Hamburg'da yeni Kovid 19 yasakları kısmen 1 Temmuz’da gevşetilecek

Hamburg Eyalet Başbakanı ve Birinci Belediye Başkanı Dr. Peter Tschentscher, yeni genelgeyle koronavirüsü önlem ve yasakların kısmen gevşetildiğini açıkladı.

Hamburg 1 Temmuz 2020 00:39
Hamburg'da yeni Kovid 19 yasakları kısmen 1 Temmuz’da gevşetilecek
-A +A

Hamburg Eyalet Başbakanı ve Birinci Belediye Başkanı Dr. Peter Tschentscher bugün (salı) düzenlediği basın toplantısında yeni koronavirüsü genelgesi hakkında bilgi verip, soruları yanıtladı. Hamburg'da koronavirüsünün yayılmasının alt seviyede sabit kaldığı ve hatta gerilediği için daha önce alınan önlemlerin bazılarına önemli gevşetmeler getirildiğini açıklayan Tschentscher, yeni genelgenin yarından (çarşamba) itibaren geçerli olacağını söyledi.
Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili ve Sağlık Komisyonu üyesi Güngör Yılmaz, 90 bin civarında Türkiye kökenlinin yaşadığı liman kentinde yeterli derecede Almanca bilmeyenleri de son genelge hakkında bilgilendirmek amacıyla, genelgenin önemli ana maddelerini Türkçeye çevirdi. Yılmaz, mesafe ve hijyen kurallarını korumak şartının geçerli kalmasıyla birlikte, genelgenin sosyal ve kültürel alanda etkinliklere kısmen izin getirdiğini ifade etti. Yılmaz, “Genelge AB Türkiye'ye ve başka AB dışı ülkelere izne gidenleri ilgilendiren karantina konusu da içeriyor. Daha önce de açıkladığım gibi Almanya'ya dönüşte 14 günlük karantina söz konusu. Ancak sertifikalı bir tıp kurumdan Almanya'ya dönüşten en geç 48 saat önce alınan koronavirüsü taşınmadığını gösteren rapor ile karantinadan muaf tutulmak mümkün” dedi.
Yeni genelgedeki önemli değişiklikler şöyle:
 
-     Açık havada 1000 kişiye kadar etkinlikler serbest.
         Buna göre katılımcı sayısının 1000'i geçmemesi, korona mesafe ve hijyen   koşullarına sadık kalma, giriş-çıkış, havalandırma vb konularını içeren,    korona koruma konsepti hazırlanması ve sabit oturma imkanı olması şartı   var. Sabit oturma imkanı olmayan etkinliklerde katılımcı sayısı sınırı 200.        Kural alkollü içecek servisi yapılmama kaydıyla geçerli. Alkollü içecek      servisi yapılan etkinlikler için sınır 100.
 
-     Kapalı salonlarda katılımcı sayısı 650 ile sınırlı.
         Kapalı salonlarda ise, yine mesafe ve hijyen kuralları ve sabit oturma imkanı        olan etkinlikler (örneğin: spor, sinema, tiyatro vb salonlar) 650 katılımcıya kadar, giriş-çıkış, havalandırma vb konuları içeren, korona koruma konsepti          hazırlanması şartıyla serbest. Sabit oturma imkanı olmayan kapalı mekanlar         için 100 kişi sınırı var. Kural alkollü içecek servisi yapılmama kaydıyla     geçerli. Alkollü içecek servisi yapılan etkinlikler için sınır 50.
 
-      Evlerde ve özel kutlamalarda, aynı haneden olma şartı aranmaksızın, 25 kişi bir araya gelebilecek.
 
-     Koronavirüsü yaygın olan bölgelerden gelenlere yasak var:
         Gütersloh gibi koronavirüsünün nispeten yoğun olan bölgelerden gelen       turistleri otel, pansiyon ve benzeri yerlerde barındırmak yasak. Bu karar son        7 günde buluşma sayısı 100.000'de 50 vakayı geçen bölgelerden gelenlere          uygulanacak. Negatif koronavirüs testi raporu olan muaf tutulacak. Rapor en        geç 48 saat önce alınmış olacak. Otel, pansiyon, yazlık ve kamping yerlerine         gelenler, son 14 günde korona yoğunluğu olan bölgelerden gelmedikleri      yazılı olarak tasdikleyecekler.
 
-     Bakım evlerinde kalanları bina içinde en fazla 2 kişiyle, 3 saatliğine ziyaret etmek serbest. Bakım evi bahçesinde süre sınırlaması yok.
 
-     Müzik klüpleri, diskotekler, barlar, sauna ve hamamlar şimdilik daha kapalı kalacak.
 
 
-        Türkiye ve AB dışından gelenler, koronavirüsü taşımadıklarını belgeleyen, Almanya’ya dönmeden önce en geç 48 saat önce sertifikalı tıp kurumundan alınmış rapor sunmaları halinde, karantinadan muaf tutulacaklar.
 
 
 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Yazarlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı