Online Tatile 23 Milyar TL Harcadık

İnternet üzerinden yapılan tatil ve seyahat harcamaları, 2018 yılında rekor kırarak yüzde 54 arttı.

Hamburg 3 Haziran 2019 18:30
Online Tatile 23 Milyar TL Harcadık
-A +A

Türkiye’nin ilk para iadeli alışveriş sitesiAvantajix.com’un, Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği’nin (TÜBİSAD) 2018e-ticaret raporundan derlediği verilere göre, dijital ortamda yapılan tatil veseyahat harcamaları son 5 yıldır rekor seviyede artıyor.
Aylık ziyaretçi sayısı 15 bin ve üzeri olan internetsiteleri baz alınarak hazırlanan raporun ilgi çekici bir yönü, tatil ve seyahatharcamaları rekor kırarken, bu hizmeti veren internet sitelerinin sayısınınsürekli azalması.
2013 yılında tatil ve seyahat hizmeti satan 234 internetsitesinin yıllık cirosu 5,1 milyar lira iken, 2017’de internet sitesi sayısı102’e kadar geriledi, ciro ise 14,8 milyar liraya yükseldi.
Site sayısındaki düşüş 2018’de de sürdü. 95 online mağazayakadar gerileyen sektörün yıllık cirosu ise yüzde 54’lük rekor artışla 22,9milyar liraya ulaştı.
Rapor, mağaza sayısı yüzde 60 azalsa da söz konusu pazardakibeş yıllık büyümenin yüzde 450’ye ulaştığını ortaya koydu.

İnternetten tatil satın almak avantajlı 

Partnerleri arasında yerli ve yabancı çok sayıda tatilsitesi bulunan Avantajix.com’un kurucu ortağı Güçlü Kayral, tatil veseyahatlerin internet üzerinden satın alınmasının birçok avantajının olduğunusöyledi. Özellikle fırsat sitelerinin erken rezervasyondan dahi ucuza tatil imkanısağladığının altını çizen Kayral, “Oteller acentalarla ayrı ayrı anlaşmayaptıklarından, otel fiyatları acentalar arasında farklılık gösterebilir.Karşılaştırma sitelerini kullanarak acentalar arasında en uyun fiyatı verenibulmak mümkün. Yurt içi ya da yurt dışı tatil harcamalarının Avantajix.com gibipara iadeli alışveriş siteleri üzerinden yapılması yüzde 10’lara varan ekstranakit para kazanma imkanı sağlar.
İnternette yerli-yabancı kavramı yok. Türkçe yayın yapan çoksayıda yabancı siteden Türk otelleri için çok rekabetçi fiyatlar alınıyor”dedi.

 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı