Merkel'in partisinde siyasi kriz: Başbakan adayı kim olacak?

CDU Genel Başkanı Kramp-Karrenbauer'in görevini bırakacağını açıklamasının ardından gözler yerine geçecek kişiye çevrildi. Spahn, Merz ve Laschet genel başkanlık ve başbakan adaylığı için adı geçen isimler arasında.

Almanya 15 Şubat 2020 16:30
Merkel'in partisinde siyasi kriz: Başbakan adayı kim olacak?
-A +A

Almanya'da Başbakan Angela Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) tarihinin en derin krizlerinden birini yaşıyor. 14 ay önce Angela Merkel'in yerine genel başkan seçilen Annegret-Kramp-Karrenbauer'in beklenmedik şekilde görevini bırakacağını ve gelecek yıl yapılacak genel seçimlerde de başbakan adayı olmayacağını açıklaması partide şok etkisi yarattı. Bir yandan da yeni lider arayışı başladı. Yeni genel başkanın aynı zamanda gelecek seçimlerde başbakan adayı olması öngörülüyor.

2018 sonbaharında parti liderliği için Kramp-Karrenbauer ile yarışan Sağlık Bakanı Jens Spahn ile CDU'nun deneyimli isimlerinden Friedrich Merz bu göreve yeniden talip olduklarını gizlemiyorlar.

Sağlık Bakanı Spahn, partinin ulusal-muhafazakâr geleneğini temsil ederken, Hristiyan Birlik (CDU/CSU) eski meclis grubu başkanı Merz muhafazakâr kimliğiyle öne çıkan bir politikacı. 

Spahn ve Merz'in yanı sıra Başbakan Angela Merkel'e yakın isimler arasında bulunan Kuzey Ren-Vestfalya Eyalet Başbakanı Armin Laschet de muhtemel genel başkan adayları arasında gösteriliyor. Aynı zamanda CDU Genel Başkan Yardımcısı olan Laschet, parti içindeki etkin isimlerden biri.

Genel başkan adaylığı için ismi geçen başka bir politikacı ise Schleswig-Holstein Eyalet Başbakanı Daniel Günther. Ancak Günter bu konuda henüz bir açıklama yapmadı.

CDU'nun Bavyera eyaletindeki kardeş partisi Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) lideri ve Bavyera Başbakanı Markus Söder'in de adı muhtemel başbakan adayları arasında sayılıyor. Ama Söder'in CDU genel başkanlığına seçilmesi elbette mümkün değil.

CDU liderliği için adı geçenler arasında kadın aday bulunmuyor. Annegret Kramp-Karrenbauer'in halefi olma konusunda şansı yüksek olan üç aday da Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinden.
 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı