Kanser hastalığımı tiyatro sayesinde yendim

Gazetehamburg genç tiyatrocuları tanıtmaya devam ediyor. Bu hafta Hamburg Tiyatro Asmin grubunun tiyatro oyuncularından Sevgi Polat. Sevgi Polat,yaşamı ile ilgili her şeyi gazetehamburg’a anlattı.

Hamburg 29 Ocak 2019 23:49
Kanser hastalığımı tiyatro sayesinde yendim
-A +A

Röportaj :Zafer ÖZPOLAT/gazetehamburg


Gazetehamburg  genç tiyatrocuları tanıtmaya devam ediyor. Bu hafta Hamburg Tiyatro Asmin grubunun tiyatro oyuncularından Sevgi Polat.
Sevgi Polat,yaşamı ile ilgili her şeyi gazetehamburg’a anlattı.
 
 
Sizi  tanıyabilirmiyiz?
 
Kars’ın Selim Lal oğlu köyünde doğdum ve 13-14 yaşıma kadar köyde yaşadım. Babam ailece 1979 yılında  bizi Almanya’ya getirdi. Altı kardeşiz. Almanya’da dikiş ve yemek üzerine  meslek eğitimimi aldım. Ben Türkiye’den gelirken sözlüydüm. Bir an evvel burada işe girerek sözlümü getireyim diye uğraş verdim.
 


Sizin tiyatronun yanında müzisyen yönünüzde var. Yanık sesiniz ile oyunlara  renk katıyorsunuz ?

 
Evet, müzisyen yönüm var. Düğünlerde ,arkadaş ortamlarında türkü söylerdim Yakın çevrem güzel sesimin olduğunu bunu değerlendirmemi söylerlerdi. Sonra bir müzik grubu kurduk. Hamburg’un yakından tanıdığı bağlam ustası Yusuf Çetin var. Onlarla birlikte bu grubu kurduk. Düğünlerde müzik ortamlarında grubumuzla birlikte türkü icra ediyorduk.
Sözlüm ile sonra evlendim. İki çocuk annesiyim. Evlendikten sonra bir süre müziğe ara verdim. Eşim müzik yapmamı istemedi. Yıllar sonra eşimden ayrıldım. Sağlık sorunları yaşadım.
 
Kanser ile mücadele ettim.
 
Psikolojik sorunlarda yaşadım. Doktora gittim. Kanser olduğumu öğrendim. Boğaz kanseri olduğumu öğrenince dünyam başıma yıkıldı. Doktor bana çok kötü huylu kanser olduğunu söyledi. Çok büyük şok yaşadım. Kızımı istiyorlardı. Allah’ıma dua ediyordum. Kızımı evlendirdikten sonra mutluluğunu gördükten sonra gelseydi diye Allah’ıma hep yalvardım. Bir yanda kendi kendime ‘Sen güçlüsün, yenmek zorundasın ‘ diye kendime teselli veriyordum. Aynaya bakıp, kendim ile konuşuyordum. Bana çevrem çok destek oldu.  Resmen hastalığımı unuttum. Tedavi sürecime devam ettim. Bir süre içime kapandım.
 
Kızım sayesinde yeniden eski halime döndüm
 
Kızım benim içime dönük halimi görünce ,bana sitemlerde bulunuyordu. Kültürel ve sanatsal çalışmalara yeniden dönmemi istedi. Beni Alevi  Toplumu (Haak-Bir) derneğine götürdü. Kızım ,Haak- Bir derneğinde sanatsal çalışmalar yapan Hasan Şimşek hocam ile beni tanıştırdı. Hasan Şimşek hocam beni koroya aldı. O günden bu yana kendimi koro çalışmalarının içinde buldum. Tabii kızım sayesinde oldu. Yeni başlayan kanser hastalığını da yendim.
 
Tiyatroya ne zaman başladınız? Tiyatro ile buluşmanız nasıl oldu?
 
Bir gün Haak-Bir derneğinde 8 Mart Kadınlar gününü kutlama hazırlıkları yapılıyordu. Bana tiyatrocu gelecek dediler. Haak-Bir derneğinin o zaman başkanlığını yapan Ali Ay vardı.  Ali Ay ‘Derneğin yukarı katında tiyatrocu gelmiş, 8 Mart Kadınlar günü etkinliği için çalışma yapıyor. Üst kata çıkıp, tanışsan o tiyatrocu ile ‘ dedi. Önce başkanımız Ali Ay’a ‘Yok , ben eve gideyim’ dedim.
Beni başkanımız zorlayınca yukarı kata çıktım. Asmin tiyatrosu kurucusu yönetmen Ferman Karayiğit ile o gün tanışma fırsatı buldum. Bana bir erkek  kısa rolü verdi. O rolü yapınca benim iyi bir tiyatrocu olabileceğimi söyledi. O gün bugün Tiyatro Asmin grubu içinde kendimi buldum. Benim tiyatro ile buluşmam o gün oldu. ‘Kadınlık bizde kalsın’ adlı  oyunda erkek tipi canlandırdım. İlk kez tiyatro sahnesinde yer aldım. Ben kendimi bile sahnede tanıyamadım.
Tiyatro sayesinde aileme, çocuklarıma, çevreme ve tiyatro Asmin kurucusu tiyatro yönetmeni Ferman Karayiğit’e teşekkür ederim. Onların sayesinde kanser hastalığını yendiğime inanıyorum, hayatıma tiyatro oyunculuğu girdikten sonra bu hastalığı unuttum.
 
Sizin iki yüzünüz var. Türk Halk Müziği Sanatçısı Sevgi Polat, Tiyatro oyuncusu Sevgi Polat
Siz hangisini daha çok kendinize yakıştırıyorsunuz?
 
Ben kendimi hiçbir zaman sanatçı olarak görmedim. Ama dışarda beni dinleyen izleyenlerin bunu söylemesi beni mutlu ediyor. Annemin çok güzel bir sesi var.  Belkıs Akkale’yi çok beğenirim. Çok dinlerdim. Ben kendimi söylediğim türkülerde buluyorum. Haak- Bir derneğinde koro çalışmalarımı sürdüreceğim. İkisi de benim hayatımda devam edecek.  İkisine de kendimi yakıştırıyorum.  Gelecek yıl Hamburg’da ki, üç Alevi derneği birleşerek büyük bir konser vereceğiz.
 
Yanık sesinizle tiyatro oyunlarına renk katıyorsunuz.. Size özel roller mi veriliyor?
 
Evet bazı oyunlarda uzun hava yada türkü söylüyorum. Oyunlara renk kattığımı izleyenler söylüyor.  Ses tabii ki, bana avantaj oluyor. Berkin Ervan’ın annesi rolünü oynamıştım. O, anne karakteri beni çok etkilemişti. Hüngür hüngür ağlamıştım. Ağıt okumuştum.  Ferman Karayiğit çok iyi bir  yönetmen bizleri iyi tanıyor. Verdiği rollerde bizim üzerimize oturuyor.
Türkü söylerken kendimi başka yerde buluyorum, tiyatro oyununda  kendimi  daha başka bir mutluluk duyuyorum. İkisini de çok seviyorum. Çünkü kendinden çıkıp, başka bir karakter oluyorsun.
 


Size göre tiyatro nedir?

 
Bana göre tiyatro hayattır, Aşktır, sevgidir. Tiyatro kendini anlatmaktır. Tiyatro özgürlüktür. Topluma mesajdır.
 
İyi bir tiyatro oyuncusu nasıl olmalı?
 
Her şeyi düşünmeli, ortama uymalı aldığı oyundaki rolünü en iyi şekilde vermelidir. Ayrımcılık yapmamalıdır.
 
Verilen roller içerisinde en beğendiğin rol hangisiydi?
 
Töre oyunundan çok etkilendim. Töre oyunun da anne rolündeydim. Etkisinde çok kalmıştım. Bizim törelerimiz o kadar çok ağır. Kaçıcı asırda yaşıyoruz. Hale. Töreler ile kadınlarımızın hayatı kararıyor. Aileler parçalanıyor.  Artık değişsin. Kimseler ölmesin.
 


Almanya’ya Türkiye’den tiyatro grupları geliyor. Gelen gruplardaki oyuncularla buradaki oyuncuların bir farklılığı var mı?

 
Ben fark göremiyorum. Tabii ki, eğitimli profesyonel oyuncular var. Asla kendimi onlarla kıyaslamıyorum. Bizim çabalarımız onlardan aşağı değildir.

 
Hamburg’da tiyatro seyircisiniz nasıl buluyorsun?
 
Tek kelime ile mükemmel buluyorum. Onlara teşekkür ediyorum. Hamburg’da çok güzel bir potansiyel var.
 
Tiyatroda hedefine ulaşabildiniz mi?
 
Hayır hedefime henüz ulaşamadım. Bu bir başlangıçtır. Müzikallerde oynamak çok istiyorum. Yapabileceğim kadar devam edecek.
 
Bir tiyatroda bir kadının başarısı nedir?
 
Çalışmaktır. O başarı için eğer içinde bir şey varsa sen oyunda verilen rolü hakkıyla yaparsın
 
Gençlere tavsiyelerin nedir?
 
Tiyatronun içinde olsunlar. Tiyato Asmin gençlere kapısını açan bir tiyatro grubudur. Gençlerimizi bekliyoruz.
 
Tiyatro severlere mesajınız var mı?
 
Tiyatro severler bizi yalnız bırakmasınlar. Onları oyunlarımızda görmek istiyoruz.
 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı