Baharı saz, söz ve muhabbetle karşıladılar

MERKEZİ Almanya’nın Dortmund kentinde olan “Muhabbet Türk Sanat Müziği Korosu” 50 kişilik kadrosu, TRT sanatçıları Umut Akyürek ve Talat Er’in de katılımıyla muhteşem bir konser vererek müzikseverleri adeta mest ettiler..

Almanya 9 Nisan 2019 20:38
Baharı saz, söz ve muhabbetle karşıladılar
-A +A

Tevfik KARAOSMANOĞLU/ DORTMUND(TR Haber)

MERKEZİ Almanya’nın Dortmund kentinde olan “Muhabbet  Türk Sanat Müziği Korosu” 50 kişilik kadrosu, TRT sanatçıları Umut Akyürek ve Talat Er’in de katılımıyla muhteşem bir konser vererek  müzikseverleri adeta mest ettiler..
Dortmund’daki NRW Orkestra Merkezinde koro şefi Azer Güven yönetiminde sahne alan Muhabbet Korosu, iki bölüm halinde toplam 19 eseri seslendirdi.
 
BAŞKAN SÖZÜ UZATMADI
Dortmund Muhabbet Korosu Başkanı Nihal Hasanoğlu: “Koromuz her geçen gün büyümeye devam ediyor. TSM’ye ilgi duyan ve yetenekli arkadaşlara kapımız her daim açık. Konserimize gösterilen ilgiden ziyadesiyle memnunuz. Hem müzikseverlere hem de bizi maddi-manevi destekleyen tüm dostlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.
 
İLK BÖLÜM’ DE NELER VAR?
İlk bölümde Kürdili Hicazkar ve Muhayyer-Kürdi olmak üzere toplam 10 eser seslendirildi. Bu bölümde Sevim Şile, Leyla Şakşak ve İsmail Korkmazer’de birer solo eseri seslendirdiler. Daha sonra 20 dakikalık bir ara verdildi.
 
İKİNCİ BÖLÜM
Nihavend ve Segah makamında şarkıların seslendirildiği ikinci bölümde dinleyiciler de eşlik etmeyi ihmal etmediler. Bu bölümde Mine Serap Şile, Saadet Bana ve Leyla Gürdal solo şarkılar söylediler.
 
ASLINDA ÜÇÜNCÜ BÖLÜMDE VAR
9 şarkı seslendirildikten sonra MUHABBET KOROSU sahneyi usulca terketti ve günün ASSOLİST’i olan TRT sanatçısı Umut Akyürek sahneye gelerek davetlileri selamladı ve programına başladı. Kendisine saz heyetiyle birlikte yine TRT keman sanatçısı olan Talat Er eşlik etti. İşte bu yüzden program adeta üç bölüm gibi gözüktü. Umut Akyürek güzel sesiyle izleyicileri bambaşka bir aleme aldı götürdü.
ŞİLE AİLESİ=MÜZİK
Nerede müzik dinletisi varsa Ruhr genelinde ŞİLE Ailesi de orada. Şile Ailesinin iki ferdi; eğitimci anne Sevim Şile ve  kendisi gibi eğitimci olan kızı Mine Serap Şile hem Gelsenkirchen İnce Saz korosunda hem de Dortmund’da ki Muhabbet Korosunda aktif olarak görev yapıyorlar.
 
MÜZİKLE DOLU BİR YAŞAM
Gelsenkirchen İnce Saz Korosu ve Wuppertal  Eski Dostlar Korosunun eğitmenliğini yapan Mustafa Türkay Mecillioğlu’da Dortmund’daki müzik şöleninde sahnedeydi. Mecillioğlu ud’uyla saz heyetinde yer aldı ve bu unutulmaz gecenin müzisyenlerinden birisi oldu.
 
SUNUM İŞİNİ GÜZEL YAPTILAR
Yasemin Doğan ve Caner Demirci’nin birlikte yaptıkları sunum görevi de oldukça profesyonel gözüktü. İkili salonu dolduranların haklı takdirini kazandı.
 
SAZ HEYETİN DE KİMLER VAR?
Konserin asıl gizli mimarları ise şüphesiz saz ekibiydi. Saz heyetinde kimler vardı derseniz; Erol Seber, Mustafa Türkay Mecillioğlu, Recep Seber, Nehrin Kurt, Uğur Çiftçi, Necdet Candemir  ve Ece Çukur.  
 
SALON DOLDU
Dortmund’daki NRW Orkestra Merkezi’nin salonunda gerçekleştirilen müzik şölenini yaklaşık 300 kişilik seçkin bir davetli topluluğu izledi. İzleyiciler arasında SPD’li NRW milletvekili Volkan Baran’da vardı. Programın bitiminde 300 kişilik müzikseverler adeta MUHABBET’in tadını almış olmanın mutluluğuyla evlerine gittiler.
 
DAHASI VAR
NRW Orkestra Merkezindeki dinleti şöleninden sonra koro, saz heyeti ve organizasyon da emeği geçenler Dortmund merkezde Dr. Akın Kara’ya ait olan “KARA’s Restaurant” ta yemekte buluştular ve günün krtiğini yaptılar. Yemeğe konuk sanatçılar Umut Akyürek ve Talat Er’de kısa bir süre eşlik ettiler. Daha sonra koro üyelerine veda ederek Türkiye’ye döndüler.
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv