Özcan Süer'le 50 yıl anısına

Yeni yılın başında 50. Sanat yılını kutlayacak olan Özcan Süer “Kendimi yetiştirdim, dört bine yakın şarkı, türkü ve arabesk repertuvarım vardır.” dedi.

Hamburg 27.12.2022 14:30:57 0

Röportaj : ZAFER ÖZPOLAT

3 Şubat 2023’te, 50. sanat yılını kutlayacak olan Sahnelerin Hanımefendi Sanatçısı Özcan Süer ile sanat yaşamını konuştuk.
 
Müzik hayatınıza nasıl başladınız?
 
 Babam Türk Silahlı Kuvvetleri’nde veteriner astsubaydı, annem ev hanımıydı. İkisi de rahmetli oldu. Ailemin dünyaya gelen ikiz kız çocuklarından birisiyim. Babamın görevi dolayısıyla Mardin'de doğdum. Urfa, Suruç, Bodrum, Kütahya ve Aydın’da bulunduk. Babam emekli olunca İzmir’e yerleştik. Müziğe düşkünlüğüm küçük yaşlarda başlamıştı. İzmir Radyosu Gençlik Korosu’na başladım ve halkevlerine devam ettim.
 
Yıllarca sahnelerde solist olarak çalıştım. İzmir'de, lise yıllarındayken İzmir Radyosu’ndaki değerli hocalarım Talip Özkan, Mustafa Hoşsu, Zeki Oğuz ve Yılmaz İpek'ten müzik usulleri, solfej ve nota dersleri aldım. Almanya'ya işçi olarak geldim. Hafta sonları çeşitli davetlerde ve eğlence yerlerinde yıllarca sahne aldım. Temelde müzik bilgim olduğundan kendi konservatuarımda kendimi yetiştirdim.

 
Özcan Hanım, Almanya’ya nasıl geldiniz?
 
Konservatuara başlamayı planladığım 1972 yılında, Almanya son işçi alımı kapanmak üzereydi ve son kafileyle Hannover'e gitti. Oradan Hildesheim'in köyü olan Bad Salzdetfurth'a Füba Anten fabrikasına geldim.
Ayni fabrikada İzmir'den Güngör Abi bir ses yarışmasında ikinci olduğum için beni tanıdı. Bana “Sesin güzel. Buradaki eğlence mekânlarında sahne almalısın.” dedi. O gün bugündür Almanya ve Avrupa sahnelerindeyim. 
Lübeck'te küçük bir lokalde hafta sonu program yapıyordum ve orada tanıştığım eşimle evlenerek Lübeck'e taşındım. Hamburg'dan, Efes Gazinosu’ndan bana teklif geldi. Efes Gazinosu’na başladım. Türkiye’den sanatçılar geliyordu. Sevim Çağlayan, Dilber Ay, Küçük Ceylan, Muhlis Akarsu, Neşet Ertaş, Arif Sağ, Ali Kızıltuğ, Müslüm Gürses ve Hakan Taşıyan gibi birçok sanatçıyla tanıştım. Daha sonra Hamburg'a taşındık. Hamburg doğumlu bir kızım var. Fransa, İngiltere, Danimarka, Hollanda, Belçika’nın birçok şehrinde sahne aldım.


Herhangi bir sanatçıyı kendinize örnek alıyor musunuz? 
 
Zeki Müren başta olmak üzere eski sanatçıları dinlerim ve örnek alırım. Çok iyi okuyan sanatçıları dinlerim. Kendimi yetiştirdim, dört bine yakın şarkı, türkü ve arabesk repertuvarım vardır. Türkiye'de ve Avrupa'da birçok sanatçıyla çalıştım. Türkiye’de sahne aldığım sanatçılar Emel Sayın, Necdet Yazar, Gönül Yazar, Alaaddin Ṣensoy, Berkant, Saime Sinan, Nigâr Uluerer’di. Alt kadroda türkücü olarak çalıştım.

 
Özcan Hanım, genellikle hangi tarz müzik dalını tercih ediyorsunuz?
 
Ben çeşitlilikten yanayım. Müziğin her dalını icra etmek bana haz veriyor. Halk müziği ile başladım ama usta sazlarla çalışınca sanat müziği arabesk repertuarımı günden güne genişlettim. Kendi gayretimle biraz saz çalmasını öğrendim, biraz da org bilirim. 

 
Müzisyen ile sanatçı arasında bir fark görebiliyor musunuz?
 
Sanat genel bir isimdir, yaratıcılıktır. Müzisyen müzikle uğraşanlara denir. Ben ses sanatçısıyım yani yorumcuyum. Şarkıları sesimle işler, duygularımla yorumlarım. Herkes sanatçı olamaz. Eski sanatçıların çoğu nota bilmezdi ama besteleri hâlâ bugünlere gelmiştir. Beste yapan, enstrüman çalan ve okuyan bunların hepsini veya en az ikisini icra eden sanatçıdır.

 
Genç müzisyenlere tavsiyeniz nelerdir?
 
Saygı… Saygı… Saygı… 
 
Genç müzisyenler, yaş ve tecrübe bakımından ileri olanlara saygı göstermeli, iki şarkıda çok alkış alınca ben oldum dememeli. Teknik o kadar ilerledi ki sesi olmayan bile alt yapılarla şarkı söyleyebiliyor ama bilgisi ve kabiliyeti yoksa canlı okuyamıyor. Okuduğu şarkının makamını bilemiyor. Müziği yozlaştırıyor. Bağırarak şarkı söylemek marifet değil ki.

 

50. sanat yılınızı 3 Şubat 2023’e kutlayacaksınız. Özcan Süer'i bundan sonra sahnelerde görebilecek miyiz?
 
Solist olarak özel konserler hariç, fasıl olarak iyi bir teklif gelirse neden olmasın? Sevenlerim, dinleyenlerim olduğu sürece sahnelerdeyim.

 
50 yıl sanat hayatı içinde sizi etkileyen bir anınızı anlatır mısınız?
 
Birçok anım var ama bir tanesini asla unutamam. Bir gün otobandan Kassel şehrine arabayla konsere gidiyoruz. Şoför dâhil arabada dört kişiyiz. Şoför bir ara bana “Özcan Hanım, sesiniz çok yanık.” dedi. Ben de şaka olarak “Dikkat et, yanmayasın!” dedim ve gülüştük. O anda arabanın önünden aniden alevler yükselmesin mi. Arabadan zor çıktık.
 
Kitap yazmayı düşündünüz mü?
 
Uzun zamandır kitap için hazırlık yapmıştım bazı aksilikler oldu. Seneye sanırım basıma hazır olur. Hayatım zaten bir roman gibi rüya gibi. 
 
Okuyucularımıza mesajınız var mı?
 
Sevenlerime mutlu ve sağlıklı yıllar dilerim. Onları 3 Şubat 2023 akşamı 50. sanat yılı jübileme beklerim.
 

 

AHMET DAVUTOĞLU: 12 EYLÜL ANAYASASI’NI KALDIRACAK YERİNE KAMİL VE MİLLİ BİR ANAYASA YAPMAK İÇİN HER TÜRLÜ ÇABAYI SERGİLERİZ. AMA CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ'Nİ TARTIŞMAYA VAR MISINIZ?"

URLA’NIN KADIN BASKETBOLCULARI TUNÇ SOYER’İ ZİYARET ETTİ

TUNÇ SOYER, ROMAN DERNEKLERİYLE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI

KARAMOLLAOĞLU: “ÖNCELİKLİ İHTİYAÇ YENİ ANAYASA MIDIR, YOKSA YENİ DÖNEMİ ANLAYAN BİR YÜRÜTME ANLAYIŞI MIDIR’ SORUSUNU ERDOĞAN KENDİSİNE SORMALIDIR”

BUCA’DA CAN DOSTLARI İÇİN SEFERBERLİK BAŞLATILDI

KARŞIYAKA BELEDİYE BAŞKANI TUGAY, CHP ÜYELERİYLE BULUŞTU

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI İLE DURUŞMA SAVCISI, ŞARKICI KURTULUŞ KUŞ HAKKINDA VERİLEN BERAAT KARARINI İSTİNAFA TAŞIYACAK

COANTE, YENİ KOLEKSİYONUNU İLK KEZ İTALYA’DA SERGİLEDİ

SÖKE BELEDİYESİ SAHA EKİPLERİNDEN YOĞUN MESAİ

Temsilcimiz Galatasaray deplasmanda Manchester United'ı devirdi

Almanya'nın birleşmesinin 33. yıl dönümü kutlandı

DAĞLICA SALDIRISININ PLANLAYICISININ ETKİSİZ HALE GETİRİLMESİ, YOZGATLI ŞEHİT LOKMAN EKER’İN ANNE-BABASINI SEVİNDİRDİ

MSB: "IRAK'IN KUZEYİNDEKİ TERÖRİST HEDEFLERİNE BUGÜN İCRA EDİLEN HAVA HAREKATLARINDA TOPLAMDA 16 HEDEF İMHA EDİLDİ"

EREN ERDEM: "YANDAŞ MEDYADA ADAYLARIMIZI İTİBARSIZLAŞTIRMAK ADINA YAPILAN AHLAKSIZ HABERLERİ İZLİYOR VE LANETLİYORUZ"

AHMET ZEKİ ÜÇOK, BATUHAN ÇOLAK VE SÜHA ÇARDAKLI’YI SİNCAN CEZAEVİ’NDE ZİYARET ETTİ: “FETÖ’CÜLERE DAHİ YAPILMAYAN İŞKENCENİN YAPILDIĞINI, KENDİLERİNİN SAÇLARININ 3 NUMARAYA KAZITILDIĞINI MAALESEF GÖZLERİMİZLE GÖRDÜK”

BİLECİK BELEDİYE BAŞKANVEKİLİ SUBAŞI, ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİ KARŞILADI

ZEYTİNLİOVA MAHALLESİ’NE YENİ PARK VE SOSYAL YAŞAM ALANI YAPILIYOR

KONYAALTI BELEDİYESİ'NİN BEBEK PARKINA YOĞUN İLGİ

AKP'Lİ BAŞAKŞEHİR BELEDİYESİ, 5 MİLYAR LİRALIK 2024 YILI BÜTÇESİNİN YÜZDE 40’NI ARSA SATIŞINDAN ELDE EDECEK. CHP'Lİ İBB MECLİS ÜYESİ ÖZBAKIR: “FAKİR FUKARANIN, TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMİN ARSALARI HARAÇ MEZAT SATILMAKTADIR"

KÜRŞAD ZORLU, SURİYE’DEKİ ÜNİVERSİTELERE DENKLİK VERİLDİĞİ İDDİASINI SORDU: “İDLİB’DEKİ RADİKAL GRUPLARDAN BU ÜNİVERSİTELERDE EĞİTİM GÖREN VE MEZUN OLANLARIN BULUNABİLECEĞİ İHTİMALİNE KARŞI BİR TEDBİR ALINMIŞ MIDIR?”

ERDOĞAN: "VESAYETÇİLERİN 27 MAYIS 1960 DARBESİ İLE TÜRKİYE'NİN AYAĞINA VURDUĞU 12 EYLÜL REJİMİNİN PERÇİNLEDİĞİ PRANGALARIN SÖKÜLÜP ATILMA VAKTİ ARTIK GELMİŞTİR"

ALMANYA KÖKLÜ BİR DEĞİŞİKLİĞE GİDEREK 'ÇOCUK PARASINI' KALDIRDI! YENİ YARDIM SİSTEMİ 2025 YILINDA UYGULANACAK

ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR GENÇLİK MERKEZİ’NİN GÖNÜLLÜ GENÇLERİ, İZMİR KAMPINDA

MERSİN YENİŞEHİR'DE 2 BİN 484 ÇOCUK GELİŞİM DEĞERLENDİRME UYGULAMASINDAN FAYDALANDI

KARŞIYAKA ODA ORKESTRASI YENİ SEZONU ALKIŞLARLA AÇTI

GAZETECİ AYŞENUR ARSLAN GÖZALTINA ALINDI. ARSLAN, İFADE İÇİN İSTANBUL ADLİYESİ'NE GÖTÜRÜLÜYOR

ANTALYA'DAKİ KARAVAN PARK YERLİ VE YABANCI TATİLCİLERİN YENİ GÖZDESİ 

ŞAHİNLER ÇETESİ'NE YAPILAN OPERASYONDA GÖZALTINA ALINARAK ADLİYEYE SEVK EDİLEN 40 ŞÜPHELİDEN 22'Sİ TUTUKLANDI

MURATPAŞA BELEDİYESİ'NDEN 30 MİLYONLUK YATIRIM

VAHAP SEÇER, SMA TİP 1 HASTASI KUMSAL BEBEĞİN TEDAVİ MASRAFLARI İÇİN YAYINA KATILDI

Yükleniyor

AHMET DAVUTOĞLU: 12 EYLÜL ANAYASASI’NI KALDIRACAK YERİNE KAMİL VE MİLLİ BİR ANAYASA YAPMAK İÇİN HER TÜRLÜ ÇABAYI SERGİLERİZ. AMA CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ'Nİ TARTIŞMAYA VAR MISINIZ?"

URLA’NIN KADIN BASKETBOLCULARI TUNÇ SOYER’İ ZİYARET ETTİ

TUNÇ SOYER, ROMAN DERNEKLERİYLE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI

KARAMOLLAOĞLU: “ÖNCELİKLİ İHTİYAÇ YENİ ANAYASA MIDIR, YOKSA YENİ DÖNEMİ ANLAYAN BİR YÜRÜTME ANLAYIŞI MIDIR’ SORUSUNU ERDOĞAN KENDİSİNE SORMALIDIR”

BUCA’DA CAN DOSTLARI İÇİN SEFERBERLİK BAŞLATILDI

KARŞIYAKA BELEDİYE BAŞKANI TUGAY, CHP ÜYELERİYLE BULUŞTU

  • Çarşamba 23.3 ° / 17 ° Düzensiz Yağmur Mümkün
  • Perşembe 25.3 ° / 16.4 ° Güneşli
  • Cuma 22.1 ° / 16.4 ° Parçalı Bulutlu