Mustafa Eydemir Ruhr Parlamentosuna Aday

ALMANYA’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaletinin ( NRW) Ruhr Bölgesinde ENZA Home ve YATAŞ mağazalar zincirini işleten işadamı Mustafa Eydemir, hiç yabancısı olmadığı siyasete yeniden dönüş yapma kararını verdi ve 13 Eylül’de yapılacak olan yerel seçimlerde Ruhr Parlamentosu için adaylığını ilan etti.

Almanya 29 Temmuz 2020 22:17
Mustafa Eydemir Ruhr Parlamentosuna Aday
-A +A


İslam  KARAOSMANOĞLU / ESSEN  (TR Haber)

ALMANYA’nın Kuzey Ren Vestfalya  Eyaletinin ( NRW)  Ruhr Bölgesinde  ENZA Home ve YATAŞ mağazalar zincirini işleten işadamı Mustafa Eydemir, hiç yabancısı olmadığı siyasete yeniden dönüş yapma kararını verdi ve 13 Eylül’de yapılacak olan yerel seçimlerde Ruhr Parlamentosu için adaylığını ilan etti.
 
SİYASETE HİÇ YABANCI DEĞİL


Daha önceleri de ikamet ettiği Bochum kentinde Alman Hıristiyan Demokrat Birlik Partisinden (CDU) yerel siyaset yapan işadamı Mustafa Eydemir: “Siyasete hiç yabancı değilim. Zira daha önceleri de bu istikamette çalışmalarım olmuştu. Ticarete atılınca kendimi biraz frenlemiştim. Teklif gelince değerlendirmeye değer diye olumlu yanıt verdim. Evet biz yerel siyaset yapacağız ancak sadece bir şehirin siyasetini değil Almanya’nın adeta kalbi konumundaki olan Ruhr Havzasında yerel siyaset yapacağız” dedi.
 
YEPYENİ BİR OLUŞUM

İş dünyasının haricinde STK çalışmalarında da aktif olan Mustafa Eydemir, aynı zamanda merkezi Essen’de olan Avrupa Ankaralılar Derneğinin de başkanlığını yapıyor.  Siyaseti nerede yapacağı konusuna açıklık getiren Mustafa Eydemir sözlerine şöyle devam etti: “ Duisburg’daki DAL isimli oluşumla dayanışma içindeyiz. Onların da desteğini alarak tüm Ruhr Bölgesini kapsayacak ‘NEUE BEWEGUNG yani YENİ HAREKET” isimli bir oluşum kurduk. Bu oluşumu partileştirmek için çalışmalarımız da devam ediyor. Ancak şunu özellikle ifade etmek istiyorum ki, kesinlikle bir Türk veya Müslüman partisi kimliğine bürünmeyeceğiz. Dil, din, ırk ve renk ayırımı yapmadan kapımız herkese açık olacak. Listemizde Alman, Türk, Bulgar, Batı Trakyalı ve  Romenler var. İlerleyen süreçte bu çok çeşitlilik devam edecek. Kapımız herkese açık.”

ÖNCELİK RUHR BÖLGESİ

Siyaseyin YEREL’den başladığına işaret eden  Mustafa Eydemir: “Madem ki Almanya’da yaşıyoruz. Önceliğimiz yaşadığımız şehirin sonra bulunduğumuz eyaletin ve ardından Almanya’nın siyaseti olmalı. Almanya’da yaşayıp ta Türkiye’nin siyasetine ilgi duymak bana göre yanlış. İşte biz bu düşünceye sahip olarak YEREL SİYASET’i  önemsiyoruz ve Türk gençlerinin mutklaka yerel siyaset yapmalarını tavsiye ediyoruz. Belediye Meclisi seçimleri çok önemli. Gençlerimizin istikameti bu yönde olmalı. Zaten Ruhr Parlamentosunun da görevi biraz daha geniş çerçevede yerel siyaset olacak” dedi.
 
RUHR PARLAMENTOSU NEDİR

1920 yılında kurulan en eski birliklerden birisi olan Ruhr Bölge Birliği (Regionalverband Ruhr) kısa adıyla RVR’nin merkezi Essen kentinde bulunuyor. Birlik 11 bağımsız büyük şehir ve 4 ilçe’den oluşuyor.  Bu büyük şehirler; Dortmund, Duisburg, Essen, Bottrop, Hagen,  Gelsenkirchen, Herne, Bochum, Hamm,  Mülheim a. D. Ruhr ve Oberhausen.  İlçeler ise;  Kreis Wesel, Kreis Recklinghausen,  Kreis Unna ve Kreis Ennepe-Ruhr.  Toplam nüfus yaklaşık 5,1 Milyon. Ruhr Metropolü Almanya’nın adeta kalbi konumunda olan bir bölge. Ruhr Parlamentosu yeni projeler haricinde, endüstriyel kültür rotası, Emscher Parkı, bisiklet yolu projesi ve daha bir çok konuda çalışmalar yapabiliyor.

İLK KEZ SEÇİMLE BELİRLENECEK

Ruhr Parlamentosunu bu zamana kadar Belediye Meclis üyeleri, İlçe delege ve yönetimleri  tarafından belirlenmişti. İlk kez 13 Eylül’de yapılacak olan NRW yerel seçimlerinde  Ruhr Parlamentosu seçimle belirlenecek.  Parlamento’ya toplam 91 kişi seçilecek. Alman siyasi partilerin haricinde yerel parti ve listelerde seçimde parlamentoya temsilci göndermek için kıyasıya yarışacaklar. Bu seçimle birlikte Ruhr Parlamentosu çok büyük bir önem kazanacak. Zira Ruhr Parlamentosu, NRW Eyalet Parlamentosuna giden yol  konumunda olacak.

MUTLAKA SANDIĞA GİDELİM

İşadamı Mustafa Eydemir son sözlerini katılımla ilgili olarak söyledi: “Eğer ki Alman vatandaşıysak ve oy kullanma hakkımız var sa mutlaka sandık başına giderek yerel seçimler için kullanalım. Oy kullanma hakkımızı kullanmıyorsak neden Alman vatandaşıyız? Gelecek nesiller ve daha iyi bir yaşam koşulları için  13 Eylül’de sandığa giderek oyumuzu mutlaka kullanalım.”

LİSTEDE KİMLER VAR

Yeni Hareket listesinin başında Mustafa Eydemir var. Onu Rainer Grün, Shaben Cholakov, Habip Ay, Guitzel Alioğlu ve Cemal Elitaş.
 
 
 
 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Yazarlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı