Hamburg’da Restaurant ve kafeteryalar yarın açılıyor

Hamburg Birinci Belediye Başkanı Dr. Peter Tschentscher, İkinci Belediye Başkanı Katharina Fegebank, Sağlık Bakanı Cornelia Prüfer-Storcks, İçişleri Bakanı Andy Grote ve Eğitim Bakanı Ties Rabe ile birlikte bugün (salı) düzenlediği basın toplantısında korona virüs önlemlerinin gevşetilmesi konusunda detaylı bilgi verdiler.

Hamburg 12 Mayıs 2020 20:10
Hamburg’da Restaurant ve kafeteryalar yarın açılıyor
-A +A

Hamburg Birinci Belediye Başkanı Dr. Peter Tschentscher, İkinci Belediye Başkanı Katharina Fegebank, Sağlık Bakanı Cornelia Prüfer-Storcks, İçişleri Bakanı Andy Grote ve Eğitim Bakanı Ties Rabe ile birlikte bugün (salı) düzenlediği basın toplantısında koronavirüs önlemlerinin gevşetilmesi konusunda detaylı bilgi verdiler.Yeni alınan kararların  çoğu  (13 Mayıs), diğerleri 18 ve 25 Mayıstan itibaren geçerli olacak.
Alınan kararlar şöyle
 
 
İŞ DÜNYASI
 
-        Gastronomi yarından (13 Mayıs) itibaren açılıyor. Hamburg'da kafeteryalar, restoranlar sosyal mesafe ve hijyen şartlarını yerine getirmek kaydıyla yarın kapılarını açacaklar. Restoranlar iç ve dış mekanda hizmet verebilecek. Restoranlar, enfeksiyon zincirleri takip etme zorunluluğu doğduğunda takip amaçlı müşterilerin iletişim bilgilerini kayıt altına almak zorundalar. Gastronomi personeli yüz maskesi taşımakla yükümlü. İki hane halkı (aile) aynı masayı, kişi sayısı 10'u geçmemek şartıyla, paylaşabilecek. Masaların arasında en az 1,5 metre mesafe olacak. Açık büfe uygulamaları yasak. Gastronomi işletmelerin için zaman sınırlaması getirilmedi.
 
-        Eğlence mekanları, barlar, nargile kafeler, dans mekanları kapsam dışında.
 
-        800 metrekareden büyük dükkan ve mağazalar da açılacak. Müşteriler her 10 metrekareye 1'den fazla müşteri düşmeyecek şekilde mağazalara alınacak.
 
- Kozmetik stüdyoları, masaj salonları açılabilecek. Enfeksiyon zincirlerinin takip edilebilmesi için müşterilerin isimleri kaydedilecek. Yüz maskeleri kullanma zorunluluğu var.
 
-        Gezi amaçlı otobüs, vapur vs seyahatleri serbest. Ancak araçların kapasitelerinin yüzde 50'si ölçüsünde yolcu kabul edilecek.
 
-        Şoför okulları açılacak
 
BAKIM EVLERİ ZİYARETLERİ
 
-        18 Mayıstan itibaren kısıtlı olarak bakım yurtlarındaki yakınları ziyaret etmek mümkün. Ancak aileden belirlenen bir kişi, haftada bir gün, bir saatliğine ziyarete gelebilecek. 14 yaşından küçük çocuklara ziyaret yasak.
 
SPOR
 
-        Açık alanda spor, sosyal mesafe kuralları çerçevesinde serbest.
 
-        Açık spor tesisleri açılabilecek.
 
-        Duşlar, kabinler kapalı kalacak.
 
EĞİTİM
 
-        25 Mayıstan itibaren tüm okullarda eğitim başlayacak. Ancak öğrenciler ilk etapta haftada bir gün okula gidecek. Amaç okul nüfusunun tümünün aynı anda okulda olmamasını sağlamak. Yaz tatiline kadar normal okul eğitim şekline geçilemeyecek.
 
-        Evden eğitim ağırlıklı olacak. Evden eğitim için öğrencilere 20 bin tablet tedarik edilecek.
 
-        Çocuk yuvaları 5 ve 6 yaş çocuk grupları için 18 Mayıs itibarıyla açılacak.
 
-        Okul kantininde tekrar yemek servisi yapılabilecek.
 
 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı