CHP Hamburg aradığı başkanı buldu. Erol Buldak

CHP Hamburg ve Schleswig Holstein Olağan üstü Genel Kurulunda başkanlığa Erol Buldak seçilirken, başkanlığı kaybeden Coşkun Coştur’un CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkındaki sözleri Genel Kural’a damga vurdu.

Hamburg 17 Nisan 2018 00:54
CHP Hamburg aradığı başkanı buldu. Erol Buldak
-A +A

Zafer ÖZPOLAT/gazetehamburgCHP Hamburg ve Schleswig Holstein Birliği Genel Kurul’u  Hamburg’un eğlence merkezi Reperbahn semtinde diskotekte yapıldı.
İstiklal Marşı okunması ile başlayan Genel Kurul’da zaman zaman tartışmalar yaşanırken, Genel Kurul’ da 97 üyenin 67 oyunu alan iş adamı Erol Buldak başkan olurken, coşkun Coştur ise 30 oy aldı.


Genel Kural’a katılan üyelerin çoğunluğu ile  Divan kurlu başkanlığına emekli öğretmen  Nihat Ercan seçilirken, divan üyeliklerini Durmuş  Erkişi ve Oya Pervin Pelit yaptı.


Erkan Erçin ‘Genel kurulun burada yapılmasını içime sindiremedim’

 
CHP Hamburg ve Schleswig Holstein Birliği Başkanlığını bir süre yapan Erkan Erçin ise yaptığı konuşmada  Genel kurul ’un diskotekte yapılmasını eleştirerek ‘ Bize yakışmayan bir Genel Kurul yaşıyoruz. Kişisel kanaatim bu genel kurulun burada yapılmasını kabul etmiyorum. Benim en son başkanlığını bıraktığım genel kurulda 167 üye vardı. 95 üye ile seçime gittik Biz CHP’lilerde hep var neden enerjimizi kendimize harcıyoruz. Neden hep seviyeyi düşürüyoruz.  ‘O, varsa ben yokum’ mantığından kurtulmamız lazım. Onlarla olmamakla faşizm mi gelsin. Bu arkadaşların teorilerine katılmıyorum. Sanki etkinliğin sunumunu  ben yapmışken sanki olay bitmiştir. Böyle saçmalık olur mu?  O etkinliğin sunumu ben yapmasaydım sanki bunlar yaşanmayacaktı. Bu saçmalıktır. Coşkun Coştur CHP Başkanı olurken ,Hamburg Atatürkçü Düşünce Başkanlığını bırakmamıştır. Bu doğru değildir.  Coşkun Coştur kabul eder etmez sayın kılıçdaroğlu’na son derece seviyesiz eleştiride bulunmuştur. Doğru bulmuyorum. CHP Hamburg bazı toplantılara çağrılmamakta ilişkiler zedelenmiş boyuttadır.’
 Saymanlık görevini yapan Aytül kılıç’ın kasa raporunun okunmasından sonra  Coşkun Coştur’un açıklamalarına  tepki ve destek veren konuşmalar yapıldı.
Sosyal Medyada  ve basın açıklamaları ile Coşkun Coştur’a sert açıklamalarda bulunan CHP Hamburg Başkan Yardımcısı Ali Rıza Al, açıklamalarını  genel kurul ‘da da sürdürdü.
 
‘Tavrımızla CHP Hamburg’u enkazdan kurtardık’
 
Ali Rıza Al açıklamasında ‘ Elimi taşın altına koyarak yönetime girdim. Keşke girmeseydim. Hasta oldum. Burnumdan kan geldi. Çok strese girdim.  Ben dünya görüşüm olarak  aktif, paylaşımcı, kollektifliği savunan, kimsenin hatırı için doğru bildiğimden şaşmayan  ,Hiçbir çıkar peşinde koşmayan ilkeli bir duruşa sahibim. Fakat gel gör ki, yönetimin hiçe sayıldığı ,her şeyi ben bilirim. Benim bildiğim doğrudur. Mantığı ile örgütümüz yönetilmeye çalışıldı.  Ne olacak, ne olmuş  söylemlerle yönetildi. Bunun en güzel etkinliğini Emre Kongar etkinliğinde yaşadık. Gelir giderden, masraftan, salon parası, Uçak parası  öncesinden ve de şimdiye kadar  yönetim kurulu olarak bizim haberimiz olmadı. Bağışlar toplanmış, bunun rakamı nedir. Bu bağışı kimler verdi. Halen başkan yardımcısı olarak ben bilmiyorum. Yönetim kurulu olmadan bir çalışma grubu kurarak onlarla hareket edilmesi ne kadar doğru olabilir. Neumünster’de bir toplantı  yapalım çağrıma ‘Herkes haddini bilsin. Toplantıyı başkan çağırır.’ Diye attığı mesaj ne kadar saygısız siz üyelere yorumunu bırakıyorum. Üyelerle yapacağımız salonlara adam göndererek iptal etmeye çalıştı. Yönetim kurulu üyesi dört üyenin paylaşımını  CHP sayfasından sildiler . Yedi kişiden dört kişinin almış olduğu kararı yasal bulmadılar. CHP sayfasından dört kişiyi çıkardılar Biz bu tavrımızla CHP Hamburg’u  enkazdan kurtardık’ dedi
 
‘Partimizle Birliğimizle ve üyelerimizle hiçbir kavgamız hiçbir sorunumuz olmamıştır olamaz’
 
Sayman Aytül Kılıç ise Coşkun Coştur’un açıklamalarına tepki vererek ‘Yönetim Kurulu üyeliği gibi bir planım bir hedefim asla olmadı. Başlarda uyum içerisinde götürdüğümüz çalışmalarımız Birlik başkanının HADD deki başkanlığının aktif bir şekilde devam etmesi nedeniyle eleştirilmeye başlaması üzerine gün geçtikçe otokratlaşmaya  başladı. Hem kendi üyelerimiz arasında hem de HADD deki üyeler arasında sıkıntıya sebep olan bu durum karşısında kendisi her iki kurumdaki başkanlığını sürdürmeye ısrarla devam etti. maalesef ki demokrasinin beşiğinde yaşayan bazı yönetim kurulu üyesi arkadaşlarında Demokrasinin olmazsa olmazı ,seçilmiş insanların üye ve seçmen iradesini temsil etiklerinin farkında olmamaları nedeniyle yaşanan tartışmalar kutuplaşmaya ve taraf olmaya vardı. 
Başkanın tek karar ve güç merkezi olarak gösterilmesi, eleştirilemez karşı gelinemez bir şirket patronu gibi dayatılması ,kanun kural tüzük teamül tanımaz tavırları, yönetim kurulunun işlevsiz bırakılması ve en vahimi aynı fikirde olmayanın Hain ilan edilmesi yaftalanması ilkesizce seviyesizce iftarlarla karalanmasına kadar varıp her gün biraz daha içinden çıkılamayan bir kangrene dönüştü. Sosyal medya üzerinden çarpıtılan haberler söylemler  sadece aynı fikirde olmadığı  için yönetim kurulu üyelerinin çoğunluğunu oluşturan bizlere “ çöplüğünüzde oynayın “ diyebilecek hadde ulaştı. 
Siz üyelerin de bizlerin de haklı olarak en eleştirdiği konu tüm bu olup bitenlerin sosyal medya aracılığı ile birliğe zarar vermesi oldu. Sosyal medya üzerinden Başkana herhangi bir yönetim kurulu  üyesine ,bir üyeye  bana onlarca saldırıda bulunulmasına rağmen tek bir satır yazmamış olmamam rağmen bana göre Birliğe  zarar vermek asıl Demokrasinin eşitliğin adaletin hukukun simgesi olan bir partinin temsilciliğini yapan bir kuruma, o kurumun organlarını devre dışı bırakarak, üye iradesini yok sayarak üyeler arasında ayrıştırma yaparak, yönetim kurulu ile üyeler arasındaki bağı  kopararak  verirsiniz. Biz 4 yönetim kurulu  üyesi olarak paralel bir yapılanmaya gitmedik üyeler arasında herhangi ayrıştırıcı bir söylem yada tutumda bulunmadık . Yine bir demokrasi kuralı olan azınlığın çoğunluğa uymasını talep ettik. Asıl irade sahibi olan üyelerle en doğal demokratik hakkımız olan bir toplantı talep ettik.
Bizlerin sorunu, antidemokratik  mafyavari beyzbol sopalı idare sebebiyle ortaya konan yönetim biçimi ile olmuştur. Partimizle Birliğimizle ve üyelerimizle hiçbir kavgamız hiçbir sorunumuz olmamıştır olamaz
’ dedi
 
 ‘CHP Hamburg başkan ve yönetimi başarısız olmuşlardır’
 
Söz alan üyelerden  Yurdal Arslan ise konuşmasında CHP Hamburg yönetiminin başarısız olduğunu bunun kabullenmesi gerektiğini söyleyerek ‘Başarısızlıklarını Genel Kural’a götürmekle göstermişlerdir. Çalışma raporunu dinledim. Bir tane  güzel çalışma göremedim. Referandum sürecinde birlik platformu çok çalıştı. Başkan burada onlara bir teşekkür bile etmedi. Yapılan çalışmayı  CHP Hamburg’a bağladı. Eren Erdem etkinliğini Atatürkçü Düşünce Derneği ile beraber yaptık dediler. Tamamen yanlıştır. Siyasi bir etkinlik diyerek, kendisi de yönetim kurulu üyesidir. Kabul edilmedi. HADD bu etkinliği  CHP Hamburg ile birlikte yapmadı.
Emre Kongar etkinliği ise  CHP Hamburg etkinliği değildir. Bir önceki yönetim kurulunun bir etkinliğidir. Eski yönetim kurulunun yaptığı etkinliği biz yaptık diye yalan söylüyor. On sekiz dakikalık Emre Kongar videosunu izledim. CHP Hamburg’dan övgü ile bahsetmedi. Aksine başkanın mekanından övgü ile bahsetti’
dedi
 
Coşkun Coştur ‘Etkinliğin sunumunu kim yapacak konusunda  tartışma çıktı’
 
Genel kurul ’da Faaliyet raporları hakkında konuşan başkan Coşkun Coştur, kendisi hakkında yapılan eleştirilere cevap vererek ‘ Emre Kongar Hamburg etkinliğinde  etkinliğin sunumunu kim yapacak konusunda asıl tartışmalar başladı. Etkinliğin genel akışı üzerinde bir sıkıntı yaşamadık. Yönetim kurulu içinde sıkıntılı bir süreç yaşadık. Bu olay Sosyal medya üzerinde büyük yankı uyardı.  Yaklaşık 10 yıldır  Hamburg’da Bir çok etkinlik düzenledik. Ama hiçbir etkinlik bu kadar dalgalanan bir etkinlik olmadı. Ben 14 Ocak tarihinde  yönetim kurulundaki arkadaşları toplantıya davet ettim.  Aramızdaki huzursuzlukları tartıştık. Toplantıda şu sonuca vardık. Aramızda güven  bunalımı var. Benim şahsıma karşı  özellikle oylamalarda belli bir salt çoğunluk beraber  gerçekleştirmek istediğimiz projeleri hayata geçiremeyeceğim konusunda ret oluşmuş bir ortam var dolayısıyla benim  böyle bir başkan olamayacağımı  genel kurul toplayarak  CHP’nin  değerli üyelerinin iradesi ile  yeni bir yönetimin teşekkül etmesi konusunda  tavsiyede bulundum .  Benim temennim hızlı bir şekilde genel kurulun yapılması ve içimizdeki tartışmaların fazla basına yansımamasıydı. Fakat o günün artlarında bu mümkün olmadı. Ben bu tartışmalar  konusunda hiçbir yerde açıklamada  bulunmadım. Çünkü benim hesap vereceğim yer burasıydı. Yaşanılan süreç partiye zarar verdi. Dedi
 
Genel kurulu diskotekte yaptığımız için özür dilerim.
 
Coşkun Coştur şahsı ile ilgili yapılan eleştirilere cevap vererek ‘‘Ben etkinliğin giderleri konusunda ben bilgi verdim. İstismar konusu söz konusu değildir. Bağış listesini deşifre etmek zorunda değilim. İsteyen gelip bakabilir. Ben Hamburg Atatürkçü Düşünce Derneği başkanlığını ilk yapılan kahvaltı toplantısında basın önünde başkanlığımı dondurduğumu söyledim. Yer konusunda da çok üzgünüm. Benim tasarrufum olmadı. Yer konusu zorunluluk sonucunda oldu.  Bu konuda rahatsızlık duyan arkadaşlardan özür dilerim. Şöyle bir dayatma vardı. Bu genel Kural’a üç hafta zaman kala  karar alındı. Hem yer bulacağız. Hem de üyelere davetiye göndereceğiz. Yer bulamadık. Alman kurumları vermiyordu. En son burası mecburi çözümdü. Erteleseydik. Hemen coşkun başkanın işine gelmiyor. Erteliyor. Diyeceklerdi.  Çok seçenek vardı da biz burayı tercih ettik böyle bir şey yok. Burayı pavyon gibi gösterdiler. Bunu ahlaksızca buluyorum. Ben 50 km ilerde ikamet ettim.
 
‘Kemal Kılıçdaroğlu genel başkanımda olsa yanlışını  eleştiririm’
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu sahibi olduğu dergide vizyonsuzlukla suçlamasına yapılan tepkiye cevap veren Coşkun Coştur’  Ben genel başkan Kılıçdaroğlu seçildiğinde heyecanlandım. İlk yurt dışı gezisinde onu karşılayanlardan biriyim. İlk eleştirimi dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda yaptım.  Genel başkanımızın yanlış yaptığını söyledim. İlk etapta HDP’lilere  yansıyacak daha sonra Enes Berberoğlu’n da olduğu gibi bize yansıyacak.  Dedim Eleştirdim.
İkinci eleştirim sahibi olduğum dergide dile getirdim. Yazımın arkasındayım. Kurultaydan geldim Kurultay heyecanı  vardı. Haddimi aşmış olabilirim. Ama Kurultayda genel başkanımızın performansını beğenmedim. Daha umut aşılayıcı ,2019 seçimlerini nasıl kazanacağımız konusunda somut sözler beklentisi içine girdim. Çok alakasız bir konuydu. Ama insani bir sorumluluk içinde yazdım. Yazımın arkasındayım. Ben bunu eleştirmezsem ben olamam diyerek yazdım. Genel başkanımı yanlış yaptığı sürece eleştiririm
.’


Yönetim Kurulu üyesi Erdal Öztürk ,Ayşe Öztürk, Erkan Şahin  ve bazı üyelerde söz alarak çeşitli açıklamalarda bulundular.

 
Yapılan konuşmaların ardından  CHP Hamburg ve Schleswig Holstein Birliği Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu
 
Erol Buldak(Bakan), Fikret İşçi(Başkan Yardımcısı), Azmi Alan (Muhasebe) ,İlknur Karaca Şener (Sekreter)
Üyeliklere Hulusi Işıltan,Adil Dişli ,Zeki Ciğer, İlyas Baş, Hülya Keser seçildiler
Denetleme Kuruluna ise Erkan Erçin, Haydar Erkişi, Meryem İpek, Mevlana Çamur(yedek) ve Celal Cengiz


Başkanlığa seçilen Erol Buldak üyelere teşekkür ederek, birlik ve beraberlik çağrısında bulundu

Yeni Başkan Erol Buldak  şöyle konuştu “Birilerimiz seçilecek, birilerimiz kaybedecek ancak kazanan demokrasi olacaktır. Cumhuriyet Halk Partisi bu konuda örnek teşkil etmek zorundadır. CHP bir kitle partisidir. İçinde sosyal demokrasi esasları kapsamında çeşitli görüş ve yaklaşımları barındırması çok doğaldır. Partiyi sosyal demokrat yapanda bu özellikleridir. O yüzden birleştiren tüm bu farklılıklar olumsuzluklara, haksızlıklara, baskılara karşı omuz omuza veren çok renkli bir duruşu da ortaya çıkarmaktadır. Bu anlamda CHP demokrasinin bir kalesidir. AKP diktatörlüğüne karşı bir kaledir. Baskılara, faşizme karşı bir kaledir. Bu kale Türkiye’nin en önemli muhalefet odağıdır. Dolayısıyla günümüzde bu oluşuma destek vermek, onu güçlendirmek ve onu yeşertmek sadece CHP’lilerin değil tüm demokrasi yanlılarının ortak hedefi olmalıdır. Türkiye sadece bizler için değil çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceğini belirleyecek çok önemli bir sürece girmiştir. 2019 yılında yapılacak 3 seçimin hayati öneminin hepimiz bilincindeyiz. CHP demokratik işleyişleri bayrağına yazmış ve bu hedeflere ulaşamayı amaçlamış bir partidir. Ülkemizin içinden geçtiği bu dönemde birliğimiz daha fazla kenetlenmek, herkesi daha fazla kucaklamak, hiç kimseyi dışlamayan, barışı ve kardeşliği savunan, insan hakları genelinde özellikle de kadın, çocuk ve çevre haklarına öncelik veren, ırkçı olmayan bu gibi yaklaşımlar ile araya mesafe koyan bir birlik olmalıdır. Her şeyden önemlisi de memleketin başına kara bir bulut gibi çökmüş bu AKP diktatörlüğünün gitmesi için elinden ne geliyorsa yapmak zorundadır.
Hedeflerimiz: Tüm muhalif dernek, kuruluş, sivil toplum örgütleri ve partiler ile daha yakın ilişkiler kurmak. Yerel seçimler öncesi Türkiye’den önemli başkan adaylarını davet ederek, sosyal demokratik belediyecilik anlayışı ile rantçı belediyecilik anlayışı arasındaki farkı irdeleyen insanları bu konuda bilgilendiren toplantılar yapmak. Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi muhalefet odaklarını birleştirici etkinliklerde buluşturmak, halkımızı bu anlamda bilgilendirmek. Türkiye’nin en öncelikli konularından olan hak, hukuk, eşitlik ve adalet konusunda toplantılar düzenleyerek kamuoyunun hassasiyetini artırmak. Tüm bu girişimlerde muhalefetin koruyucu şemşiyesinin CHP olduğunu ve olacağını güveni insanlara vermek. CHP’nin önünü kesmek isteyen sosyal demokratik ilkeler ile bağdaşmayan ülkeye ve dünyaya tüm toplumun değil sadece bir kesimin partisinin görüntüsünü vermek isteyen anlayış ile mücadele etmeliyiz. Ülkemizin yağmalanmasından, baskı rejiminden, adaletsizlikten bunalmış halkımız partimizden bunun değişmesini beklemektedir. Aradan geçen 16 yılda denenen yollarda yürüyenler sürekli rakibe bakarak hareket ederler ve iktidar hayalini kurmaktan çekinenler 2019’da yine başarısızlıkla karşı karşıya geleceklerdir. Özeleştiri yapanlar, kendi gündemlerine konsantre olanlar, eldeki tüm imkanları ve halkımızı bu olumlu mücadelede en verimli şekilde örgütlemek için seferber olanlarda muhtemelen zaferin sahipleri olacaklardır. “

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv