Kronik hastalığı olanlar Ramazan’da dikkatli olmalı

Ramazan ayında kronik hastalığı olanların oruç tutup tutamayacaklarıyla ilgili birçok sorunun akıllara geldiğini vurgulayan Medical Park Tarsus Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Uğur Alpay, “Kronik hastalığıyla ilgili komplikasyonl
SAĞLIK 11.04.2022 11:22:35 0

Sağlıklı kişilerde oruç tutmanın midenin dinlenmesi ve vücudun detoksa girmesi açısından yararlı olduğunu işaret eden Medical Park Tarsus Hastanesi’nden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Uğur Alpay, kronik hastalığı bulunanların ise birçok sağlık problemleri yaşama riski nedeniyle uzmana danışmadan oruç tutmasının sakıncalı olduğunu belirtti.

TİP 2 DİYABETLİLER İÇİN DOKTOR KONTROLÜ GEREKLİ

Toplumda kronik hastalığı olan hipertansiyon, Tip 1 ve Tip 2 diyabet, astım, KOAH, kronik böbrek hastalıkları, kronik karaciğer hastalıkları ve sindirim sistemi, sinir sistemi kemik iliği hastalıkları gibi rahatsızlığı olan kişilerin oruç tutmasının sağlığı açısından risk oluşturabileceğinin altını çizen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Uğur Alpay, “Hastalıkla ilgili komplikasyonlar başlamış olanların ve özellikle Tip 1 diyabet hastalarının oruç tutması sakıncalıdır. Tip 2 diyabet hastalarının oruç tutması ve takibi ile ilgili çalışmalar olup, gerekli uygun değişikliklerle sıkı doktor kontrolü altında tutabilmeleri sağlanmaktadır. Bunun için ise mutlaka doktor muayenesi, doğru uzmanların tedavi plan yönetimi, hekim-hasta uyumu çok önemlidir” diye konuştu.

ŞEKER HASTALIĞI OLANLAR İFTARDA YEDİKLERİNE DİKKAT ETMELİ

Şeker hastalarının belirli aralıklarla sık sık yemesi gerektiğini hatırlatan Uzm. Dr. Uğur Alpay, şu uyarılarda bulundu:

“Şeker hastaları, tedavide olması gerekenin aksine akşama kadar aç kalırlar ve şekerleri düşer. İftarda yenen yemeklerle vücuda fazla miktarda glikoz kaynağı girdiğinden şeker normal düzeyinin çok üstüne çıkar. Şeker hastalığının tedavisinde vücuda çok fazla şeker kaynağı sokmamak ve pankreası zor durumda bırakmamak gerekir. Tokluk kan şekeri yüksekliği, kalp hastalıkları riskini de artırır. Şeker hastalarının kanında çok miktarda bulunan şekerin damar sertliğine neden olması nedeniyle kalbe gelen kan miktarı azalır. Bunun sonucu olarak göğüs ağrısı, kalp krizi veya ani kardiyak ölümler ortaya çıkabilir. Öğünlerden iki saat sonra ortaya çıkan tokluk kan şekeri yüksekliği de bu riski artırabilir.”

MİDE VE BAĞIRSAK PROBLEMİ OLANLAR HIZLI YEMEMELİ

Mide ve bağırsak problemi olan kişilerin orucunu açtıktan sonra veya ramazan ayı sonlarına doğru mide şikâyetleri ile geldiklerini kendilerine başvurduklarına dikkat çeken Uzm. Dr. Uğur Alpay, “Açlıktan dolayı hızlı yemek, yemek sırasında fazla su tüketimi, mideyi gerecek şekilde fazla yemek, mide- bağırsak şikâyetlerinin artmasına neden olmaktadır” ifadelerini kullandı.

KALP VE YÜKSEK TANSİYON HASTALARI İLAÇLARINI İHMAL ETMEMELİ

Hipertansiyon hastalarının da oruç tutmaları sakıncalı olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Uğur Alpay, “Tansiyon hastalığı kontrol altında olanlar ve ek şikâyetleri olmayanlar doktor kontrolünde ilaç saatlerini düzenleyerek oruç tutabilirler. Tansiyon hastaları oruç tutarken gün içerisinde tansiyonlarını sık sık ölçmeli, ilaçlarını içmeyi ihmal etmemeli, öğle saatlerinde güneşe çıkmamalı, iftar ve sahur arasında en az 2 litre su tüketmeli, aşırı tuz ve beyaz ekmek tüketiminden kaçınmalıdır” dedi.

Oruç tutmayı düşünen kalp rahatsızlığı olan kişilerin Ramazan başlamadan doktora muayene olmaları ve ilaç alım saatlerinin doktor kontrolünde düzenlenmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Uzm. Dr. Uğur Alpay, “Ciddi kalp yetmezliği olan hastalar, tedavileri nedeniyle doktorları tarafından oruç tutmaya elverişli bulunmayabilirler. Çünkü bu grup hastaların iyiliği düzenli kullandıkları ilaçlar tarafından sağlanmaktadır” açıklamasında bulundu.

BÖBREK HASTALARI SU TÜKETİMİNE DİKKAT ETMELİ

Uzun süre açlık ve susuzluğun böbrek hastaları için ciddi sorun oluşturduğunu belirten Uzm. Dr. Uğur Alpay, şunları söyledi:

“Böbrek hastalığında 1-2-3. evre hastalar ve ek şikâyetleri olmayan kişiler doktor kontrolü ve gözetimi ile oruç tutabilirler. Ancak diyalize giren ve 4. ve 5. evrede olan hastalar oruç tutmamalıdır. İlk evrelerde olan böbrek hastaları; iftar ve sahur arası en az 2 litre su tüketmeli, tuzlu yiyeceklerin tüketiminden kaçınmalı ve öğle saatlerinde dışarı çıkmamaları gerekmektedir.”

MEYVE VE ŞEKERLİ GIDA TÜKETİMİ AZALTILMALI

Sağlıklı bireylerin ise Ramazan ayında beslenmelerine dikkat etmeleri durumunda ciddi faydalar sağladığını belirten Uzm. Dr. Alpay, özellikle ketojenik beslenen kişilerin aşırı acıkmadan maksimum tıbbi fayda görebileceklerini belirtti. Meyve ve şekerli gıda tüketimi azaltıldığında kan şekerinin dengelenerek insülin düzeyinin azalacağına dikkat çeken Uzm. Dr. Alpay, özellikle su ve maden suyu tüketimi başta olmak üzere yeterli sıvı alımının da oldukça önemli olduğunu kaydetti.


YÜKSEK MİMAR KAYNARCA: "MALATYA HALKININ YÜZDE 85'İ KENTTE OTURMUYOR"

PERİNÇEK, CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI BAŞVURUSUNU YAPTI: “100 BİN İMZA TOPLAYACAĞIZ”

YALOVA BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NA MUSTAFA TUTUK SEÇİLDİ

“Şerefi ve namusu varsa tehdit yazımı göstersin, mesleği bırakacağım”

Hamburg’da yardım stantları artıyor

Rap müziğin DJ ismi

“Ülkemi opera ve tiyatro salonlarında görmek isterim”

Almanya'da milletvekili sayısını sınırlayan yasa değişikliği kabul edildi

Neues Förderprogramm „Startchancen“ für Hamburgs Schulen beginnt spätestens 2024

ZEKİ İÇLİSES’TEN “DUR DİNLE”

THY'nin Köln seferleri Almanya'daki grev nedeniyle iptal edildi

“Hedefimiz, yurttaşlarımızın yaralarına merhem olmaktır”

Hamm‘da Cemevinde bilgilendirme

Vermisstenfahndung nach 42-jähriger Tatjana Angelika Denise Schillhabel

Yurt dışı ve gümrüklerde sandıklar 27 Nisan'da kuruluyor

AKDENİZ’DE 5.3 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM OLDU

Almanya'da 2022'de gazetecilere yönelik 320 suç işlendi

ALMANYA’DAKİ BEŞİKTAŞLILARDAN “BIRAKMAM SENİ TÜRKİYEM” ORGANİZASYONU

Meral Konrat, elçilik filminin başrolünde

AVTED’den engelli vatandaşlara yardım tırı

BUSADER’DEN HATAY’DA 30 KONTEYNERLİK BARINMA ALANI

Polis 1 ay önce saldırganın evine gitmiş

THY'nin Almanya seferlerine grev engeli

AFAD BAŞKANI SEZER, DEPREMDE HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISININ 47 BİN 975’E YÜKSELDİĞİNİ AÇIKLADI

35-Jähriger verletzt mehrere Personen tödlich

BAKAN SOYLU: 47 BİN 932 KİŞİNİN ÖLÜM TESCİL İŞLEMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ. BİN 619 KİŞİNİN DE KİMLİĞİ TESPİT EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR

“Hamburg, hükümetin deprem felaketine yaklaşımını hak etmiyor”

THY İLE PEGASUS, SEÇİMLER DOLAYISIYLA BİLET İADESİ YA DA DEĞİŞİKLİĞİ İŞLEMLERİNİ KOLAYLAŞTIRICI ÖNLEMLER ALDI

Saldırganın kimliği belli oldu

İzmir ile Frankfurt Arasındaki İlişkiler Güçleniyor

Yükleniyor

YÜKSEK MİMAR KAYNARCA: "MALATYA HALKININ YÜZDE 85'İ KENTTE OTURMUYOR"

PERİNÇEK, CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI BAŞVURUSUNU YAPTI: “100 BİN İMZA TOPLAYACAĞIZ”

YALOVA BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NA MUSTAFA TUTUK SEÇİLDİ

“Şerefi ve namusu varsa tehdit yazımı göstersin, mesleği bırakacağım”

Hamburg’da yardım stantları artıyor

Rap müziğin DJ ismi

  • Salı 16.8 ° / 6.5 ° Günesli
  • Çarşamba 18 ° / 6.7 ° Günesli
  • Perşembe 12.5 ° / 8.3 ° Düzensiz Yagmur Mümkün