Hamburg Eyalet Parlamentosun da seçim listeleri kadın-erkek aday eşitliği tartışıldı

Hamburg Eyalet Parlementosunda Hükümet koalisyonu partileri SPD ve Yeşillerin yanı sıra Sol Partinin de destek verdiği ve partileri seçim listelerinde kadın ve erkek adaylara eşit oranda yer vermeye çağıran önerge tartışıldı

Hamburg 6 Mart 2019 22:29
Hamburg Eyalet Parlamentosun da  seçim listeleri  kadın-erkek aday eşitliği tartışıldı
-A +A

Hükümet koalisyonu partileri SPD ve Yeşillerin yanı sıra Sol Partinin de destek verdiği ve partileri seçim listelerinde kadın ve erkek adaylara eşit oranda yer vermeye çağıran önerge tartışıldı.
SPDli konuşmacılar öteden beri seçim listeleri belirlenmesinde bu ilkenin SPD tarafından dikkate alındığına vurgu yaptılar.
Kadınlara seçim hakkının 100. yılının kutlandığı bu günlerde, en başta parlamentolar olmak üzere tüm karar mercilerinde kadınların yüzde 50 paya sahip olmaları gerektiği ifade edildi. Seçim listelerindeki eşitliği yasal bağlayıcı bir şekle sokmak için çalışmaların yapılabileceği, bunun en erken 2024 yerel seçimler ve 2025 eyalet seçimleri için geçerli olacağı belirtildi


Debatte zu Parität in der Bürgerschaft: Gleiche Rechte – gleiche Chancen 

Die Fraktionen von SPD, Grünen und Linken brachten einen Zusatzantrag in die Bürgerschaftssitzung ein, der die Parteien auffordert, sich für paritätische Wahllisten einzusetzen und Möglichkeiten eines Paritätsgesetzes zu diskutieren. In der SPD ist Parität bereits gelebte Praxis, betonten Abgeordnete der Bürgerschaftsfraktion in ihren Reden. Da eine gesetzliche Regelung ohnehin frühestens für die Bezirksversammlungswahlen 2024 und die Bürgerschaft 2025 gelten würde, wird die nächste Bürgerschaft das Thema auf Rechtsfragen und verfassungsrechtliche Bedenken hin beraten.
 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı