AVTED’ DEN DİALOG İM DUNKELN (KARANLIKTA DİALOG ) ZİYARETİ

Almanya’nın Hamburg kentinde engelli vatandaşlarımıza yönelik çalışmalar yapan Hamburg Avrupa Türk Engelliler Derneği Dialog im Dunkeln( Karanlıkta dialog) merkezini ziyaret etti.

Hamburg 4 Ekim 2019 14:55
AVTED’ DEN DİALOG İM DUNKELN (KARANLIKTA DİALOG ) ZİYARETİ
-A +A

Almanya’nın Hamburg kentinde engelli vatandaşlarımıza yönelik çalışmalar yapan Hamburg Avrupa Türk Engelliler Derneği Dialog im Dunkeln( Karanlıkta dialog) merkezini ziyaret etti.Almanya’nın Hamburg kentinde kurulmuş, görme engellilerin günlük yaşadıklarını bir günde 1,5 saat karanlık odada gezerek his etmelerini sağlayan ziyarete Hamburg Başkonsolosu Yonca Sunal, Alman Sosyal Demokrat parti (SPD) Hamburg Eyalet milletvekili Güngör Yılmaz, İş adamı Hakan Çakar, Dr. Mustafa Yoldaş , Organizatör Nermin Orhan ve ziyaretin düzenlenmesine katkı sağlayan La Mira düğün salonu sahipleri İmren Mutu ve Turgut Duman ile seçkin davetli topluluğu katıldı.


 
‘Biz eğitim derneğiyiz’
 
Karanlık oda ziyareti sonrası davetlilerin 1,5 saat içinde görme engellilerin yaşadıkları hissi duygularıyla anlatan davetlilere hitaben konuşan AVTED Derneği başkanı Cemil Çelik, derneklerinin bir eğitim derneği olduğunu belirterek ‘ Patenti Almanlara ait olan uzun yıllardır merkezi Almanya’nın Hamburg şehrinde kurulmuş olan bir şirket tarafından yürütülen ve geliştirilen projenin bir parçası olan Avrupa Türk Engelliler Derneği olarak bugün bir farkındalık yaratmak istedik.
Dernek üyelerimiz ve yöneticilerimiz tarafından, Türkçe sunulan bu tur programın bizlerde sorumluluk sahibi olan işadamı iş kadını engelli dostları ve basın mensubu arkadaşlarla hatırlamak, hatırlanmak için bir araya geldik.1,5 saat karanlıkta görme engeller gibi asa ile gruplar halinde onların her gün yaşadıklarını biz de yaşadık test ettik.
Görme engellerin normal hayatta yaşadıklarını bizler rehber önderliğinde bize yön ve yol göstererek uygulama yaptık.Amaç görme engellerin yaşamını tanımak aynı zamanda engellere karşı davranış biçimlerimizi yeniden değerlendirmek ve her engelin eğitimle açılacağını ortaya koymaktı. Bizlerde bugün burada yapmış olduğumuz bu faaliyetle bunu en iyi şekilde ortaya koymuş olduk.
Derneğimiz tarafından her yıl en az iki kez bu tür organizasyonlarla Hamburg ve çevresindeki engellere davranış biçimlerini ve farkındalığı ortaya koyacağız
.’dedi


 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı