Federal Almanya Cumhuriyeti (Batı Almanya) ile Alman Demokratik Cumhuriyeti'nin (Doğu Almanya) birleşmesinin üzerinden 32 yıl geçti.

Federal Almanya Cumhuriyeti (Batı Almanya) ile Alman Demokratik Cumhuriyeti'nin (Doğu Almanya) birleşmesinin üzerinden 32 yıl geçti.

Almanya 3.10.2022 16:57:22 0
Almanya, İkinci Dünya Savaşı'nı kaybetmesinden sonra işgal kuvvetleri ABD, Fransa ve İngiltere'nin kendi yönetim birimlerini birleştirmesiyle 1949'da batıda Federal Almanya Cumhuriyeti (BRD), doğuda da Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) etkisi altında bulunan ve sosyalist sisteme sahip Alman Demokratik Cumhuriyeti (Doğu Almanya) kurularak ikiye bölündü.

Doğu Almanya'nın ekonomik olarak gelişmemesinden ötürü on binlerce kişinin, refah seviyesi yüksek Batı Almanya'ya kaçmaya başlaması üzerine Doğu Almanya yönetimi, önce bu kaçışları engellemeye çalıştı, sonra 1961'de Berlin Duvarı'nı inşa etti.

SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov'un 1980'lı yıllarda açıklık ve yeniden yapılanma politikasıyla Polonya ve eski Çekoslovakya'da başlayan reform süreci, tüm Doğu Bloku ülkelerinde olduğu gibi Doğu Almanya'yı da etkiledi.

Doğu Alman halkı, 1980'lı yılların sonunda rejime karşı sokaklara çıktı. Yoğun protestolar sonucunda 9 Kasım 1989'da "Utanç Duvarı" olarak anılan Berlin Duvarı yıkıldı. Bu durumu fırsat olarak gören dönemin Federal Almanya Cumhuriyeti hükümeti, SSCB ve diğer işgal güçleriyle yaptığı müzakerelerin ardından Doğu Almanya'yı yönetimi altına aldı.

Böylelikle iki farklı siyasi sisteme sahip bu iki Alman ülkesi, 40 yılı aşkın bölünme sürecinin ardından 3 Ekim 1990'da birleşti.

Bugün, Almanya'nın doğusunda ve batısında yaşayanlar arasında yaşam standardı ve dünyaya bakış açıları konusunda farklılıklar olduğu belirtilse de Almanların büyük bölümü, iki Almanya'nın birleşmesini olumlu buluyor.

Alman hükümetinin Doğu Sorumlusu Carsten Schneider'in yaptırdığı araştırmaya göre, Alman halkının yüzde 61'i birleşmeyi bir kazanç olarak görüyor.

Raporda, Doğu Almanların ikinci sınıf vatandaş olduğu algısının Alman halkında 2020'ye göre 2022'de 4 puan azalarak yüzde 38'e gerilediği belirtildi. Bu oranın, ülkenin doğusunda yaşayanlarda yüzde 63, batıda yüzde 33 olduğu bildirildi.

"Bunun gerçekleşmesi çok büyüleyici"

Berlin'de yaşayan Ursula Winter, AA muhabirine, iki Almanya'nın birleşmesinin insanların kafalarında henüz tam olarak tamamlanmadığını belirterek, "Çocukken bunun gerçekleşeceğini (Almanya'nın birleşmesi) hayal bile edemezdim. Belki büyükanne olduğumda görebileceğimi düşünürdüm. Bunun gerçekleşmesi çok büyüleyici. İnsanların kafalarında tam olarak oluşmazsa da bir Almanya var." ifadelerini kullandı.

Winter, Almanya'nın doğusu ile batısı arasında hala farklılıkların bulunduğunu dile getirerek, "Bu davranışlarda zorluklarla başa çıkma da görülüyor. Hatalar daha çok hükümetlerde veya başka şeylerde aranıyor. Bunu farklıkların hala var olduğuna ilişin bir örnek olarak görüyorum." dedi.

"Tarihte yaşananlardan büyük minnettarlık duyuyorum"

88 yaşındaki emekli savcı Wolfgang Pfaff, iki Almanya'nın birleşmiş olmasının artık olağan bir durum haline geldiğini ifade ederek, "Belki bu Almanya'nın doğusunda biraz faklı. Aslen Almanya'nın güneyinden geliyorum, sürekli bunu kıyaslarım. Almanya'nın doğusunda biraz daha bir şeyler yapılması lazım. Bunu söylemek lazım." değerlendirmesinde bulundu.

Ülkenin doğusu ile batısında yaşayanlar arasında farklılıklar olup olmadığına ilişkin Paff, "Genelde bu düzeldi ancak hala benim gibi yaşlılar, gençlerden Doğu Almanya ile daha farklı meşgul oluyor. Elbette Doğu Almanya'yı ele alırsanız bu, gizli servislerin çalıştığı ve çok olumsuz gelişmelerin olduğu bir sistemdi. Bu, benim eski mesleğimden değerlendirdiğim bir konu." diye konuştu.

Paff, iki Almanya'nın birleşme döneminde Karlsruhe kentinde Federal Başsavcılıkta savcı olarak görevli olduğunu anlatarak, "Benim için bu, büyük bir olaydı. Almanya'nın batısı da özgür değildi. Bizim mutlak egemenlik olanaklarımız yoktu ancak bunların hepsi daha sonra yeniden birleşme ile bağlantılı olarak geldi." dedi.

İki Almanya'nın birleşmesinden mutlu olduğunu vurgulayan Pfaff, "Bu anlamda tarihte yaşananlardan büyük minnettarlık duyuyorum." değerlendirmesinde bulundu.

"Zorluklardan geçmek gerekiyor, bunun alternatifi yoktu"

Soyadını söylemek istemeyen ve eşi Manfred ile Berlin'de yaşayan Helga da iki Almanya'nın birleştiği dönemin kendileri için çok heyecanlı geçtiğini belirterek, "Bu sürede çok şey değişti." dedi.

Almanya'nın doğusunda yaşadıklarını aktaran Helga, "Zorluklar var. Berlin'de daha az ancak kırsal kesimde zorluklar ve farklılıklar çok büyük." ifadelerini kullandı.

Manfred de "Temelde bu konuda Doğu ile Batı Almanya arasındaki sosyalleşmenin farklı olduğunu görmek gerekir." dedi.

İki ülke birleştikten sonra çalışanların yeni sisteme alışma konusunda zorluklar yaşadığını belirten Manfred, "Sigortalar, bankacılık ve bu gibi benzeri şeyler. Bu, zordu ancak başka alternatif de yoktu. Bu zorluklardan geçmek gerekiyordu." dedi.

Helga ve Manfred, duvarın yıkılmasından ve iki Almanya'nın birleşmesinden mutlu olduklarını dile getirdi.


EDİRNE'DE ‘AĞAÇ KİMLİĞİ PROJESİ’ BAŞLADI

KARABAĞLAR BELEDİYE BAŞKANI SELVİTOPU, HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ KAPSAMINDA ÇOCUKLARLA BİR ARAYA GELDİ

ÇUKUROVA BELEDİYESİ CAN DOSTLARINA SAHİP ÇIKIYOR

BELEDİYE BAŞKANI ABDÜL BATUR, KONAK’TA HİZMET DOLU DÖRT BUÇUK YILINI ANLATTI

EDİRNE BELEDİYESİ'NDEN OKUL KANTİNLERİNDE DENETİM

BAYRAKLI BELEDİYE BAŞKANI SANDAL: “BAYRAKLI’NIN HER SOKAĞINDA ÇALIŞIYORUZ”

FREEDOM HOUSE'UN “İNTERNETTE ÖZGÜRLÜK RAPORU” YAYINLANDI: "TÜRKİYE'DE İNTERNET ÖZGÜRLÜĞÜ SON ON YILDA GİDEREK AZALDI"

AHMET DAVUTOĞLU: 12 EYLÜL ANAYASASI’NI KALDIRACAK YERİNE KAMİL VE MİLLİ BİR ANAYASA YAPMAK İÇİN HER TÜRLÜ ÇABAYI SERGİLERİZ. AMA CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ'Nİ TARTIŞMAYA VAR MISINIZ?"

URLA’NIN KADIN BASKETBOLCULARI TUNÇ SOYER’İ ZİYARET ETTİ

TUNÇ SOYER, ROMAN DERNEKLERİYLE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI

KARAMOLLAOĞLU: “ÖNCELİKLİ İHTİYAÇ YENİ ANAYASA MIDIR, YOKSA YENİ DÖNEMİ ANLAYAN BİR YÜRÜTME ANLAYIŞI MIDIR’ SORUSUNU ERDOĞAN KENDİSİNE SORMALIDIR”

BUCA’DA CAN DOSTLARI İÇİN SEFERBERLİK BAŞLATILDI

KARŞIYAKA BELEDİYE BAŞKANI TUGAY, CHP ÜYELERİYLE BULUŞTU

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI İLE DURUŞMA SAVCISI, ŞARKICI KURTULUŞ KUŞ HAKKINDA VERİLEN BERAAT KARARINI İSTİNAFA TAŞIYACAK

COANTE, YENİ KOLEKSİYONUNU İLK KEZ İTALYA’DA SERGİLEDİ

SÖKE BELEDİYESİ SAHA EKİPLERİNDEN YOĞUN MESAİ

Temsilcimiz Galatasaray deplasmanda Manchester United'ı devirdi

Almanya'nın birleşmesinin 33. yıl dönümü kutlandı

DAĞLICA SALDIRISININ PLANLAYICISININ ETKİSİZ HALE GETİRİLMESİ, YOZGATLI ŞEHİT LOKMAN EKER’İN ANNE-BABASINI SEVİNDİRDİ

MSB: "IRAK'IN KUZEYİNDEKİ TERÖRİST HEDEFLERİNE BUGÜN İCRA EDİLEN HAVA HAREKATLARINDA TOPLAMDA 16 HEDEF İMHA EDİLDİ"

EREN ERDEM: "YANDAŞ MEDYADA ADAYLARIMIZI İTİBARSIZLAŞTIRMAK ADINA YAPILAN AHLAKSIZ HABERLERİ İZLİYOR VE LANETLİYORUZ"

AHMET ZEKİ ÜÇOK, BATUHAN ÇOLAK VE SÜHA ÇARDAKLI’YI SİNCAN CEZAEVİ’NDE ZİYARET ETTİ: “FETÖ’CÜLERE DAHİ YAPILMAYAN İŞKENCENİN YAPILDIĞINI, KENDİLERİNİN SAÇLARININ 3 NUMARAYA KAZITILDIĞINI MAALESEF GÖZLERİMİZLE GÖRDÜK”

BİLECİK BELEDİYE BAŞKANVEKİLİ SUBAŞI, ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİ KARŞILADI

ZEYTİNLİOVA MAHALLESİ’NE YENİ PARK VE SOSYAL YAŞAM ALANI YAPILIYOR

KONYAALTI BELEDİYESİ'NİN BEBEK PARKINA YOĞUN İLGİ

AKP'Lİ BAŞAKŞEHİR BELEDİYESİ, 5 MİLYAR LİRALIK 2024 YILI BÜTÇESİNİN YÜZDE 40’NI ARSA SATIŞINDAN ELDE EDECEK. CHP'Lİ İBB MECLİS ÜYESİ ÖZBAKIR: “FAKİR FUKARANIN, TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMİN ARSALARI HARAÇ MEZAT SATILMAKTADIR"

KÜRŞAD ZORLU, SURİYE’DEKİ ÜNİVERSİTELERE DENKLİK VERİLDİĞİ İDDİASINI SORDU: “İDLİB’DEKİ RADİKAL GRUPLARDAN BU ÜNİVERSİTELERDE EĞİTİM GÖREN VE MEZUN OLANLARIN BULUNABİLECEĞİ İHTİMALİNE KARŞI BİR TEDBİR ALINMIŞ MIDIR?”

ERDOĞAN: "VESAYETÇİLERİN 27 MAYIS 1960 DARBESİ İLE TÜRKİYE'NİN AYAĞINA VURDUĞU 12 EYLÜL REJİMİNİN PERÇİNLEDİĞİ PRANGALARIN SÖKÜLÜP ATILMA VAKTİ ARTIK GELMİŞTİR"

ALMANYA KÖKLÜ BİR DEĞİŞİKLİĞE GİDEREK 'ÇOCUK PARASINI' KALDIRDI! YENİ YARDIM SİSTEMİ 2025 YILINDA UYGULANACAK

ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR GENÇLİK MERKEZİ’NİN GÖNÜLLÜ GENÇLERİ, İZMİR KAMPINDA

Yükleniyor

EDİRNE'DE ‘AĞAÇ KİMLİĞİ PROJESİ’ BAŞLADI

KARABAĞLAR BELEDİYE BAŞKANI SELVİTOPU, HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ KAPSAMINDA ÇOCUKLARLA BİR ARAYA GELDİ

ÇUKUROVA BELEDİYESİ CAN DOSTLARINA SAHİP ÇIKIYOR

BELEDİYE BAŞKANI ABDÜL BATUR, KONAK’TA HİZMET DOLU DÖRT BUÇUK YILINI ANLATTI

EDİRNE BELEDİYESİ'NDEN OKUL KANTİNLERİNDE DENETİM

BAYRAKLI BELEDİYE BAŞKANI SANDAL: “BAYRAKLI’NIN HER SOKAĞINDA ÇALIŞIYORUZ”

  • Çarşamba 23.3 ° / 17 ° Düzensiz Yağmur Mümkün
  • Perşembe 25.3 ° / 16.4 ° Güneşli
  • Cuma 22.1 ° / 16.4 ° Parçalı Bulutlu