Bekle bizi İstanbul geliyoruz

İSERLOHN’daki Karmaokul (Gesamtschule) “Kardeş Okul Projesi” kapsamında bu hafta sonu 30 kişilik öğrenci, öğretmen ve bir de Alman gazetecinin iştirakiyle bir haftalığına İstanbul’da AKA Kolejinin misafiri olmak üzere Türkiye’ye gidiyorlar.

Almanya 23 Mart 2019 21:36
Bekle bizi İstanbul geliyoruz
-A +A

Tevfik KARA /İSERLOHN (TR Haber)

İSERLOHN’daki Karmaokul (Gesamtschule)  “Kardeş Okul Projesi” kapsamında  bu hafta sonu 30 kişilik öğrenci, öğretmen ve bir de Alman gazetecinin iştirakiyle bir haftalığına İstanbul’da AKA Kolejinin misafiri olmak üzere Türkiye’ye gidiyorlar.
Son iki yıldan beri gerginleşen Türkiye-Almanya ilişkileri yüzünden birçok kardeş okulu projesinin durdurulduğu ve Alman medyasının; “Türkiye’ye gitmeyin” çağrısı yaptığı bir dönemde çoğunluğu 18 yaş altı gençlerden oluşan grubun Türkiye’ye gitmesi yerel Alman medyası İKZ’de  (İserlohner Kreis Anzeiger) büyük bir yankı uyandırdı. Yerel Alman gazetesi projeyi gönülden destekliyor ve bir muhabirini okul grubuyla İstanbul’a gönderiyor.
Gesamtschule müdiresi Barbara Brühl ve aynı okulda İngilizce öğretmenliği yapan Lütfi Salman: “Türkiye’de iki yıl önce yaşanan darbe teşebbüsü  ve zaman zaman yaşanan siyasi gerginlikten sonra Türkiye ile Almanya arasındaki kardeş okul projeleri de Almanya genelinde  askıya alınmıştı. Medyada zaman zaman gerginleşen ilişkilerden sonra Türkiye’ye seyahat etmenin sıkıntı yaratacağı gündeme geldi. İşte biz böyle bir dönemde dondurulan ilişkileri tekrar canlandırma yoluna gittik. Ve Türkiye’ye gitmekten kesinlikle endişe etmiyor  ve de korku duymuyoruz. Böyle bir dönemde turizm elçiliği yapacağız ve kötüleşen ilişkilerin canlanmasına destek olacağız” dediler.
  
EĞİTİM KÖPRÜSÜ İNŞA EDECEKLER


İngilizce öğretmeni Lütfi Salman, 24  Mart’ta başlayacak olan gezi ile ilgili olarak: “Biz bu gezi esnasında müzik ve halk oyunları eşliğinde bir eğitim köprüsü kuracağız. Ayrıca iki ülke arasındaki ilişkilerin tekrar normale dönmesine vesile olacağız” dedi. İserlohn’dan giden öğrenci grubu; AKA Kolejinde ‘Caz ile Türk Müziğinin Buluşması” adı altında bir konser verecekler.

KESİNLİKLE KORKU YOK
Geziye katılan Alman öğrencilerden; Luci Reich, Nina Walther, Emma Scherer ve Johan Steven: “Zaman zaman Türkiye ile ilgili medyada olumsuz bir hava  estirilse bile biz Türkiye’ye gitmekten kesinlikle bir endişe ya da korku duymuyoruz. Bize seyahatimiz esnasında bir Alman gazeteci de eşlik edecek. Tüm izlenimlerimiz ve anılarımızı detaylı bir şekilde medyaya yansıtacağız. Biz küçükler olarak korkmuyoruz. Döndükten sonra da büyüklerimizin Türkiye’ye gönül rahatlığıyla tatile gitmeleri yönünde tavsiyede bulunacağız. Rüyalar ülkesi Türkiye’ye gideceğimiz için heyecanlıyız. Bekle bizi İstanbul biz geliyoruz” dediler.
 
EĞİTİM ATAŞESİNDEN TAM DESTEK

Öğrencilerin seyahatinden önce Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeşi Doç. Dr. Mehmet Fikret Arargüç ve Mustafa Toni Aksu okula gelerek eğitimci ve öğrencilerle görüşüp sohbet ettiler. Ataşe Arargüç: “Aslında Türkiye açısından problem yok. Ancak bazı popülist politikacı ve yanlı medyanın etkisiyle iki ülke arasındaki işbirliği adeta donduruldu. Böyle bir dönemde İserlohn Karma Okulunun seyahati çok anlamlı. Kendilerine hem destek vermek hem de uğurlamak amacıyla burada bulunuyoruz.Bir haftalık gezi bittiğinde bambaşka izlenimlerle geri dönecekler” dedi.
Okuldaki programdan sonra İKZ isimli gazetenin daveti üzerine gazetenin ofisine geçildi ve sohbete orada devam edildi.
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv