Lübeck'de iki dilin önemi vurgulandı

Schleswig-Holstein Eyaletinin Lübeck kentinde faaliyet gösteren TÜRGEM derneği, Lübeck´de Iki dilde, Almanca ve Türkçe eğitim verecek, ilk ,orta ve lise öğrenimini kapsayan bir sınıfın açılması için yaptığı çalışmalardan yetkili Alman makamlarını ve de ilgi duyan velileri bilgilendirmek için, Lübeck DGB-sendika binasında bir konferans düzenledi.

Hamburg 3 Aralık 2018 21:33
Lübeck'de iki dilin önemi vurgulandı
-A +A

Schleswig-Holstein Eyaletinin Lübeck kentinde faaliyet gösteren TÜRGEM derneği, Lübeck´de  Iki dilde, Almanca ve Türkçe eğitim verecek, ilk ,orta ve lise öğrenimini kapsayan bir sınıfın  açılması için yaptığı çalışmalardan yetkili Alman makamlarını ve de ilgi duyan velileri bilgilendirmek için, Lübeck DGB-sendika binasında bir konferans düzenledi.
 
TÜRGEM Başkanı Remzi Uysal’ın moderatörlüğünde yapılan Konferansa Hamburg Başkonsolosluk Eğitim Ataşesi  Dr. Safiye Genç,  Hamburg üniversitesinde Genel Dil bilim dalında  mastır ögrenimi gören Fulya MANLEITNER ile Eğitim Ataşeliği Egitim Bölümü  Sorumlusu Dilek TABAK konusmacı olarak katıldılar.
 
Gençlerimizin geleceği için iki dilde eğitim önemli
 

Hamburg üniversitesinde  Genel Dil Bilim dalında mastır eğitimi gören Fulya MANLEITNER, Çocuğun daha anne karnında konusmaları agılayabildiğini belirterek '3 yaş itibari ile çocukların, ikinci ve hatta üçüncü bir dili öğrenme yeteneklerinin gelişiyor.Çocuklar  duyduklarını beyindeki bölüm hücrelerinin bunları depolayip algılamaktadır.Çocuklar  iki veya fazlası dilde eğitime hazırdırlar’diyerek ,konuda uzman bilim adamlarınının çalışmalarından örnekler sundu.
 
Hamburg Eğitim Ataşesi Ataşe Dr. Safiye Genç ise yaptığı konuşmada iki dilde eğitim veren okullarla ilgili Türkiye ile Almanya arasında bir sözleşmenin olduğunu belirterek 'Hamburg´da  Almanca ve Türkçe iki dilde eğitim veren üç okulda sınıfımız vardır. Bu okullarda derslere Almanca ve Türkçe ders veren öğretmenlerin girmektedir. İki dilde eğitim veren sınıflardaki başarı oranı çok yüksektir  ‚dedi
 
Ataşelik görevlisi Dilek TABAK ise ilkokul 4. sınıfdan sonra öğrencilerin gidecekleri ileri okullar (weiterführende Schule)  orta (Realschule) ve lise (Gymnasim) ve de orta ile lise öğreniminin aynı okulda görüldüğünü  karma okullar (Gesamt und Gemeinschaftsschule) ve bu okullara kayıt işlemlerin nasıl yapıldığı ile ilgili bilgiler sundu.
 Konferansa Lübeck Okul ve Spor Dairesi Müdürü Friedrich THORN ,Dr. Esin İleri ve Lübeck Üniversitesi Tıp Fakültesi´nin emekli Dekanı Prof. Dr. Hans ARNOLT ve çok sayıda katılımcının katıldığı konferansın son bölümünde konuşan TÜRGEM başkan Remzi UYSAL, bu tür çalışmaların Lübeck´de bir okul açılancaya kadar devam edeceğini söyledi
 
   
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

CHP'nin başına kim gelmeli

CHP'nin başına kim gelmeli

  • Kemal Kılıçdaroğlu : 4 Oy (%19)

  • Muharrem ince : 17 Oy (%81)

Duyurular
Arşiv