DİDF 40.yılını kutladı

DİDF üyesi Hamburg İşçi ve Gençlik Derneği 40.yılını Hamburg Üniversite Audimax Salonu'nda düzenlediği bir etkinlikle kutladı. Yaklaşık 600 kişinin katıldığı etkinlik kapsamında birlik ve dayanışma mesajı verilirken, Almanya ve Türkiye'den koro ve müzik grupları da beğeniyle izlenen konserler verdiler.

Hamburg 6 Aralık 2018 21:02
DİDF 40.yılını kutladı
-A +A

DİDF üyesi Hamburg İşçi ve Gençlik Derneği 40.yılını Hamburg Üniversite Audimax Salonu'nda düzenlediği bir etkinlikle kutladı.  Yaklaşık 600 kişinin katıldığı etkinlik kapsamında birlik ve dayanışma mesajı verilirken, Almanya ve Türkiye'den koro ve müzik grupları da beğeniyle izlenen konserler verdiler. 
Kutlamaya Hamburg'da sosyal problemlerle ilgilenen birçok inisiyatif ve sendikalardan  temsilcilerin yanı sıra, yazar, sinemacı ve Federal Mogul, Blhoom & Voss, Neupack, Deutsche Bahn, Hermes gibi işletmelerden çok sayıda emekçi katıldı. 
 
Dernek başkanı ve DİDF YK üyesi Dilan Baran, Federasyon adına yaptığı konuşmada özetle şu görüşleri dile getirdi: “Derneğimizin kuruluşu ve bugüne kadar yürüttüğü mücadeleyi, politikadan kültüre, fabrikalardan semtlere, gençlerden kadınlara yaşamın her alanında gerçekleştirdiği etkinlikleri, 57 yıllık göç tarihinden ve bu göçün yükünü omuzlarında taşıyan Türkiyeli emekçilerin ihtiyaç, özlem ve taleplerinden ayrı düşünemeyiz. Ancak ne var ki, bu 57 yıllık tarih, gerek Alman gerekse Türk gericiliğinin kendi çıkarları uğruna, emekçi halkı bölen, Türkiyelileri kendi içine kapanmaya zorlayan girişimlere de sahne oldu.  
Ve bu süre içinde defalarca gördük ki, etnik ve dini nedenlerle bölünmek; biz emekçiler için daha çok sömürü, daha çok sıkıntı demektir. Ortak mücadeleyi güçlendirerek bu sorunları aşabiliriz.” 
Ardından kurucu üyeler anons edilerek kurucu üyelere teşekkür edildi. Şenlikte dernek yönetim kurulundan Sinan Özpolat da yaptığı konuşmada kuruluşundan bu yana geçen 40 yıllık süre içinde dernek çalışmalarına katkı sunan herkese teşekkür ederek, “Derneğimiz, 40 yıldır, ırkçılığa, milliyetçiliğe ve bölünmüşlüğe karşı emekçilerin, gençlerin, kadınların, ilerici aydınların örgütlü sesi olmaya çalıştı. Bu çabamıza bütün emekçileri katılmaya ve katkı sumaya davet ediyoruz.” diye konuştu.
Hamburg Eyalet Milletvekili Deniz Çelik de, Hamburg’daki güncel gelişmelere değinerek, konut, sağlık, eğitim ve ırkçılığa karşı oluşan inisiyatiflere dikkat çekti ve katılımcıları bu inisiyatiflerle birlikte mücadeleye davet etti. 
DİDF’in ve Almanya'daki sendikaların davetlisi olarak Almanya’da bulunan DİSK’e bağlı Gıda-İş'in Genel başkanı Seyit Arslan da etkinlikte bir konuşma yaparak derneğin 40. yılını kutladı ve Türkiye'deki gelişmeler hakkında bilgi verdi. Türkiye de işi, ekmeği, özgürlüğü için mücadele eden işçilerin selamını ileten Arslan “işçiler emekçiler dünyanın neresinde olursa olsun patronların, sermayenin ve hükümetlerin baskısına maruz kalmakta.  Alman sermayesi ile Türkiye sermaye sahipleri dayanışma içinde, Alman hükümeti ve Türkiye hükümeti dayanışma içinde, bunun karşısında Alman işçi sınıfı ile Türkiye işçi sınıfı da dayanışmayı mutlaka güçlendirmelidir.” diye konuştu. 
DIDF Gençlik yönetiminden Sedat Kaya da, “biz DİDF Gençlik olarak 40 yıllık bir tecrübeye ve birikime dayanıyoruz. Gençlik olarak 40 yıl önce zorluklar içinde bu platformu yaratanlara teşekkür ediyoruz.” dedi.


KÜLTÜREL PROGRAM İLGİ GÖRDÜ
Etkinlikte Türkiye'den Selçuk Balcı ve Grup Bajar birer konser verirken, Hamburg‘da uzun yıllardır çalışmalarını sürdüren Hamburg işçi korosu söylediği uluslararası mücadele şarkıları ile etkinliğe ayrı bir renk kattı. Kutlamada ayrıca Rapfugees grubu ve Göçmen Kadınlar Birliği bünyesinde çalışmalarını sürdüren Hayatın Sesi Korosu da seslendirdiği parçalarla izleyicilerin ilgi ve beğenisini topladı. 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

CHP'nin başına kim gelmeli

CHP'nin başına kim gelmeli

  • Kemal Kılıçdaroğlu : 4 Oy (%19)

  • Muharrem ince : 17 Oy (%81)

Duyurular
Arşiv