Fransız polis derneği: Türk gurbetçi ile tartışan polisin üniforması, yeleği ve kelepçesi sahte

Avrupa/Dünya 2 Eylül 2019 22:53
Fransız polis derneği: Türk gurbetçi ile tartışan polisin üniforması, yeleği ve kelepçesi sahte
-A +A

 Fransa'da 'polis' ile Türk gurbetçi arasında geçen "temizlik tartışmasının" görüntüleri kısa süre içinde   Türkiye'de tepkilere neden oldu. Ancak videoda mağdur olarak gösterilen Türk gurbetçinin, kamera şakaları   ve rap şarkılarıyla bilinen Mehmet Yıldız'ın olduğu anlaşılınca, birçok kişi videonun bir mizansen olabileceği uyarısında bulundu.

Bir Fransız polis derneği de sosyal medyadan yaptığı açıklamada videoda gösterilen polisin gerçek üniforma giymediğine dikkat çekti. Polis derneğinin konuya ilişkin yayınladığı videoda olayın gerçek olmadığını gösteren birçok kanıta değinildi.

Polis ile gurbetçi Türk arasında gözaltıyla biten ilginç temizlik tartışması

Mehmet Yıldız adlı kişinin Facebook hesabında yer alan “Fransız polisine gurbetçiden Osmanlı tokadı” başlıklı videoda, Yıldız ile yüzü görülmeyen bir polis arasında geçtiği iddia edilen ilginç bir diyalog yaşandı.

Mehmet Yıldız'ın arkadaşının gizlice çektiği görüntülerde, Fransız bir polisin trafikte durdurduğu gurbetçi sürücünün belgelerini kontrol ettikten sonra "Türk kebapçılarının hijyenik" olmadığını söyledi.

Bunun üzerine Mehmet Yıldız da polise, "parfümü Fransızların banyo yapmayı sevmediği ve kötü kokuyu gizlemek için ürettiklerini" söyledi.

Ancak Yıldız'ın Fransızların "temiz olmadığını" söylemesi üzerine sinirlenen polisin, tek başına müdahale ederek sürücüyü kelepçeleyip polis merkezine götürmeye çalıştığı görülüyor. Görüntüleri alan kişiye de hakaret ediyor.

Söz konusu video Türkiye'de sosyal medyada "Fransız polisin ırkçılığı ve ifade özgürlüğünün kısıtlanması yorumları altında" on binlerce kez paylaşılıp izlendi. Bazı basın kuruluşları da videodaki geçen olayı gerçekmiş gibi haberleştirdi.

Ancak Fransa'daki polisler bu olayın tamamen kurgudan ibaret olduğunu savunuyor. Kendisine ulaşılmaya çalıştığımız Mehmet Yıldız ise sessizliğini koruyor.

Polis derneği: Videodaki polis üniforması, yeleği ve kelepçe gerçek değil

Fransız MPC polis derneği sosyal medyada yaptığı detaylı açıklamada söz konusu olayın "polis nefretini artıran" bir kurgudan ibaret olduğunu uyarısında bulundu.

Dernek, öncelikle polisin giydiği üniformanın mevcut olmadığına dikkat çekiyor. Ayrıca açıklamaya göre, yeleğin yeni olması, ceplerinin tamamen boş olması ve normalde yelekte bulunan polis radyosunun olmamasının, "polisin" komedyen olduğu tezini güçlendiriyor.

Videonun sonundaki görüntülere yansıyan kelepçelerin de hiç gerçekçi durmadığı vurgulanıyor.

Ayrıca Fransa’da bir polisin tek başını bu şekilde iki kişiye müdahale etmesinin prosedüre aykırı olduğunu vurgulanıyor.

Kamera şakaları ve rap şarkılarıyla gündeme gelen Mehmet Yıldız kimdir?

Videonun kısa zamanda viral olmasıyla "Fransız polise" cevap veren genç gurbetçinin tanındık bir isim olması şüphe uyandırdı.

Kendini "komedyen ve rapçi" olarak tanımlayan Mehmet Yıldız’ın Facebook sayfasının yaklaşık 165 bin takipçisi var. Türkiye, Yıldız'ı ilk kez "Yeteknek sizsiniz" yarışmasındaki komik diyaloglarıyla tanımıştı.

Yıldız, daha önce de "polisli" kamera şakaları çekmişti

Mehmet Yıldız en çok Fransa’da yaptığı, absürt komedili kamera şakalarıyla tanındı.

Yıldız aldığı keçi ile otobüse binme, üstü açık arabası ile gezme videolarıyla izleyenleri güldürmüştü.

Mehmet’in yayınladığı videoları izlediğimizde, komedyenin “polislerle” çektiği başka sahte kamera şakalarına denk geliyoruz.

Bir videosunda arabasının arka koltuğunda keçisiyle gezen Yıldız'ın motosikletli polisler tarafından çevrildiğine tanıklık ediyoruz.

Olayın absürtlüğü karşısında gülme krizine giren Yıldız'ın "polislerle" yaptığı ilginç konuşma yine dikkat çekiyor. Ancak bu sefer sözde polislerin hiçbirinin üniforması yok. Polisin kimliğini göstermeden arabanın kağıtlarını istemesi gerçek prosedürler çelişiyor.
 

 

Kaynak : Euronews Türkçe

Haberin Videosu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı