Genç tiyatrocular atölye çalışmasıyla dostluk pekiştirdi

Almanya'nın Hamburg kentindeki Mut Tiyatrosu ve İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümünün ortak organize ettiği atölye çalışmasına iki ülkeden 30 genç tiyatrocu katıldı

Hamburg 5 Kasım 2018 21:38
Genç tiyatrocular atölye çalışmasıyla dostluk pekiştirdi
-A +A

HAMBURG'UN interkültürel sahnesi olan Mut Tiyatrosu, İstanbul Üniversitesi ile işbirliği halinde liman kentinde tiyatro atölyesi düzenledi.
Mut Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Mahmut Canbay ile İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kerem Karaboğa’nın birlikte organize ettikleri "Kültürlerarası tiyatro çalışmasının yararları ve tiyatroya kazanımları" konulu bir haftalık atölye çalışmasında iki ülkeden 30 genç tiyatrocular katıldılar.
İstanbul Üniversitesinde master yapan Serhan Erbek ve Osaka Üniversitesinden Prof. Dr. Abdurrahman Gülbeyaz’ın da katkılarını sundukları çalışmada tiyatro bilimlerinde Augusto Bola Forum Metodu olarak adlandırılan farklı tiyatro uygulama biçimleri ve yöntemleri üzerine çalışıldı. Egzersizli çalışmada ön yargılar, içsel imgeler ve yerleşmiş değerleri sorgulamak, estetik algılama, bedensel öğrenme ve insan beynindeki dönüşüm süreçlerinin farklı yönlerine odaklanma gibi konular üzerine pratik uygulamalar yapıldı.
 
Prof. Dr. Kerem Karaboğa ile "Kültürel Sınırların Ötesinde Beden" atölyesi
 
Prof. Dr. Kerem Karaboğa'nın yönettiği atölye çalışmasında, kültürel ve geleneksel olarak kodlanmış bedenin sınırlarını yıkmaya yönelik farkındalık kazanılması ile ilgili sunulan eksersizlere oyuncular büyük bir ilgi ile katıldılar. Karaboğa, Almanya ve Türkiye'de dahil, sayısız ülkede oyunlar sahneleyen ve tiyatrocular yetiştiren ünlü Yunan tiyatro yönetmeni Theodoros Terzopoulos'un nefes, vücut ve beden kontrol ve çalıştırma metotlarını baz alarak, oyuncunun bedeninin sınırlarını aşarak, sahne üstü enerjiyi keşfetmeyi amaçlayan egzersizleri katılımcılara öğretti.
 
Dr. Nilgün Firidinoğlu ile "Tiyatro eleştirisi" hakkında bilgi aktardı
 
Tiyatro eleştirmeni Dr. Nilgün Firidinoğlu ise atölye çalışmasına "Tiyatro eleştirisi"ni konu etti. Dr. Firidinoğlu katılımcılarla Heinrich von Kleist’ın "Michael Kohlhaas" eseri izledikten sonra,oyun üzerine bir eleştiri atölyesi gerçekleştirip, bir oyunun analizi ve eleştirisinin hangi metotlarla yapıldığına yönelik ilginç örnekler sunarak katılımcıları bilgilendirdi.
 
Canbay, "Tiyatro, göçmenlik ve kültürlerarası diyalog" olgusunu anlattı
 
Çeyrek asrı aşkın süredir Almanya tiyatro dünyasının içinde olan ve geçtiğimiz mayıs ayında Hamburg'da bir ilk olarak Almanya Türkiye Tiyatro Köprüsü Festivali düzenleyen Mut Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni, Almanya'da tiyatro ve özellikle göçmenlerin yürüttüğü tiyatro çalışmaları hakkında detaylı bilgi verdi.
Atölye çalışmasının ikici ayağı önümüzdeki dönemde İstanbul'da düzenlenecek.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

CHP'nin başına kim gelmeli

CHP'nin başına kim gelmeli

  • Kemal Kılıçdaroğlu : 3 Oy (%15)

  • Muharrem ince : 17 Oy (%85)

Duyurular
Arşiv