Hamburg Mitte Belediyesi Kültür Komisyonu geri adım attı

Almanya’nın Hamburg kentinde faaliyetlerini sürdüren ,genç siyasetçi Erkan Şahin’in başkanlığını yaptığı Alman Türk Gençlik Birliği tarafından Hamburg’da bir caddeye Mustafa Kemal Atatürk isminin verilmesi için müracaatta bulunduğu Hamburg Mitte Belediyesi kültür komisyonu önce kabul etti sonrada geri adım attı.

Hamburg 23 Kasım 2019 21:01
Hamburg Mitte Belediyesi  Kültür Komisyonu geri adım attı
-A +A

Almanya’nın Hamburg kentinde faaliyetlerini sürdüren ,genç siyasetçi Erkan Şahin’in başkanlığını yaptığı Alman Türk Gençlik Birliği tarafından Hamburg’da bir caddeye Mustafa Kemal Atatürk isminin verilmesi için müracaatta bulunduğu Hamburg Mitte Belediyesi kültür komisyonu önce kabul etti  sonrada geri adım attı.
Önceki gün toplanan komisyon konu ile ilgili itirazları görüştü. İlk toplantısında komisyon , Mustafa Kemal Atatürk isminin verilmesi yönünde olumlu verdiği kararından geri adım atarak ,Mustafa Kemal Atatürk’ün Hamburg kentiyle bir bağlantısı olmadığını gerekçe göstererek yapılan müracaatı ret etti.
 
Dernek Mustafa Kemal Atatürk’ün Hamburg ile ilişkisini şöyle sunmuş
 
Alman Türk Gençlik Birliği oturumlarda  Türkiye’de açılan ilk konsolosluğun 1924 yılında Alman Konsolosluğu olduğu Türkiye’ye gelen ilk yabancı diplomatlarından Rudolf Nadolyn’in de Hamburg’dan getirdiği ahşap malzeme ile Ankara’daki Alman Büyükelçiliği binasını yaptığını belirtmiş bir başka oturumda ise Mustafa Kemal Atatürk  ile Hamburg arasında ilişki kurmak için.
Almanya ile dostluk ve ticaret ilişkilerinin 1924 yılında Mustafa Kemal tarafından yeniden kurulduğu da belirterek, Nazi iktidarından kaçan bazı Yahudi bilim insanlarının Mustafa Kemal tarafından sahiplenildiği ve aileleriyle birlikte kendilerine yeni bir yaşam olanağı sunulduğu anlatılmış. Bu bilim insanlarının da Hamburglu olduğu vurgulamıştı.
 
Alman Türk Gençlik Birliğinin sunduğu Mustafa Kemal Atatürk Hamburg ilişkisi Hamburg Mitte Belediye Meclisi Kültür komisyonu tarafından uygun görülmüştü. Ancak itirazları görüşen komisyon Mustafa Kemal Atatürk Hamburg ilişkisini yeterli bulmayarak ret etti.
 
Altona İlçe Belediyesi Kültür Komisyonu da ret etmişti
 
Alman Türk Gençlik Derneği başkanı Erkan Şahin , Hamburg Atatürkçü Düşünce Derneğinin bir toplantısında Hamburg Türk Toplumunun bulunduğu bahçeye Atatürk büstü ve Altona ilçesinde bir caddeye Atatürk isminin verilmesi için çalışma başlatacağını belirterek imza kampanyası açmıştı. Hatta düzenlediği bir konserinin gelirinin Atatürk büstü ve Atatürk caddesine bağışlanacağını belirtmiş, konser afişlerinde buna yer vermişti.
Gazetehamburg’un Altona Belediyesi komisyonunda henüz müracaat olmadığı halde olmayan bir cadde ve Atatürk heykeli için nasıl bağış yapılır haberi sonrası kamuoyundan da tepki çekmişti
Atatürk heykeli ve Atatürk caddesi için toplanan para şimdi ne olacak
 
Altona Belediyesi ve Hamburg Mitte Belediyesi komisyonlarından ret edilen Mustafa Kemal Atatürk isminin caddeye verilmeden toplanan paraların ne olacağı konusunda Erkan Şahin’in ne bir açıklama yapacağı merak konusu olurken, kamuoyu bu konuda kamu vicdanını rahatlatacak açıklama beklediklerini söyledi.

 
Erkan Şahin Sosyal Medya hesabından paylaştığı resimle sevincini paylaşmıştı
 
19 Mayıs 2018 yılından bu yana büyük uğraşlar veren genç başkan Erkan Şahin Hamburg Mitte Belediyesi Kültür Komisyonun olumlu kararı sonrası sevincini kullandığı bir resimle paylaşarak yüreklere su serpmişti. Alınan son karar genç Erkan Şahin ve arkadaşlarında şok yarattı
 
Mustafa Kemal Atatürk caddesi ırkçılara tokat olacaktı
 
Almanya’da son günlerde artan ırkçı saldırılar ve ırkçı parti AFD’nin yükselmesine karşılık Mustafa Kemal Atatürk caddesi bir tokat olacaktı. Ne yazık ki, Hamburg bu fırsatı kaçırdı. Belki de, Hamburg alacağı bu kararla Almanya’da bir ilk şehir olacaktı.
Hamburg seçimlerinin yakınlaştığı bugünlerde alınan bu olumsuz karar Türk toplumu tarafından iyi düşünülmeli
 
 
 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı