Duisburg ve Çevresi Alevi Bektaşi Merkezi Aşure Dağıttı

Almanya 8 Ekim 2018 22:28
Duisburg ve Çevresi Alevi Bektaşi Merkezi Aşure Dağıttı
-A +A

Hüseyin Gül/gazetehamburg

Kerbela'da Imam Hüseyin ve beraberindeki 72 insan hunharca katledilerek şehit edilmişti.
Kerbela'yı unutturmamak ve tekrar yaşanmaması için muharrem yası matem orucu tutulur.12 gün tutulan orucun bitiminde direniş simgesi olan Aşure yapılarak dağıtılır.
Yoğun ilginin gösterildiği  Aşure'de bir konuşma yapan dernek başkanı Cemal Şen şöyle konuştu '12 gün boyunca hizmet etmiş olan canların hizmetleri, lokma vermiş olan canların lokmaları, oruç tutmuş canların oruçları hak katına yazıla ve kabul ola,Canlar birlik ve beraberliğimiz daim olsun 'dedi.
Daha sonra söz alan Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu  Başkanı (AABF) Hüseyin Mat şunları dedi 'Burada lokma veren canlara teşekkür ediyorum.Canlar temennimiz odur ki tekrar Kerbelalar yaşanmasın ve bunun  için çaba göstermeliyiz.Avrupa'daki 30 yıllık örgütlenmemiz güçlenerek bu günlere geldi.Bu örgütlenmemizin ne kadar doğru olduğunun bilincindeyiz.Sivas ve Gazi olaylarında sonra derneklerimiz çoğaldı.Bugün burada toplanıyorsak ne mutlu bize,30 yılda çok şeyler başardık.Alman parlamentosu Bundestag'da üç kutsal sembolümüz olan saz semah, ve Hz. Ali' nin resmi ile temsil ediliyoruz, okullarda alevilik dersleri veriliyor, üniversitelerde kürsüler açıldı.
Hak eşitliği anlaşmaları sağladık.Korkumuz var öğrenci ve öğretmen bulamazsak alevilik dersleri okullarda kalkar, kalkmaması için katkı sunmamız lazım.Tarihin hiç bir döneminde biz aleviler hiç bu kadar hak elde edemedik.Ne Selçuk'luda, ne Osmanlı'da ve nede Cumhurriyet tarihinde hak elde ettik.Kutsal yerler hepimizindir, camiiler, cemevleri,kiliseler.Din, dil, ırk, renk ve cinsiyet ayrımı yapmıyoruz.Itirazımız Tayyip Erdoğan'a Türkiye'de cemevlerini yakıp yıkayacak, Almanya'da camii açılışı yapacak. Protestomuz buna karşıdır.Oysaki biz AABF olarak Köln'deki DITIB  camiisinin temelinin atılmasını desdekledik. dedi.
Dede Cemelattin Eken'ın okuduğu duadan sonra Aşure ve lokmalar dağıldı.
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

CHP'nin başına kim gelmeli

CHP'nin başına kim gelmeli

  • Kemal Kılıçdaroğlu : 3 Oy (%15)

  • Muharrem ince : 17 Oy (%85)

Duyurular
Arşiv