Belediye kiracıları korumak için ön alım hakkını kullandı ve gelecekte de kullanacak

Hamburg Eyalet Meclisi Oturumunun ”Aktüalite Saatinde”, belediyenin konut piyasasında spekülatörlerin vurgun yapmaları engellemek için ilk kez uyguladığı “ön alım hakkı” tartışıldı.

Hamburg 21 Kasım 2018 23:19
Belediye kiracıları korumak için ön alım hakkını kullandı ve gelecekte de kullanacak
-A +A

Belediye kiracıları korumak için önalım hakkını kullandı ve gelecekte de kullanacak
Hamburg Eyalet Meclisi Oturumunun ”Aktüalite Saatinde”, belediyenin konut piyasasında spekülatörlerin vurgun yapmaları engellemek için ilk kez uyguladığı “önalım hakkı” tartışıldı. Hein-Hoyer-Strasse’de bir konut blokunu satın almak isteyen emlak şirketinin, sosyal konut kriterlerini dikkate almayacağını açıklaması üzerine, belediye kiracıları korumak için, yasal hakkı olan önalım hakkını kullanarak kompleksi satın aldı. Bu şekilde konutların spekülasyon malzemesi olarak kullanılmasının ve kiracıların onlarca yıldır yaşadıkları muhitten itilmelerinin engellediği vurgulandı. Bunun aynı zamanda muhitlerin sosyal dokusunu altüst etmek isteyen ve sadece mümkün olduğu kadar yüksek kazanç hedefleyen emlak şirketlerine bir gözdağı olduğu kaydedildi.
Gegenwind für Spekulanten: Vorkaufsrecht schützt Mieterinnen und Mieter
Im Rahmen der Aktuellen Stunde hat die Bürger-schaft das Thema "Ausübung von Vorkaufsrechten - Hamburg geht konsequent gegen Wohnungsspekulanten vor und schützt die Mieterinnen und Mieter" diskutiert. Die Stadt Hamburg hat vergangene Woche bekannt gegeben, das Vorkaufsrecht für 32 Wohnein-heiten in der Hein-Hoyer-Straße 18-22 auf St. Pauli wahrzunehmen. Zuvor hatte es ein Investor abgelehnt, die Bestimmungen der Sozialen Erhaltungsverordnung zu berücksichtigen. Ziel der Sozialen Erhaltungsverordnungen ist es, die strukturelle Zusammensetzung der Wohn-bevölkerung zu erhalten und so die ansässigen Hamburgerinnen und Hamburger vor Verdrän-gung zu schützen.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

CHP'nin başına kim gelmeli

CHP'nin başına kim gelmeli

  • Kemal Kılıçdaroğlu : 3 Oy (%15)

  • Muharrem ince : 17 Oy (%85)

Duyurular
Arşiv