Hamburg’da tiyatro festivali

Almanya'nın önemli kültür merkezlerinden olan Hamburg bir ilke imza atıyor. "Yaşamak Ne Güzel" başlığı ve "1. TİYATRO KÖPRÜSÜ FESTİVALİ" adı altında Hamburg'un ilk Türkçe-Kürtçe-Almanca tiyatro festivali düzenleniyor.

Hamburg 19 Nisan 2018 22:38
Hamburg’da tiyatro festivali
-A +A

Almanya'nın önemli kültür merkezlerinden olan Hamburg bir ilke imza atıyor. "Yaşamak Ne Güzel" başlığı ve "1. TİYATRO KÖPRÜSÜ FESTİVALİ" adı altında Hamburg'un ilk Türkçe-Kürtçe-Almanca tiyatro festivali düzenleniyor.
 Hamburg’da tiyatro severlerin yakından tanıdığı  Mut Tiyatrosunun kurucusu ve genel sanat yönetmeni Mahmut Canbay'ın inisiyatifi ve Hamburg Kültür Senatörlüğünün desteğiyle düzenlenen festival çerçevesinde 2-27 Mayıs tarihleri arasında, başta Mut Tiyatrosu olmak üzere çeşitli sahnelerde Türkiye'den ve Almanya'dan tiyatrocular çalışmalarını izleyicilerin eleştirisine sunacak.
Geleneksel olarak her yıl düzenlenmesi amaçlanan tiyatro festivalinin programı şöyle
 

FESTİVAL PROGRAMI
 
"Yaşamak Ne Güzel“ sloganı altında 1. Tiyatro Köprüsü Festivali: 2.- 27. Mai 2018
 
02.05.2018, saat 19:00, Festivalin açılışı,
 
Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg
 
Açılış konuşması:       Dr. Carsten Brosda, Hamburg Kültür Senatörü
                                   Kay Gätgens, Eimsbüttel İlçe Belediye Başkanı
 
Saat 19:30:                 "Göçmenler" oyunu, Mut Tiyatrosu /Hamburg
 
"Göçmenler" oyunu, insanın kendisiyle ve toplumla yaşadığı yoğun hesaplaşmayı, geleceğe yönelik beklentilerini irdelemektedir. Ekonomik nedenlerden dolayı Avrupaya göç etmiş, mal sahibi olmak tutkusunu simgeleyen işçi ile yurdundan politik nedenlerle kaçmak zorunda kalmış bir aydın arasındaki diyalogu anlatmaktadır. Oyunun sonuna bu iki insan artık oyunun başındaki kimliklerinden uzakta, başka bir deyişle değişime uğramış kişilere dönüşmüşlerdir.
Yazan: Slawomir Mrozek
Yöneten: Mahmut Canbay
Oyuncular: Emrah Demir und Tosja M.D. Kruppa
 
Giriş: 13,-€, İndirimli 10,-€
 
 
03.05.2018, saat 19:00, “Geliebter Tod, du großer Skandal, du Komplize des Lebens” , iact Tiyatrosu / Hamburg                                                        
 
Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58,
 
Kuşkusuz ölmek zorunda bazıları aşağıda, gemilerde ağır küreklerin çekildiği yerde. Bazıları ise oturur yukarıda dümen başında. Uçan kuşları ve yıldızları dalar seyre. Hiçbir şey, hayattan daha değerli değildir: Yaşam boyu ve yaşamın yorgunluğu arasındaki kararsızlık durumunu ve en yakınımızı kaybettiğimizde ne yaptığımızı sorgulayan bu oyun insanın kendisini sorguladığında hayata daha fazla değer ve gün verebileceğini işlemektedir.
 
Eser: Hugo von Hofmannstahl
Yönetmen: Johannes Schaefer
Oyuncular: Chiara Gmeiner, Vivian Polenz, Julia Bergmann, James Bleyer, Manolito Klein, Aylin Jons, Calvin Czajkowski, Janco Ohlen, Winko Maas, Georgia Krause, Marianela Jähnke
 
Giriş: 13,-€, İndirimli 10,-€
 
 
04.05.2018, saat 20:00, “Yaşamak Ne Güzel Şey”, İstasyon Tiyatro / Hamburg
                                  
Yer: Mut! Tiyatrosu
 
Hapishane yılları…Tiyatro İstasyon, Nazım Hikmet’in hapishane yıllarını ilk bölümde, Türkiye’den ayrıldığı dönemi ise ikinci bölümde canlandırmaktadır. Daktilonun tak tak'ları kaplıyor bir ara salonu…Nazım Hikmet şiir yazıyor, sonra okuyor…Şiirlerle, bestelerle Nazım Hikmet’in yaşamında derin bir yolculuğa çıkıyoruz…yurt dışında geçirdiği zaman, mücadelesi, aşkları…her beste, her şiir şairin yaşamından bir kesit sunuyor.
 
Yöneten: Serap Sadak / Hamburg Tiyatro İstasyon
Oyuncular: Aysun Siuda, Burcu Özdirik, Caner Şakar, Erdoğan Koç, Eyüp Dohman, Gözde Kavak Moskov, Hanife Klein, İbrahim Arslan, Mahmut Erdinlig ve Serdar Temur
 
Giriş: 13,-€, İndirimli 10,-€
 
 
05.05.2018, saat 20:00, “Hamburg & Wir”, Luv & Lee Tiyatrosu /Hamburg
                                  
Yer: Mut! Tiyatrosu
 
Absürd tarzında hazırlanmış güldürü-doğaçlama ve müzikten oluşan bir program. Ayrıca izleyicileri de interaktif yöntemle gecenin zenginleştirilmesinde programa dahil ediyor. Oyuncuların, çıkış noktasını seyirciden aldığı ve yine seyircinin yönlendirmeleriyle ilerlettiği doğaçlama tiyatro gösterisi.
 
Oyuncular: Mona Tawussi & Felix Schwanrzbold
Müzik: Sebastian Steinhardt
 
Giriş: 13,-€, İndirimli 10,-€
 
 
06.05.2018, saat 20:00, “Ich schweige, hörst du / Susuyorum, Duyuyor Musun?”, İstanbullu pandomim Ulvi Arı
 
Yer: Mut! Tiyatrosu
 
İstanbul’dan festivalimize katılan pandomim ustası Ulvi Arı muhteşem pandomim gösterisiyle kadına şiddet, savaş ve barış konuları interaktif bir oyun halinde sizlere sunacak.
Oyun, Dünya müzikleri eşliğinde 10 epizottan oluşuyor.
 
Giriş: 13,-€, İndirimli 10,-€
 
10. 05.2018, saat 19:00, “Medea/Medeya”  Euripides'in ünlü trajedisi Zazaca dilinde
 
Yer: Mut! Tiyatrosu
                                                                      
Altın postu ele geçirmek için yola bir Argo gemisiyle yola çıkan Yason, Kolhis kentine gelir ve Medeya’yı kendine aşık eder ve onun sayesinde de altın postu ele geçirir. Halkına ihanet etmiş olan Medeya, Yason ile evlenir, ülkesinden kaçar. Çiftin iki çocuğu olur. Yason karısına ihanet eder. Kocasının bu davranışı karşısında dehşete düşen Medeya’nın intikamı acı olacaktır.
 
Yazan ve yöneten: Kemal Kocatürk
Oyuncu: Zelal Gündüz
Kostüm: Sırrı Topraktepe
Işık: Ozan Sevin
 
Giriş: 13,-€, İndirimli 10,-€
 
 
11.05.2018, saat 20:00, “Alayına Kabare” Kadın / Frauen Kabarett” (ikidilli)
                         
Yer: Mut! Tiyatrosu
 
Hamburg nihayet bir kadın kabaresine kavuştu! Hayata dair zorlukları, egemen erkek kimliğini, sevgiyi, günlük sosyal sorunları işleyen "Alayı Kabare" grubu, ağlanacak halimizde bizi güldüren, temposu ve hicivleri yüksek oyun sunuyor.
 
Yazan ve yöneten: Kadriye Baksi.
Oyuncular: Semra, Nejla
 
Giriş: Erkekler:13,-€,  Kadınlar:10,-€
 
 
11.05.2018, saat  21:30, Şener Yıldız ile müzik akşamı
 
Yer: Mut! Tiyatrosu
 
Tanınmış ve sevilen müzisyen Şener Yıldız eşliğinde Kürtçe, Türkçe müzikli ve herkesin kurtlarını dökebileceği keyifli bir müzik akşamı.
 
Giriş: 13€, İndirimli: 10€ 
 
 
12. 05.2018, saat 18:00, "Sonra", Yeni Kapı Tiyatrosu İzmir
 
Yer: Mut! Tiyatrosu
 
Bir kağıt işçisinin parkta yalnız bir kadınla karşılaşması ve savaştan kaçan bir insanın şiddetle, yok sayılmakla ve yeniden insanlara güvenmekle ilgili öyküsü
 
Oyuncular: Mehmet Küçükgünaydın, Serkan Koçak, Medine Çam, Filiz Kış
 
Giriş: 13€, İndirimli: 10€ 
 
 
12.05.2018, saat 20:00, "Sokaktan Kalan Bir Masal: Efsun“
 
Yer: Mut! Tiyatrosu
 
Sokaklara sihre bulayanların hikayesi. Yokluk, yoksulluk ve fabrikalaşmış bir gerçekliğin intiharını hazırlayan büyülü bir direnişin öyküsü. Onlarca insanın öyküsü ve iktidarın komedisi. Güngör Dilmen, Anton Çehov, Shaekespare ve Gogol'un öykülerinden derlenen bir oyun.
 
Yazan ve yöneten: Orçun Masatçı
Oyuncular: Orçun Masatçı, Pınar Sayın
 
Giriş: 13€, İndirimli: 10€ 
 
 
13.05.2018, saat 15:00, “Azizim”, Aziz Nesin’in eserlerinden Kemal Kocatürk’ün seçtikleri
 
Yer: Mut! Tiyatrosu
                                              
“Azizim” oyunu memleketimiz insanının türlü hallerini Aziz Nesin’in
gözünden kah üzülerek, kah düşünerek, kah hüzünlenerek, ama daha çok gülerek ve güldürerek göstermeyi amaçlıyor. Akıl ermez şu felegin işine, ağa olmak paşa olmak boşuna,
gelir bir taş değer bir gün başına, insanoglu baki değil devrilir.
 
Yazan: Aziz Nesin
Yöneten ve oynayan: Kemal Kocatürk
 
Giriş: 13€, İndirimli: 10€ 
 
 
16.05.2018, saat 20:00, “Gast.Arbeiter.Kind”, PEM Schauspielschule / Hamburg
 
Yer: PEM Tiyatrosunda, Reginenstr. 18, , 20539 Hamburg
 
İlk göçmen kuşağının Almanya’daki yaşantılarını, uyumu ve iş koşullarındaki zorluklarını müzikal bir derlemeyle yazan oyuncu ve ses sanatçısı Özlem Winkler-Özkan grubu ile bizleri göç tarihi yolculuğuna çıkarıyor.
 
Yönetmen: Stephan Perdekamp
Besteler ve metinler: Özlem Winkler-Özkan, Müzik: Kristina Heuer, Alexander Brausendorf,
 
Giriş: 13€, İndirimli: 10€ 
 
 
18.05.2018,  saat 20:00, “33 Schüsse / 33 Kurşun”, Getto Tiyatrosu / Hamburg
 
Yer: Mut! Tiyatrosu
           
33 Kurşun, 1943’de Van’ın Özalp ilcesi sınırında yaşanmış gerçek bir olayın öyküsüyle, yine aynı bölgede, günümüzde yaşanan olaylar arasında bağlantılar kurarak devlet-vatandaş ilişkisini-çelişkisini sorguluyor. 1943 tarihinde Van’ın  Özalp ilçesinde 33 kaçakçı Kürt köylüsü, Sefo Deresi mevkiinde elleri arkadan bağlanarak kurşuna dizilmişlerdi. Vahşet şair Ahmed Arif’in aynı adı şiiriyle geniş kitleler tarafından duyuldu.
 
Yönetmen: Mahmut Canbay
Oyuncular:Edip Yalman, Haydar Bakay, Türkan Tekdaş, Mehmet Öndek, Neriman Bulut, Nazım Evren, Teoman Aykut, Hüseyin Ertuğrul, Rodi Bingöl, Melahat Geyik, Mustafa Cahan, İhsan Durur, Mustafa Gülbeyaz, Berna Taş, Gülsen Gülbeyaz, Mehmet Demir, Türkan Akçiçek
 
Giriş: 13€, İndirimli: 10€ 
 
 
19.05.2018,  saat 20:00, “Salyangoz“, Hayko Bağdat  /Berlin
 
Yer: Mut! Tiyatrosu
 
Hayko Bağdat'ın BKM Mutfak Sahne'de sahnelemeye başladığı “Salyangoz” adlı gösterisinde seyircisine "Müslüman mahallesinde salyangoz olmayı" anlatıyor. Çocukluk evinin kapılarını, ada maceralarını, gençliğini, evliliğini, kendi tabiriyle "gollik halleri"ni anlattığı "tek kişilik bişe", herkesin kendinden bir parça bulacağı, bazen keyifli bazen de hüzünlü, ama dolu dolu iki saatlik bir performans.
 
Yazan, yöneten ve oynayan: Hayko Bağdat
 
Giriş: 13€, İndirimli: 10€ 
 
 
20.05.2018, saat 17:00, “Anlatılan Senin Hikayen”, Levent Üzümcü
 
Yer:  Delphi Showpalast, Eimsbütteler Chaussee 5, 20259 Hamburg
                                  
"Bir insanı tanımak demek, onun hikayesini bilmek demektir." Gülerken ağladığımız, ağlarken güldüğümüz bir oyun bu. Gürül gürül, usul usul akan ırmak, bir bardak çay sıcaklığı, bir dost meclisinin anason kokulu coşkusu var bu oyunda. Hayal desek, değil, gerçek desek, değil... Şarkılar, türküler, insan, kuş, ağaç, kitap, dağ, taş koyun koyuna bu oyunda. Ege Denizi'nin sakin, hülyalı, bilge maviliğinde koca yürekli bir destan bu oyun. Memet Dayı, Adriana, Stafili İbrahim, Fenerci Ahmet, Denizci Barış, Niko...Tanıyorsunuz onları. Evet, her birimizin hikayesi farklı, her birimiz başka iklimlerin çocuklarıyız, her birimiz başka hayatlar yaşıyoruz, doğru. Ama içimizdeki ses diyor ki, biz birbirimizin yabancısı değiliz. Bize insanlığımızı unutturmak isteyenlere inat, güler yüzlü ve umutlu bir başkaldırı bu oyun.
Merak ediyorsan, nedir bu insan, kimdir? "Anlatılan Senin Hikayendir."
 
Yazan ve yöneten: Cengiz Toraman
Oyuncu: Levent Üzümcü
 
Giriş: 15,-€, İndirimli: 17,-€
 
 
24.05.2018, saat 20:00, “Dreck”, Orhan Müştak /Hamburg
 
Yer: Mut! Tiyatrosu
 
Robert Schneider etkileyici oyununda kendini ve memlekete kavramını irdeliyor. Yaşadıkları, anıları, hayalleri ve umutlarıyla toplum tarafından kabul edilmekten başka bir amacı olmayanların, hepimizin her gün yaşadığı, en azından gözlemlediği, sürekli geri itiliş hikayesi “Dreck” (Kir).
 
Yazan: Robert Schneider
Yöneten: Frank Strobel
Oyuncu: Orhan Müştak
 
Giriş: 13€, İndirimli: 10€ 
 
 
 
25.05.2018, saat  20:00, “345 Gün”, Partenius Bartın Tiyatrosu /Bartın
 
Yer: Mut! Tiyatrosu
 
Melih Cevdet Anday’ın yazdığı iki kişilik oyun. 1971li yılların Türkiye'sinde muhalif bir öğretmenin çok uzun tutukluluk halini ele alan, ağırlıkla sorgu polisi ile tutuklu öğretmen arasında geçen diyaloglardan oluşan etkileyici bir oyun. Oyun Karadeniz Bölgesinde 80 kez oynandı. Oyun daha çok Eğitim-Sen adına oynandı. Tutuklu öğretmen rolünü emekli bir öğretmen oynuyor.
 
Eser: Melih Cevdet Anday
Oyuncular: Noyan Erözçelik, Mustafa Karabıyık
 
Giriş: 13€, İndirimli: 10€ 
 
26.05.2018, saat 20:00, Doğaçlama tiyatro (ikidilli), Aykırı Tiyatro / Hamburg
 
Yer: Mut! Tiyatrosu
 
Aykırı Tiyatro güldürü-skeç, düet, dinleti ve danstan oluşan bir program sunuyor.
İzleyicilerin de dahil edilerek yapılan keyifli doğaçlama aynı zamanda tiyatral çalışma yöntem ve tarzlarını sergiliyor.
 
Yönetmen: Bülent Taş
Oyuncular: Filiz Köyoğlu, Bülent Taş, Aynur Canbay, Tuba Görgül, Behçet Tikit, Hakan Cepelli, Sevgi Yılmaz, Kemal Doğan
 
Giriş: 13€, İndirimli: 10€ 
 
26.05.2018, saat 21:30, Turan & Apo müzik dinletisi
 
Yer: Mut! Tiyatrosu
 
Turan Vurgun ve Apo Gülbeyaz ile iki müzik dehası Mut’ta buluşuyor. İkili ekipleriyle Doğu Akdeniz bölgesinin çok farklı ve zengin müzik esintilerini Hamburg’a taşıyarak, müzükseverlere unutulmaz bir gün yaşatacaklar.
 
Giriş: 13€, İndirimli: 10€ 
 
 
27.05.2018, saat 15:00, Panel
 
Yer: Mut! Tiyatrosu
 
Festivalin kapanış arefesinde “Küçük ve büyük sahneler arasında işbirliği” başlıklı panel düzenliyoruz. Panele Thalia Tiyatrosu şef dramurgu Julia Lochte de katılacak. Paneli Hamburg Eyalet Parlamentosu Kültür Komisyonu Başkanı Gabi Dobusch yönetecek.
 
Giriş: ücretsiz
 
 
27.05.2018, saat 17:00, Hasret Gültekin Müzikali
 
Yer:  Delphi Showpalast, Eimsbütteler Chaussee 5, 20259 Hamburg
 
Müzik dinletisiyle 22 yaşına bin ömrü sığdırıp parlayan bir aydın müzisyenken, Sivas katliamında öldürülen Hasret Gültekin anılacak. Bu müzikal bir nevi Hasret Gültekin’in gittiği yerden sevdikleriyle, memleketiyle, bağlamasıyla, türküleriyle bir buluşması.
 
 
Giriş: 13€, İndirimli: 10€ 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv