararda rol oynadı 

Seçim kurulunun kararına itiraz eden Öz, Uyum Meclisi’ne kabul edilmesinin ardından “Bana yapılan haksızlığa karşı yaptığım itirazımı değerlendiren kuruldan hakkım olanı geri aldım.” açıklaması yaptı.
Nürnberg Metropol Bölgesi Türk Toplumu (TGMN) Başkanı Bülent Bayraktar da Öz’ün Nürnberg Uyum Meclisi’ne giremeyeceğinin açıklanması üzerine “Vatandaşımızın hakkını kimseye yedirmeyiz.” diyerek hukuki yola başvurmuştu.
Resmi seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından seçimlere itiraz etme prosedürü başladı. Seçim komisyonuna yüze yakın bireysel itiraz ulaştı. Bu arada, Nürnberg Uyum Meclisi üyeleri ile Nürnberg Belediye Meclisi üyeleri dinlendi ve bağımsız bir hukuksal değerlendirme raporuna başvuruldu. Nürnberg Uyum Meclisi Başkanı İlhan Postaloğlu, Nürnberg Büyükşehir Belediye Başkanı Marcus König de olmak üzere siyasi partiler ile görüşmeler mekik diplomasisinde bulundu.

“Nürnberg Belediyesi yararlı bir karar aldı”

Kararın ardından Bayraktar bir açıklama yaptı.
Bayraktar “Seçim komisyonuna pragmatik önerimin kabul edildiği için teşekkür ederim. Kimseyi mağdur etmeyerek Nürnberg Belediyesi yararlı bir karar aldı. İyi niyet olduktan sonra demokrasilerde çözümler tükenmez. Nürnberg Büyükşehir Belediye Başkanı başta olmak üzere Nürnberg Belediyesi’ni, Nürnberg Uyum Meclisi Başkanı dostum İlhan Postaloğlu‘nu ve Özlem Öz’ü tebrik ederim. Sivil toplum örgütü olan TGMN’nin siyasi ilişkileri ve sosyal medya kanallarını etkili kullanması olumlu kararda etkili oldu. Farklı kulvarlardaki bu çalışma tüm çalışmalarımıza örnek teşkil etmeli.” vurgusu yaptı. 


“Demokratik olmayan yöntem kabul edilemez”

Nürnberg Uyum Meclisi Başkanı İlhan Postaloğlu da kararla ilgili olarak şunları söyledi: “Bu sandalye dağılımı, kesinlikle karara bağladığımız yöntemi temsil etmiyor. Demokratik bir kurum olan Nürnberg Uyum Meclisi’nin iradesi bir yanlış hukuki yorumlama ile karşı karşıyaydı. Demokratik olmayan yöntem kabul edilemez. Bu konuya itirazımızı devam ettirdik, mağdur edilen adayın Türk olmasına bakmadan. Bu, prensip olarak bir yanlışı düzeltme girişimiydi. Özlem Öz’e verilen oyların boşa gitmemesi için çaba gösterdik ve mutlu sonuca ulaştık. Bülent Bayraktar’ın da konuya duyarlı davranıp Öz’ün hakkını araması bizi sevindirdi. Bu sonuca katkı sunan herkese teşekkür ederim.” dedi.
 
 

FREEDOM HOUSE'UN “İNTERNETTE ÖZGÜRLÜK RAPORU” YAYINLANDI: "TÜRKİYE'DE İNTERNET ÖZGÜRLÜĞÜ SON ON YILDA GİDEREK AZALDI"

AHMET DAVUTOĞLU: 12 EYLÜL ANAYASASI’NI KALDIRACAK YERİNE KAMİL VE MİLLİ BİR ANAYASA YAPMAK İÇİN HER TÜRLÜ ÇABAYI SERGİLERİZ. AMA CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ'Nİ TARTIŞMAYA VAR MISINIZ?"

URLA’NIN KADIN BASKETBOLCULARI TUNÇ SOYER’İ ZİYARET ETTİ

TUNÇ SOYER, ROMAN DERNEKLERİYLE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI

KARAMOLLAOĞLU: “ÖNCELİKLİ İHTİYAÇ YENİ ANAYASA MIDIR, YOKSA YENİ DÖNEMİ ANLAYAN BİR YÜRÜTME ANLAYIŞI MIDIR’ SORUSUNU ERDOĞAN KENDİSİNE SORMALIDIR”

BUCA’DA CAN DOSTLARI İÇİN SEFERBERLİK BAŞLATILDI

KARŞIYAKA BELEDİYE BAŞKANI TUGAY, CHP ÜYELERİYLE BULUŞTU

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI İLE DURUŞMA SAVCISI, ŞARKICI KURTULUŞ KUŞ HAKKINDA VERİLEN BERAAT KARARINI İSTİNAFA TAŞIYACAK

COANTE, YENİ KOLEKSİYONUNU İLK KEZ İTALYA’DA SERGİLEDİ

SÖKE BELEDİYESİ SAHA EKİPLERİNDEN YOĞUN MESAİ

Temsilcimiz Galatasaray deplasmanda Manchester United'ı devirdi

Almanya'nın birleşmesinin 33. yıl dönümü kutlandı

DAĞLICA SALDIRISININ PLANLAYICISININ ETKİSİZ HALE GETİRİLMESİ, YOZGATLI ŞEHİT LOKMAN EKER’İN ANNE-BABASINI SEVİNDİRDİ

MSB: "IRAK'IN KUZEYİNDEKİ TERÖRİST HEDEFLERİNE BUGÜN İCRA EDİLEN HAVA HAREKATLARINDA TOPLAMDA 16 HEDEF İMHA EDİLDİ"

EREN ERDEM: "YANDAŞ MEDYADA ADAYLARIMIZI İTİBARSIZLAŞTIRMAK ADINA YAPILAN AHLAKSIZ HABERLERİ İZLİYOR VE LANETLİYORUZ"

AHMET ZEKİ ÜÇOK, BATUHAN ÇOLAK VE SÜHA ÇARDAKLI’YI SİNCAN CEZAEVİ’NDE ZİYARET ETTİ: “FETÖ’CÜLERE DAHİ YAPILMAYAN İŞKENCENİN YAPILDIĞINI, KENDİLERİNİN SAÇLARININ 3 NUMARAYA KAZITILDIĞINI MAALESEF GÖZLERİMİZLE GÖRDÜK”

BİLECİK BELEDİYE BAŞKANVEKİLİ SUBAŞI, ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİ KARŞILADI

ZEYTİNLİOVA MAHALLESİ’NE YENİ PARK VE SOSYAL YAŞAM ALANI YAPILIYOR

KONYAALTI BELEDİYESİ'NİN BEBEK PARKINA YOĞUN İLGİ

AKP'Lİ BAŞAKŞEHİR BELEDİYESİ, 5 MİLYAR LİRALIK 2024 YILI BÜTÇESİNİN YÜZDE 40’NI ARSA SATIŞINDAN ELDE EDECEK. CHP'Lİ İBB MECLİS ÜYESİ ÖZBAKIR: “FAKİR FUKARANIN, TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMİN ARSALARI HARAÇ MEZAT SATILMAKTADIR"

KÜRŞAD ZORLU, SURİYE’DEKİ ÜNİVERSİTELERE DENKLİK VERİLDİĞİ İDDİASINI SORDU: “İDLİB’DEKİ RADİKAL GRUPLARDAN BU ÜNİVERSİTELERDE EĞİTİM GÖREN VE MEZUN OLANLARIN BULUNABİLECEĞİ İHTİMALİNE KARŞI BİR TEDBİR ALINMIŞ MIDIR?”

ERDOĞAN: "VESAYETÇİLERİN 27 MAYIS 1960 DARBESİ İLE TÜRKİYE'NİN AYAĞINA VURDUĞU 12 EYLÜL REJİMİNİN PERÇİNLEDİĞİ PRANGALARIN SÖKÜLÜP ATILMA VAKTİ ARTIK GELMİŞTİR"

ALMANYA KÖKLÜ BİR DEĞİŞİKLİĞE GİDEREK 'ÇOCUK PARASINI' KALDIRDI! YENİ YARDIM SİSTEMİ 2025 YILINDA UYGULANACAK

ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR GENÇLİK MERKEZİ’NİN GÖNÜLLÜ GENÇLERİ, İZMİR KAMPINDA

MERSİN YENİŞEHİR'DE 2 BİN 484 ÇOCUK GELİŞİM DEĞERLENDİRME UYGULAMASINDAN FAYDALANDI

KARŞIYAKA ODA ORKESTRASI YENİ SEZONU ALKIŞLARLA AÇTI

GAZETECİ AYŞENUR ARSLAN GÖZALTINA ALINDI. ARSLAN, İFADE İÇİN İSTANBUL ADLİYESİ'NE GÖTÜRÜLÜYOR

ANTALYA'DAKİ KARAVAN PARK YERLİ VE YABANCI TATİLCİLERİN YENİ GÖZDESİ 

ŞAHİNLER ÇETESİ'NE YAPILAN OPERASYONDA GÖZALTINA ALINARAK ADLİYEYE SEVK EDİLEN 40 ŞÜPHELİDEN 22'Sİ TUTUKLANDI

MURATPAŞA BELEDİYESİ'NDEN 30 MİLYONLUK YATIRIM

Yükleniyor

FREEDOM HOUSE'UN “İNTERNETTE ÖZGÜRLÜK RAPORU” YAYINLANDI: "TÜRKİYE'DE İNTERNET ÖZGÜRLÜĞÜ SON ON YILDA GİDEREK AZALDI"

AHMET DAVUTOĞLU: 12 EYLÜL ANAYASASI’NI KALDIRACAK YERİNE KAMİL VE MİLLİ BİR ANAYASA YAPMAK İÇİN HER TÜRLÜ ÇABAYI SERGİLERİZ. AMA CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ'Nİ TARTIŞMAYA VAR MISINIZ?"

URLA’NIN KADIN BASKETBOLCULARI TUNÇ SOYER’İ ZİYARET ETTİ

TUNÇ SOYER, ROMAN DERNEKLERİYLE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI

KARAMOLLAOĞLU: “ÖNCELİKLİ İHTİYAÇ YENİ ANAYASA MIDIR, YOKSA YENİ DÖNEMİ ANLAYAN BİR YÜRÜTME ANLAYIŞI MIDIR’ SORUSUNU ERDOĞAN KENDİSİNE SORMALIDIR”

BUCA’DA CAN DOSTLARI İÇİN SEFERBERLİK BAŞLATILDI

  • Çarşamba 23.3 ° / 17 ° Düzensiz Yağmur Mümkün
  • Perşembe 25.3 ° / 16.4 ° Güneşli
  • Cuma 22.1 ° / 16.4 ° Parçalı Bulutlu