Hamburg’da Atatürkçüler 19 Mayıs bayramını kutladılar

Hamburg Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını şehrin büyük alış veriş merkezlerinin bulunduğu en işlek caddesi jungferstig ‘de bulunan Alster gölü yanında kutladı.

Hamburg 19 Mayıs 2018 23:15
Hamburg’da Atatürkçüler 19 Mayıs bayramını kutladılar
-A +A

Hamburg Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından  19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını  şehrin büyük alış veriş merkezlerinin bulunduğu en işlek caddesi jungferstig ‘de bulunan Alster gölü yanında kutladı.
Hamburg Başkonsolosu Yonca Sunel ve SPD Hamburg Eyalet Milletvekili Güngör Yılmaz'ın da  katıldığı  kutlamada ,Hamburg Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Zeynep Arslan ve kırmızı beyaz  tişört  giyen ,ellerinde Türk bayraklarıyla çoğunluğu kadınlardan oluşan  topluluk önce istiklal marşı okudu.

Kutlama törenine katılanların 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını kutlayan Hamburg Başkonsolosu Yonca Sunel ‘ Atatürk’ü ,bayramlarımızı ve kültürümüzü gençlerimize iyi anlatmak lazım’ dedi
 
Zeynep Arslan ‘Senin gösterdiğin bilim yolunda  yürüdüğümüzü ,Dünya’nın neresinde olursak olalım, bu yoldan dönmeyeceğimizi haykırıyoruz’ dedi
 
 
Geçtiğimiz aylar içerisinde Hamburg Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanlığına seçilen ilk bayan başkan Zeynep Arslan , genel kurulda ’19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı ‘ farklı kutlayacağız ‘sözünün arkasında durarak ilk kez Hamburg’da farklı  bir bayram kutlandı.
Zeynep Arsan yaptığı kısa konuşmasında ‘ 1919 Mayıs’ın da Samsun’a çıkmadan İstanbul’da ‘Geldikleri gibi giderler ’demiştin. İktidarda olanların bir kısmı  ‘İhanet’ içinde idi.
Ordumuza silah bıraktırılmış, ülkenin büyük bir  bölümü işgal edilmişti. Aydınların büyük bölümü şaşkın ve gelecekten ümidini kesmişti. Sen kararlı idin, vatan kurtulacaktı. Bu olumsuz  koşullarda seni bu denli  kararlı kılan  ne idi.
Türkleri esaretini asla kabul etmeyeceğini biliyordun, Türklerin devlet kurma yeteneğini biliyordun,  Türk köylüsünün  ülkesini ve namusuna sahip çıkacağını biliyordun ve sonunda sen haklı çıktın. Bugün Hamburg’da toplanan bizler ,senin gösterdiğin bilim yolunda  yürüdüğümüzü ,Dünya’nın neresinde olursak olalım, bu yoldan dönmeyeceğimizi haykırıyoruz’
dedi

Yapılan konuşmaların ardından kutlamaya katılanlar İzmir marşı ve marşlar eşliğinde ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ sloganı ile Alster gölü etrafında bir saat yürüdüler.


Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

CHP'nin başına kim gelmeli

CHP'nin başına kim gelmeli

  • Kemal Kılıçdaroğlu : 3 Oy (%15)

  • Muharrem ince : 17 Oy (%85)

Duyurular
Arşiv