İstasyon tiyatro 25.yılını kutluyor

Almanya’nın Hamburg kentinde 1989 yılında Hamburg Türk Toplumu çatısı altında bir çalışma grubu olarak kurulan ve kurulduğundan bu yana bir çok oyun ile tiyatro severlerin gönlünde taht kuran İstasyon tiyatro grubu 25.yılını düzenleyeceği bir etkinlikle kutlayacak.

Magazin 22 Ocak 2015 09:04
İstasyon tiyatro 25.yılını kutluyor
-A +A

Almanya’nın Hamburg kentinde 1989 yılında Hamburg Türk Toplumu çatısı altında bir çalışma grubu olarak kurulan  ve kurulduğundan bu yana bir çok oyun ile tiyatro severlerin gönlünde taht kuran İstasyon tiyatro grubu 25.yılını düzenleyeceği bir etkinlikle kutlayacak.
7 Şubat cumartesi günü  Haus 7 salonunda saat 20’de yapılacak 25.yıl kutlamasına Dj Serdar ile sürpriz sanatçılar katılacak.
İstasyon tiyatro grubu kimdir?
‘ Türkiye kökenli insanların sosyal ve kültürel gereksinmelerine dönük bir şeyler yapabilme çabası, Türkçe’yi genç kuşaklara taşıma istemi, çekirdek grubu yeniden başlamaya, daha planlı ve düzenli çalışmaya itti’ diyen tiyatro grubu 1989 yılında Hamburg Türk Toplumu(TGH) çatısı altında bir çalışma grubu olarak kuruldu.
Temel eğitim, dil ve oyunculuk, sahne hazırlığı gibi teknik konularda koşullar elverdiğince, hafta sonu seminerleri ve workshop’lara katılarak eğitim aldılar.
Birikim ve deneyimlerini bir oyunla sürdürme aşamasında kendilerine“İstasyon-Tiyatro-İletişim’ adını verdilerGrubun ilk oyunu “Basbakan Deli mi“‘  Muzaffer Izgü’nün, ikinci oyunu “Aynalı Aynasızlar“, Aziz Nesin’in öykülerinden yola çıkarak, güncel gelişmeter ışığında yorumlayarak sahneye uyguladılar.
 Daha sonra Adalet AğaogIu’ nun “Evcilik Oyunu“‘nu, Tuncer Cücenoğlu’nun ‚Kadıncıklar’ı, Aziz Nesin’in “Hadi Öldürsene Canikom“‘u ve Memet Baydur’un “Yangın Yerinde Orkideler” adlı oyunları sergiledi.
 Tiyatro grubu, Hamburg’a gelen misafir oyunların bazılarının  organizasyonunu da üstlendi. Ayrıca 120 kişilik tiyatroda özel gosteriler düzenledi.
 Zaman zaman dikkat  çeken yetenekli amatör gençleri  veya begendikleri  popüler sanatçıları misafir etti.
 Yilmaz Erdogan’ın yazdığı  ve Umut Sinan Zor’un yönettiği “Kadınlık Bizde Kalsın“‘ı geniş bir kadro ile tam onbir defa sahneledi

 
2005 sezonunda sizlere Celil Denktas’in derledigi, Serap Sadak´in sahneye uyarlayıp yönettiği ‚Bir Garip Akşam’ı sundular.
 2006 da Memet Baydur´un yazdığı , Serap Sadak´ın yönettiği “Düdüklüde Kıymalı Bamya” yı sahneledi
Gazetehamburg ailesi olarak bu tiyatro grbunun 25.yılını kutluyor.Başarılarının devamını diliyoruz.
 

 
 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı