Genç Piyanist Eda And "Bana göre müzik tek kelime ile tutkudur. "

Gazetehamburg haber sitemizin müzisyen tanıtım yazımızın bu haftaki konuğu genç piyanist Eda And ile söyleyişide bulunduk

Magazin 1 Mayıs 2018 18:07
Genç Piyanist Eda And  "Bana göre müzik tek kelime ile tutkudur. "
-A +A


Röportaj: Zafer ÖZPOLAT


Sizi tanıyabilir miyiz?

 
Ben müzisyen bir ailenin çocuğu olarak 1988 yılında İzmir’de doğdum.
Babam kontrbas sanatçısıydı. Annem piyano öğretmeni. Müzik ile büyüdüm. Konservatuvar okumak istedim. Sınavlara girerek İzmir Devlet Konservatuvarını kazandım. Piyano bölümünden mezun oldum. Babam birkaç yıl önce vefat etti. Annem ve kardeşim İzmir’de yaşıyor.
 
Bestecilik eğitimi aldınız mı?
 
Evet, sadece Piyano bana yetmedi. Ortaokuldayken klasik besteler yapmaya başlamıştım. Lisedeyken senfoni okrestrası ve piyano için bir koncerto besteledim. Bu eserimin Izmir Devlet Senfoni Orkestrası ve Bremen Uluslararası Gençlik Senfoni Okrestrası ile yurt içi ve yurtdışında  seslendirmelerini gerçekleştirmiştik.Bu sayede beste yapmaya olan ilgim ve yeteneğimi keşfettim ve bir karar vererek Almanya’da bestecilik eğitimi almak için Izmir’den 9 yıl önce Hamburg’a gelip Hochschule für Musik und Theater ’ın yetenek ve teori sınavlarına girdim. Sınavı kazandım. Bestecilik eğitimini de bitirdim. Almanya’da yüksek lisansımı ise caz kompozisyonunda yaptım. Gectgiimiz yıl Almanya’nın en önemli caz orkestralarindan biri olan NDR Bigband ile kendi bestelerimi kaydettiğimiz bir stüdyo prodüksüyonu gerçekleştirdik. Beraber bestelerimi çaldık. Bu orkestrayla çalışan ilk türk kadın besteci olarak tarihe geçtiğimi söylediler.
 
Yeni bir albüm çalışman var mı?
 
Evet var. Tamamen kendi bestelerimden oluşan enstrümental caz albümümü İstanbul’da kayıt ettik. Ekibimde, davulda sevgili Volkan Öktem, kontrbasta Volkan Hürsever, alto saksafonda ve flütte Serdar Barçın, alto saksafon ve Ewi’de Yahya Dai, tenor ve soprano saksafonda Engin Recepogullari, perküsyonda Türker Colak ve vokalde Sibel Köse bana bu albümde büyük destek verdiler. Izmir Jazz Strings de bize katılarak muhteşem yaylı kuartet soundlarıyla bizi desteklediler. Albüm  tahminimizce Ekim ayında piyasada olacak. Albümün ismi sürpriz olsun. Söylemeyeyim. İlk albümüm olacak, çok heyecanlıyım. En önemlisi kadın besteci ve piyanist olarak caz dünyasında erkek hegemonyasını yıkıp diğer meslektaşlarıma umut olmak, ilham vermek istiyorum. Bir kadın piyanist de kendi bestelerini yaparak albüm çıkarabilir anlayışını caz dünyasında ispat etmenin mutluluğunu yaşayacağım.
 
Neden piyano?
 
Şöyle bir şey var. Piyano’da her şeyi çalabilirsiniz. Bir orkestra içinde olabilecek bütün enstrümanların birleşimini Piyano’da çalabilirsiniz. Sesini çok seviyorum. Annemden duya duya içimden gelerek başladım. Aileme özendim. Cok kücük bir yastayken müzisyen olmaya kendim karar verdim.
 
Müzik dünyasında hedefin nedir?
 
Bugüne kadar hedefim bestelerimi sevenlerimle paylaşabilmekti. Müzik dünyada evrenseldir. Beni hiç tanımazsınız .nereli, kimdir?  Ama bir yerde dinlersiniz. Aaa ne kadar güzel müzik dersiniz ,bakarsınız bambaşka biri müzik çalıyor. O kadar soyut bir şey ki, müzik ama o kadar da somut bir şeydir.  Hedefim şu anda yaptığımı devam ettirmek. Müziğe olan aşkımın devam etmesi benim hedefim.
 
Beğendiğin bir piyanist var mı?
 
Evet, Türkiye’den İdil Biret, Caz müziğinde seçkin bir isim Aydın Esen ve Tuna Ötenel bu gibi değerlerimizi çok seviyorum ve sayiyorum. Bu isimler hakikaten tartismasiz dahilerdir, derinlikleri cok genistir. Benim İdollerim.
 
Albüm sonrası konser verecek misiniz?
 
Evet vereceğiz. Ekibimle beraber önümüzdeki dönem yurt içi ve yurt dışında bir dizi konserler vermeyi planliyoruz.
 
Siz kendinizi müziğin neresinde buluyorsunuz?
 
Kendimi müziğin mutfak, prodüksüyon kısmında buluyorum. Yani bir müziğin başından sonuna kadar tüm teknik mutfağını, inşasını yapmayı çok seviyorum. Besteci kimliğim daha ağır basıyor.
 
Başka müzik enstrümanları çalıyor musunuz?
 
Evet Gitar ve latin calgisi Charango çalıyorum. Hobi amaçlı çalıyorum.
 
Piyanist olarak genç müzisyenlere ve müzik dünyasına mesajın var mı?
 
Kendileri olmalı ve hayallerini gerçekleştirene kadar dikkat dagitici unsurlardan uzak kalip sectikleri alanda mücadele etmelerini öneririm. Müzik ile yaşama sevincini bir arada tutsunlar. Hayata küsmesinler. Müzisyenlik nankör bir meslektir.
Düzenli pratik yapılmadığı takdirde, enstrümanı çalmadaki kas hakimiyetiniz düşebilir. Sürekli müziğin içinde olsunlar. Zaman, isteyince her zaman yaratılabiliyor. Insan bir şeyi isteyince onu yapmaması için bahaneler üretmeye çalışmyor. Benim de instagramım, akıllı telefonum var herkes gibi ben de kontrol ediyorum ama o sanal formatların içinde tüm zamanımı öldürmüyorum. Hayat tarzınızı  müzikle iç içe kurarsanız, size saatlerce çalışmak  asla zor gelmez, yük olmaz. Mesela otobüste iken kimse farketmez ama elimi çantamın altına koyarım, parmaklarımı görünmez bir şekilde hareket ettirir, günlük piyanistik egzersizimi yaparım. Kafamın içinde orkestra müzigi dinlerim, kaset-çalar ya da orkestra notası yanımda olmadan, çalınıyormuşcasına tüm kanalları aklımda duyarım. His etmeye hayal etmeye çalışırım. Gün içerisinde müzikle alakasız her şeyi bazen müzik olarak duyuyorum. Kapı çarpması, hapsurma, laptopta yazışırken ,çıkardığım tuş seslerini bazen müzikal (ritmik ya da melodik) bir ses olarak algılıyorum Kahkaha atarken bile acaba hangi notalardı gülerken şu an çıkardığım sesler diye ‘’do re mi fa sol la si do’’ yu hayal ederim. Bunlar hayati müzik olarak algılamama sebep veriyor. İçinde kalmamı saglıyor.
 
Size göre müzik nedir?
 
Bana göre müzik tek kelime ile tutkudur.
 
Müzisyen ile sanatçı arasında fark var mıdır?
 
Ben sanatçıyım demek, çok farklı yaşam tarzını ve saygısını beraberinde gerektirir. Ben kendimi müzisyen olarak görüyorum ve sanatçı adayıyım henüz. Müzik benim yaşam sitilim… Sanatçı ünvanına ise yoğun olarak kendi sağ duyusu ile halk karar verir.
 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı