Bürokraside siyah isyan: 5 yıldır zam almadılar, eyleme başladılar

Büro Memurları Sendikası, Dışişleri Bakanlığı’nın merkez ve yurt dışı teşkilatlarında görevli sözleşmeli personelin mali ve özlük haklarındaki kayıplar nedeniyle eylem kararı aldı.

Almanya 22.10.2022 16:07:53 0
Büro Memur-Sen, Dışişleri Bakanlığı'nın merkez ve yurt dışı teşkilatlarında görevli sözleşmeli personelin mali ve özlük haklarındaki kayıplar nedeniyle üç aşamalı eylem planını açıkladı.

Buna göre, geçtiğimiz hafta boyunca işe siyah kıyafetlerle giden personel; 26, 28 ve 31 Ekim'de ise işe 2 saat geç gidip 2 saat erken çıkacak. 7 ve 9 Kasım günlerinde ise tam gün iş bırakma eylemi yapılacak.

ANKA Haber Ajansı'na konuşan Büro Memur-Sen Dışişleri Şube Başkanı Fevzi Sayılgan, eylem planına dair detayları ve taleplerini anlattı. Sayılgan, şunları söyledi

“Dışişleri Bakanlığı yurt dışında görev yapan sözleşmeli personelinin yaklaşık 5 yıldır maaşları iyileştirilmedi. Türkiye'de bütün kamu görevlilerinin maaşları 6 ayda bir düzenlenirken, enflasyon oranında zam artışı yapılırken, dünyadaki pandemi ve savaş sürecine rağmen yurt dışında görev yapan arkadaşlarımız 5 yıldır tek kuruş zam alamadılar ve dünyadaki enflasyondan dolayı da hepsi çok ciddi bir mağduriyet içerisindeler.

* Bu mağduriyeti gidermek için uzun bir süredir ilgili birimlerle görüşüyoruz, Bakanlığımız yetkilileri ile görüşüyoruz. Ancak bir sonuç alamadık. Eylemden başka bir çözümümüz de kalmadı. Bu hafta, tüm hafta boyunca arkadaşlarımız siyah giyerek tepkilerini dile getirdiler yöneticilerimize.

* Önümüzdeki hafta da iş yavaşlatma eylemine gidiyoruz. Yurt dışında bulunan 214 temsilciliğimizin tamamında iş yavaşlatma, bir sonraki hafta da iş bırakma eylemine katılacağız.

* Böylelikle belki idarecilerimizin dikkatini çekeriz, bu mağduriyetin giderilmesi için belki bir gayret sarf ederler. Dikkatleri çekmek için bunu yapmaktan başka bir çaremiz de yoktu. Eğer sonuç alamazsak, eylememize devam edeceğiz.”

“BİRÇOK YERDE ARKADAŞLARIMIZ KİRASINI ÖDEYEMEYECEK DURUMDA”

Yüksek enflasyon ve Ukrayna-Rusya  savaşının enerji ve gıda fiyatlarına etkisine değinen Sayılgan, bunun telafisi için memur maaşları ve asgari ücrette 6 ayda bir iyileştirmeye gidilmesine rağmen sözleşmeli personelin bundan yararlanamadığını söyledi.

Sayılgan, “5 yıldır yurt dışındaki arkadaşlarımız unutulmuş durumda. Bazı ülkelerde yüzde 20, bazı ülkelerde yüzde 30'un üzerinde enflasyon var ve maaşlar dolayısıyla yüzde 30'un altında. Birçok yerde arkadaşlarımız kirasını ödeyemeyecek durumda. Bu nedenle hem farkındalık yaratmak, dikkatleri yurt dışında görev yapan bir avuç personele çekmek üzere eylem kararını aldık” ifadelerini kullandı.

“BAZI ARKADAŞLARIMIZ ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA MAAŞ ALIYOR”

Düşük maaşla çalıştırılan sözleşmeli personelin, diplomatik personele verilen desteklerden de yararlanamadığını söyleyen Sayılgan, uzak bölgelerde görev yapan personelin durumuna ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Özellikle uzak yerlerde görev yapan arkadaşlarımız o kadar düşük maaşla görev yapıyorlar ki uzun yıllardır ülkelerine, ailelerini ziyarete dahi gelemiyorlar. Örnek veriyorum, Güney Amerika 'da, Kolombiya'da, Arjantin'de ya da Afrika'da görev yapan bir personelimiz bilet parası alabilmesi için 5-10 yıl çalışması gerekiyor. Sadece Türkiye'ye gelebilmesi için. Dolayısıyla bu arkadaşlara sıla bileti verilmesi için uzun zamandır uğraş veriyoruz.

* Diplomatik personele verilen bu hakkın yurt dışında yaşayan sözleşmeli personele de verilmesini talep ediyoruz. Bazı ülkelerde bu arkadaşlarımız asgari ücretin altında maaş alıyorlar. Birçoğu çatı katında, bodrum katlarında yaşamak durumunda kalıyorlar. Bunlar, Türkiye'nin en güzide kurumlardan biri olan Dışişleri Bakanlığı'nda görev yapan personelimiz. Dolayısıyla ekonomik şartların iyileştirilmesini acilen talep ediyoruz sendika olarak.”

Diplomatik statüdeki personele yapılan desteğin sözleşmeli personele yapılmadığına değinen Sayılgan, “Diplomatik statüdeki personelin ekonomik şartları, maaş oranları daha iyi. Aile yardımı, kira yardımı, eğitim yardımı, sıla bileti alıyorlar. Ancak sözleşmeli personelimiz maalesef bu haklardan yararlanamıyor. Bu hakların geliştirilmesi, iyileştirilmesi için sendika olarak biz her gün bürokrasimizin kapısını zorluyoruz. Umarım bir an önce hayata geçirirler” diye konuştu.

“ARKADAŞLARIMIZIN ENFLASYONA EZDİRİLMEMESİ GEREKİYOR”

Yurt dışında görev yapan sözleşmeli personelin iş yükünün fazla olduğuna da değinen Sayılgan, son olarak şunları söyledi:

“Örneğin Düsseldorf'tan bahsedeyim, 420 bin Türk vatandaşı yaşıyor. Bu neredeyse Anadolu'da birçok şehirden daha çok vatandaşın olduğu bir şehirden bahsediyoruz. Köln, Berlin, Essen, Frankfurt gibi birçok temsilciliğimizde çok ciddi bir iş yükü var ve buradaki arkadaşlarımız çok büyük bir gayretle, çok az sayıda bir personel ile, 20-25 personel ile bütün vatandaşlarımızın işlemlerini yapıyorlar. Bu kadar önemli bir iş yaparken aynı zamanda ülkemizi temsil ediyorlar. Her biri bulunduğu ülkede çok ciddi ekonomik sıkıntı içerisindeler. Acilen maaş zamlarının yapılması ve arkadaşlarımızın enflasyona ezdirilmemesi gerekiyor. Acilen bunları durumlarının iyileştirilmesi gerekiyor. Hükümetimizden de yetkililerimizden de bunu acilen bekliyoruz. Aksi takdirde bizler sesimizi duyurmak için farklı yöntemlere gitmek zorunda kalacağız.”

TBMM'ye sunulan 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Teklifi'ne göre; Dışişleri Bakanlığı'nın personel giderleri kapsamında memurlar için 4 milyar 53 milyon 752 bin lira, sözleşmeli personele 3 milyar 5 milyon 171 bin lira, işçilere 72 milyon 923 bin lira ve geçici süreli çalışanlara 872 bin lira ayrılması öngörüldü.


FREEDOM HOUSE'UN “İNTERNETTE ÖZGÜRLÜK RAPORU” YAYINLANDI: "TÜRKİYE'DE İNTERNET ÖZGÜRLÜĞÜ SON ON YILDA GİDEREK AZALDI"

AHMET DAVUTOĞLU: 12 EYLÜL ANAYASASI’NI KALDIRACAK YERİNE KAMİL VE MİLLİ BİR ANAYASA YAPMAK İÇİN HER TÜRLÜ ÇABAYI SERGİLERİZ. AMA CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ'Nİ TARTIŞMAYA VAR MISINIZ?"

URLA’NIN KADIN BASKETBOLCULARI TUNÇ SOYER’İ ZİYARET ETTİ

TUNÇ SOYER, ROMAN DERNEKLERİYLE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI

KARAMOLLAOĞLU: “ÖNCELİKLİ İHTİYAÇ YENİ ANAYASA MIDIR, YOKSA YENİ DÖNEMİ ANLAYAN BİR YÜRÜTME ANLAYIŞI MIDIR’ SORUSUNU ERDOĞAN KENDİSİNE SORMALIDIR”

BUCA’DA CAN DOSTLARI İÇİN SEFERBERLİK BAŞLATILDI

KARŞIYAKA BELEDİYE BAŞKANI TUGAY, CHP ÜYELERİYLE BULUŞTU

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI İLE DURUŞMA SAVCISI, ŞARKICI KURTULUŞ KUŞ HAKKINDA VERİLEN BERAAT KARARINI İSTİNAFA TAŞIYACAK

COANTE, YENİ KOLEKSİYONUNU İLK KEZ İTALYA’DA SERGİLEDİ

SÖKE BELEDİYESİ SAHA EKİPLERİNDEN YOĞUN MESAİ

Temsilcimiz Galatasaray deplasmanda Manchester United'ı devirdi

Almanya'nın birleşmesinin 33. yıl dönümü kutlandı

DAĞLICA SALDIRISININ PLANLAYICISININ ETKİSİZ HALE GETİRİLMESİ, YOZGATLI ŞEHİT LOKMAN EKER’İN ANNE-BABASINI SEVİNDİRDİ

MSB: "IRAK'IN KUZEYİNDEKİ TERÖRİST HEDEFLERİNE BUGÜN İCRA EDİLEN HAVA HAREKATLARINDA TOPLAMDA 16 HEDEF İMHA EDİLDİ"

EREN ERDEM: "YANDAŞ MEDYADA ADAYLARIMIZI İTİBARSIZLAŞTIRMAK ADINA YAPILAN AHLAKSIZ HABERLERİ İZLİYOR VE LANETLİYORUZ"

AHMET ZEKİ ÜÇOK, BATUHAN ÇOLAK VE SÜHA ÇARDAKLI’YI SİNCAN CEZAEVİ’NDE ZİYARET ETTİ: “FETÖ’CÜLERE DAHİ YAPILMAYAN İŞKENCENİN YAPILDIĞINI, KENDİLERİNİN SAÇLARININ 3 NUMARAYA KAZITILDIĞINI MAALESEF GÖZLERİMİZLE GÖRDÜK”

BİLECİK BELEDİYE BAŞKANVEKİLİ SUBAŞI, ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİ KARŞILADI

ZEYTİNLİOVA MAHALLESİ’NE YENİ PARK VE SOSYAL YAŞAM ALANI YAPILIYOR

KONYAALTI BELEDİYESİ'NİN BEBEK PARKINA YOĞUN İLGİ

AKP'Lİ BAŞAKŞEHİR BELEDİYESİ, 5 MİLYAR LİRALIK 2024 YILI BÜTÇESİNİN YÜZDE 40’NI ARSA SATIŞINDAN ELDE EDECEK. CHP'Lİ İBB MECLİS ÜYESİ ÖZBAKIR: “FAKİR FUKARANIN, TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMİN ARSALARI HARAÇ MEZAT SATILMAKTADIR"

KÜRŞAD ZORLU, SURİYE’DEKİ ÜNİVERSİTELERE DENKLİK VERİLDİĞİ İDDİASINI SORDU: “İDLİB’DEKİ RADİKAL GRUPLARDAN BU ÜNİVERSİTELERDE EĞİTİM GÖREN VE MEZUN OLANLARIN BULUNABİLECEĞİ İHTİMALİNE KARŞI BİR TEDBİR ALINMIŞ MIDIR?”

ERDOĞAN: "VESAYETÇİLERİN 27 MAYIS 1960 DARBESİ İLE TÜRKİYE'NİN AYAĞINA VURDUĞU 12 EYLÜL REJİMİNİN PERÇİNLEDİĞİ PRANGALARIN SÖKÜLÜP ATILMA VAKTİ ARTIK GELMİŞTİR"

ALMANYA KÖKLÜ BİR DEĞİŞİKLİĞE GİDEREK 'ÇOCUK PARASINI' KALDIRDI! YENİ YARDIM SİSTEMİ 2025 YILINDA UYGULANACAK

ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR GENÇLİK MERKEZİ’NİN GÖNÜLLÜ GENÇLERİ, İZMİR KAMPINDA

MERSİN YENİŞEHİR'DE 2 BİN 484 ÇOCUK GELİŞİM DEĞERLENDİRME UYGULAMASINDAN FAYDALANDI

KARŞIYAKA ODA ORKESTRASI YENİ SEZONU ALKIŞLARLA AÇTI

GAZETECİ AYŞENUR ARSLAN GÖZALTINA ALINDI. ARSLAN, İFADE İÇİN İSTANBUL ADLİYESİ'NE GÖTÜRÜLÜYOR

ANTALYA'DAKİ KARAVAN PARK YERLİ VE YABANCI TATİLCİLERİN YENİ GÖZDESİ 

ŞAHİNLER ÇETESİ'NE YAPILAN OPERASYONDA GÖZALTINA ALINARAK ADLİYEYE SEVK EDİLEN 40 ŞÜPHELİDEN 22'Sİ TUTUKLANDI

MURATPAŞA BELEDİYESİ'NDEN 30 MİLYONLUK YATIRIM

Yükleniyor

FREEDOM HOUSE'UN “İNTERNETTE ÖZGÜRLÜK RAPORU” YAYINLANDI: "TÜRKİYE'DE İNTERNET ÖZGÜRLÜĞÜ SON ON YILDA GİDEREK AZALDI"

AHMET DAVUTOĞLU: 12 EYLÜL ANAYASASI’NI KALDIRACAK YERİNE KAMİL VE MİLLİ BİR ANAYASA YAPMAK İÇİN HER TÜRLÜ ÇABAYI SERGİLERİZ. AMA CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ'Nİ TARTIŞMAYA VAR MISINIZ?"

URLA’NIN KADIN BASKETBOLCULARI TUNÇ SOYER’İ ZİYARET ETTİ

TUNÇ SOYER, ROMAN DERNEKLERİYLE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI

KARAMOLLAOĞLU: “ÖNCELİKLİ İHTİYAÇ YENİ ANAYASA MIDIR, YOKSA YENİ DÖNEMİ ANLAYAN BİR YÜRÜTME ANLAYIŞI MIDIR’ SORUSUNU ERDOĞAN KENDİSİNE SORMALIDIR”

BUCA’DA CAN DOSTLARI İÇİN SEFERBERLİK BAŞLATILDI

  • Çarşamba 23.3 ° / 17 ° Düzensiz Yağmur Mümkün
  • Perşembe 25.3 ° / 16.4 ° Güneşli
  • Cuma 22.1 ° / 16.4 ° Parçalı Bulutlu