Nsu Davası Bitti Ama Kamuoyu Vicdanı Tatmin Olmadı

BERLİN'de toplanan göstericiler NSU için görülen davanın sonuçlarının kamuoyu vicdanını tatmin etmediği ve Berlin Eyalet Meclisi'nde konunun takibi için yeni bir komisyon kurulması gerekçeleriyle protesto düzenledi.

Almanya 10 Eylül 2018 19:25
Nsu Davası Bitti Ama Kamuoyu Vicdanı Tatmin Olmadı
-A +A

BERLİN'de toplanan göstericiler NSU için görülen davanın sonuçlarının kamuoyu vicdanını tatmin etmediği ve Berlin Eyalet Meclisi'nde konunun takibi için yeni bir komisyon kurulması gerekçeleriyle protesto düzenledi. Irkçılığa, Naziliğe ve savaşa karşı 'Hatırlama ve Uyarı Günü' çerçevesinde, 'Dava Bitmedi' başlığı altında organize düzenlenen mitingte, Federal Meclis SPD Milletvekili Cansel Kızıltepe, Federal Meclis Sol Parti Milletvekili Martina Renner ve NSU davası müdahil avukatlarından Antonia von der Behrens birer konuşma yaptı.

NSU davasındaki mahkeme kararlarının ve verilen cezaların yeterli olmadığını söyleyen Cansel Kızıltepe, örgütün ardında daha büyük bir çetenin olduğunu iddia etti. Davanın mahkeme kararıyla bitirilmemesi gerektiğine değinen Kızıltepe, "Tekrar bir komisyon kurulmalı ve cinayetler açıklığa kavuşturulmalı. Yabancılar bu karardan sonra kendilerini güvende hissetmiyorlar. Çünkü polis ve Anayasayı Koruma Teşkilatı olanları örtbas etti. Mahkeme kararında ise bunlar hakkında hiçbir söz sarf edilmedi" diye konuştu.

MAASSEN GÖREVİNDEN ALINMALI

Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maassen'in görevden alınması gerektiğini belirten Kızıltepe, "Sadece NSU davasıyla ilgili olarak değil, Chemnitz'de meydana gelen ırkçı yaklaşımlarla ilgili olarak da çok hataları var. Parti olarak görevden alınmasını destekliyoruz" dedi.

Kaynak : Hürriyet

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

CHP'nin başına kim gelmeli

CHP'nin başına kim gelmeli

  • Kemal Kılıçdaroğlu : 3 Oy (%15)

  • Muharrem ince : 17 Oy (%85)

Duyurular
Arşiv