Berlin Büyükelçimiz Hamburg’da STK temsilcileri ile görüştü

Berlin Büyükelçimiz Ali Kemal Aydın Hamburg’da Hamburg Başkonsolosluğu konutunda Hamburg ve Lübeck kentinde faaliyet gösteren Sivil Toplum Örgütü temsilcileriyle bir araya geldi.

Hamburg 11 Temmuz 2018 18:26
Berlin  Büyükelçimiz Hamburg’da STK temsilcileri ile görüştü
-A +A

Berlin Büyükelçimiz Ali Kemal Aydın Hamburg’da Hamburg Başkonsolosluğu konutunda Hamburg ve Lübeck kentinde faaliyet gösteren Sivil Toplum Örgütü temsilcileriyle bir araya geldi.
HAMBURG başkonsolosu YONCA Sunel’in ev sahipliğinde yapılan görüşmede eğitim konusu başta olmak üzere bir çok konuda görüş alış verişinde bulunuldu.

Engelli gazeteci Kadir Tacgin’in tekerlekli sandalye ile camiilerde ibadet yapabilme ve camiilere girememe konusunu gündeme getirirken Lübeck’de başarılı çalışmalar yapan TÜRGEM derneği başkanı Remzi Uysal ise yaptığı konuşmada
 ,Türkiye’nin dünyadaki fındık üretiminin %70‘ine sahip olmasına rağmen, borsasının halen Hamburg’da olması, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) üye olmadan ve hiç bir 28 üye ülkenin tam üye olmadan imzalamadığı Gümrük Birliği (GB) sözleşmesini 1995 yılında imzalayan Türkiye’yi yılda yaklaşık 10 milyar dolar zarara soktuğunu, ileride Transatlantik Sözleşmesi imzaladığında, Türkiye’nin GB nedeni ile uğrayacağı zararın katlanacağını, bu nedenle GB’nin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.
Remzi Uysal konuşmasında ‘Almanya ile 1763 yılında Osmanlı’nın ilk Berlin sefiri Ahmet Resmi efendi ile başlayan ilişkiler, hep Türkiye lehine gelişmemiştir. Bunu Çanakkale’de  yaşadık. Osmanlı’nın ordularını teslim ettiği Alman general von Sander, Çanakkale’deki savaşın bitiminde İngiliz kuvvetlerinin Bati Avrupa´da Almanlara karşı bir cephe açabileceğini bildiğinden, taa ki albay Mustafa Kemal´in yönetimi eline alıncaya kadar, Çanakkale savaşını uzanmaya çalışmıştır. Ludwigshafen yangınının araştırılmasında da, gerçeklerin karartıldığına ve devletimizin bu konuda yetersiz kaldı’ dedi
 
Sonderschuleler tekrar gündeme geldi
 
Hamburg Türk Veliler Birliği başkanı Azmi Algül: “Sonderschuleler son yıllarda tekrar gündeme geldi. Bu konuda pek çok çocuğumuzun ve velilerinin haksızlığa uğrayıp, mağdur olduklarından dolayı kendilerinin gerekli mücadeleyi yaptıklarını ve Eğitim Ataşeliğinden daha fazla destek beklediklerini” söyledi.
 
Büyükelçi Aydın ise NSU davasına da değinip, son yıllarda Almanya ‘da yabancı ve İslâm düşmanlığının artmakta olduğuna da dikkat çekti.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

CHP'nin başına kim gelmeli

CHP'nin başına kim gelmeli

  • Kemal Kılıçdaroğlu : 4 Oy (%19)

  • Muharrem ince : 17 Oy (%81)

Duyurular
Arşiv