Murat İnce ‘Müzisyen doğal olmalı’

Türk Rock’unun Almanyada’ki güçlü seslerinden Murat ince bilinmeyen yönlerini gazetehamburg’ a anlattı.

Magazin 18 Aralık 2017 15:02
Murat İnce ‘Müzisyen doğal olmalı’
-A +A


Röportaj Zafer ÖZPOLAT

Hamburg sahnelerinin
konuşulan ismisiniz. Giyimi ile tarzı duruşunuz ile sevenlerinizin gönlünde taht kuran bir isimsiniz.
Murat İnce’yi tanıyabilir miyiz?
 
Murat İnce: özellikle bana değer verip bu röportaja layık gördüğünüz için teşekkür ederim. Ben Samsun Terme doğumluyum. Çocukluğumu ve gençliğimi Terme’de yaşadım. Konya Selçuk Üniversitesi Müzik eğitimi bölümünü bitirdim. Üniversite eğitimim sonrası altı yıl müzik öğretmenliği yaptım. Aile birleşimi ile Almanya’ya geldim. Yaklaşık 17 yıldır Almanya’da yaşıyorum.
 
Müziğe ne zaman başladınız? Türkiye’de sahne çalışmalarında bulundunuz mu?
Murat İnce: Aslında benim için müzik çocukluğum da başladı. Ben müziğe aşıktım. Benim bu aşkımın alevlenmesin de annemin etkisi çok büyük olmuştur. Çünkü annem çok iyi bir dinleyiciydi. Bir Halk müziği aşığıydı. Annemin müziğe karşı ilgisi beni müziğe bağladı. İlk okuldan itibaren koro çalışmalarına başladım. Aktif olarak çalışmalarda yer aldım. Müziği seve seve yaşıyorum. Beni dinleyenlerden aldığım güzel tepkiler bana müzik yaşamımda iyi olduğumu gösteriyor.
Müziğimle terapi oluyorlar
Aldığım güzel tepkiler beni motive ediyor. Hatta beni dinleyenler bana ‘Sizin müziğiniz ile terapi oluyorum’ diyorlar. Bunu duydukça tüylerim diken diken oluyor.
 
Sizi dinleyenler terapi oluyor’ Diyorsunuz bu terapiyi nasıl bir müzisyen olarak veriyorsunuz?
Murat İnce: Geldiğiniz ülke Türkiye müzisyenler dünyası bir ülkeden geliyorsunuz. Bende bu dünya da bir noktaysam kendime şunu tercih ettim. Doğal olmayı. Gerek günlük hayatımda gerekse sahne hayatımda gerekse şarkılarımda, ifadelerimde her zaman bir doğallık vardır. İnsanlar benim bu doğallığımı bir şekilde alıyorlar. Beni hiç dinlememiş ama bana güzel tepki veren insanlar sosyal medya üzerinden beni takdir ettiklerini yazıyorlar. Bunlar benim için çok önemlidir. Benim yazdıklarımı bile alarak sosyal medya üzerinden kişiliğimi çıkarıyorlar. Çünkü ben hep doğalım. Buda insanların hoşuna gidiyor.
 
Siz aynı zamanda müzisyen dünyasına doğal olmalılar, doğal olmaları ile sevenlerine şarkıları ile terapi verirler. Mesajımı veriyorsunuz?
Murat İnce: Evet kesinlikle budur.
 
Peki Murat İnce tarzı ve duruşu ile sevenlerine hangi tür müzik söylüyor. Murat İnce’de ne özellik var ki, ben Murat İnce’yi dinleyeyim.
Murat İnce: Her müzisyenin bir alt yapısında bir Anadolu vardır. Biz kültürü istesek de istemesek de almışız. Onunla birlikte bir de insanların ilgi alanı vardır. Bende çocukluğumdan hatta televizyonların hayatımıza girişinden itibaren özellikle Barış Manço, Cem Karaca, Erkin Koray gibi isimleri kendime bir örnek olarak gördüm. Çünkü onlar çocukluğumdan bu yana beni kendine bağladılar. Müzik hayatımda benim önemli mihenk taşıdır. Bu isimler
Yaptığım müzik tarzında onların verdiği enerji bana yansıyor. Türkçe rock yapıyorum.Reperatuvarım ama çok farklıdır. Ben Halk müziği ve Sanat müziği de söylerim. Âmâ alt yapısı rockdur. 
Giyim tarzımı da onlardan esinlenerek kendimi daha çok özgür his ediyorum.

Giyim tarzınız üzerine sevenlerinizden tepkiler var mı? Murat ince böyle giyin. Böyle ol diye tepki alıyor musunuz?
Murat İnce: Öyle tepkiler almıyorum. Anadoluluk yanımız var. Annem ilk zamanlar bana ‚Oğlum komşular ve akrabalar var’ derdi. Ben onları sevgi ile dinliyordum. Daha sonra onlarda gördüler ki, Murat içinden geldiği gibi çok mutludur. Onlar da bizim çocuğumuzun tarzı budur. Dediler. İşte bizim Murat demeye başladılar. Bende rahatladım.
 
Müzik hayatınızda ‘Bunu yapmasaydım’, ‘Şunu yapsaydım’ diye pişmanlıklar oldu mu?
Murat İnce: Müzik hayatım da pişman olduğum hiçbir şey yoktur. Aksine yaptığım yaşadığım içinde bulunduğum müzik ortamların da her şeyin bana zenginlik kattığına inanıyorum. Kimi zaman canınızı sıkan durumlar olmuştur. Âmâ hepsi bana bir olgunluk kazandırdı.
 
Geçtiğimiz aylarda Türkiye’de bir konser verdiniz. Bu konser vermeyi çok arzuladığınızı belirtmiştiniz size teklif geldi. Bu konser serisini devam ettirecek misiniz?
Murat İnce: Benim için inanılmaz bir duyguydu. Konser verdiğim yer benim doğduğum büyüdüğüm yerdi. Samsun’un Terme ilçesiydi. Tabii ki, yüreğim hep oradadır. Müzikal alanda hep yol aldıkça kendi kendime hep memleketime bir şeyler yapmam lazım derdim. Üç sene önce ‘Memleketim’ üzerine bir şarkı yaptım. Terme şarkısı yaptım. O, şarkı benim yüreğimdeki Terme’yi anlattı. O şarkı da herkes kendini buldu. İnanılmaz bir şekilde o şarkı çok beğenildi. Amerika ve Kanada’da hemşerilerimiz beni tebrik etti. İnanın o şarkı çok kişiye ulaştı. Güzel tepkiler verdi. Aldığım mesajlarla bu şarkının hedefine ulaştığını gördüm. Çünkü herkes kendini şarkıda bulmuş. Belediye başkanımız Şenol Kul, memlekette bu şarkıya olan ilgiyi duyunca Murat beye ulaşalım diyor. Belediyemizin kültür masası bana ulaştı. Bana ‘Başkanımız burada bir festival yapmak istiyor. Sizi konser vermek için davet ediyoruz’ dedi
Bende tabii ki, seve seve dedim. Benim de amacım buydu. Memleketim de konser yapmak. Yaklaşık iki hafta içerisinde işin alt yapısını hazırladık. Çok güzel bir açık alanda sahne aldım. İstanbul’dan kendime çok güzel bir ekip yapmıştım. Tek başıma gitarımla çıkıp giderek o festival de sahne aldım. Teyzelerin ve amcaların bana o sempatik bakışı bile beni duygulandırdı. Sahnemiz aralıksız üç saat sürdü sevgi gösterilerini hayatım da unutmam. Civar belediyelerden de teklifler var. Ocak şubat aylarında Türkiye’de bazı belediyeler ile konser görüşmelerinde ben ekibim bulunacak.
 
Müzik hayatınızda hedefiniz nedir?
Murat İnce: Gördüğüm ilgi ve alaka bendeki çıtayı yükseltiyor ilgi ve alakaya cevap vermek adına her yere yetişmeye çalışıyorum. Sahne performansım ile konserlerle insanlarla içi içe olmak istiyorum. Hedefim benim budur. Aktüel bir albümüm şu anda yok. Sosyal medyanın nimetlerinden faydalanıyorum. Ben canlı performansı çok seviyorum. Ben albüm ile enerjimi sınırlandırmak istemiyorum.
 
Albümden bahsettiniz. Albüm yapma düşüncen var mı?
Murat İnce: Şu anda İstanbul’da Albüm çalışması hazırlığı yapıyoruz. İlk kayıtları yaptık. Stüdyoya gireceğim. Albümü sonlandıracağım. Önümüzdeki aylar içerisinde Albüm bu zamanlarda müzisyenin kartviziti gibidir.
Albümde kaç eser var. Seslendirdiğiniz eserler size mi ait olacak.
Murat İnce: Evet söz müzik bana ait olacak. Teknoloji geliştikçe artı çocukluğumuzun zamanında ki gibi kaset satan yerler artık çok az. İnsanlar artık internet üzerinden indirip dinliyor. Artık piyasa böyle oldu. Bu albümde söz müzik bana ait 4 ya da beş şarkı olacak. Bu şarkılar da doyurucu olacak. İstek geldiği sürece devamı da gelecek.
Albümünde şu eser ses getirir. Diyerek Klip çekmeyi düşündüğün eser var mı?
Murat İnce: Tabii ki, var. Söz yazarları ve bestekarlar için yazdıkları şarkılar kendileri için bir bebek gibidir. Benim için de hepsi değerlidir. Albüm de yer alan 4 ya da beş eser inandığım eserlerdir yüzden hiçbirini birbirinden ayıramıyorum. İnanıyorum ses getirecek ve sevilecek.
Türkiye’de ve Almanya’da Türk rock’una ilgi nasıl?
Murat İnce: Türkiye ile Almanya’yı farklı değerlendirmek lazım. Ben Almanya’yı bahsedeyim. Yaklaşık 17 yıldır buradayım. İlk geldiğimden bu yana ben hep kendi ifademi korumaya çalıştım yüzden zaten Murat İnce olduğuma inanıyorum. Ben Türkü bar ortamında da çıktım. İlk sıralar bu müzik tarzım bayağı benim için meşakkatliydi. Benim normal gördüğüm insanlara başka geldi. Ben Almanya’da ki, insanların müzikal anlamda farklı olduğunu gördüm. Bir hafta sonu bara gidelim dediklerinde bulmak istedikleri müziği hep düğün tarzında görüyorlar zamanlar işimin çok zor olduğunu gördüm. Bar müziğinin içinde dinleti vardır. İçinde aşk ve sevgi vardır. İçinde o müşterilerin kendi aralarında sohbeti vardır. Yeri geldiğinde hep beraber şarkılar söylenecek yeri geldiğinde oynanılacak. Fakat insanlarımızın haydi kalkıp döktürelim havasında gördüğümde Murat işin zor dedim. Zamanla insanlar alıştılar şimdi geliyorlar. Beni zevkle dinliyorlar. Yılbaşı’nda Nota Bar’da Murat İnce Nalbant gecesi olacak sevenlerimizi bekliyoruz.
Sevenlerine bir mesajın var mı?
Murat İnce :Dinleyicilerime ve takipçilerime sonsuz teşekkür ediyorum.Ben onlardan aldığım enerji ile ben ben oldum.Onlar beni aşka getiriyor.Coşturuyorlar.Bildikleri Murat İnce olarak kalıp,yoluma devam edeceğim.
 
 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı