Engelli insanların sorunlarının farkında mıyız?

Alman Sosyal Demokrat Parti Hamburg Eyalet Milletvekili Güngör Yılmaz, 3 Aralık Engelliler günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Hamburg 2 Aralık 2018 16:11
Engelli insanların sorunlarının farkında mıyız?
-A +A

Alman Sosyal Demokrat Parti Hamburg Eyalet Milletvekili Güngör Yılmaz, 3 Aralık Engelliler günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Engellilerin sorunlarını dile getiren Güngör Yılmaz'ın mesajı şöyle
'Almanya'da resmi verilere göre 7,8 milyon engelli var. Hamburg’da ise 128 binin üzerinde insan engelli. Yine resmi rakamlara göre engellilerin yarısından fazlasını 65 yaş üstündekiler oluşturuyor. Rakamlar engelli olma riskinin yaşlılıkla gelen hastalıklar nedeniyle ilerleyen yaşla artığını gösteriyor. Bundan çıkan sonuç şu ki; ilerleyen yaş ile günlük yaşamımızda karşılaşacağımız engeller artacak. Bu nedenden engelli insanların “sorunu” olarak gördüğümüz “sorun” yarın bizzat kendimizin “sorunu” olabilir. Bu anlamda “Hepimiz bir engelli adayıyız”. Engelli insanların yaşadıkları zorlukları sahiplenip, imkanlarımız dahilinde çözüm yolları aramak ve onlarla dayanışma içinde olmak hepimizin görevi olmalı.
 
Diğer önemli bir konu engelli insanların sosyal ve toplumsal yaşama ortak edilmeleri. Hamburg Eyaleti inklüsyon politikasını destekliyor, bu kapsamda çalışmalar yapıyor. Türkiye kökenlilerin de bu alanda başarılı bulduğum çalışmaları var. Engellilerin ve engelsizlerin birlikte yaptığı tiyatrolara, Türkiye'deki yardıma muhtaç engellilere tekerli sandalye ve tıbbı yardım malzemeleri gönderen dernek ve sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ediyorum, çalışmalarını gönülden destekliyorum.
Bunlar umut verici.
Duyarlı toplum bireyleri olmadan engellilerin durumunu kolaylaştırma projeleri çok yetersiz kalır. Hepimiz bu konuda daha fazla bilgilenmeliyiz, hepimize görev düşüyor, sadece 3 Aralıkta değil, her gün. '
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

CHP'nin başına kim gelmeli

CHP'nin başına kim gelmeli

  • Kemal Kılıçdaroğlu : 4 Oy (%19)

  • Muharrem ince : 17 Oy (%81)

Duyurular
Arşiv