Avrupa Birliği’nin desteklemiş olduğu Kadın ve Çevre Projesi kabul edildi

Avrupa Birliği’nin desteklemiş olduğu T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülen Türkiye ve AB Sivil Toplum Diyaloğu-IV Çevre Hibe Programına, LIFE e.V. (Almanya) ortaklığında hazırlayıp sunulan ‘’Kadın ve Çevre Projesi’’ adlı proje başarılı bulundu.

Türkiye 5 Nisan 2016 10:15
Avrupa Birliği’nin desteklemiş olduğu Kadın ve Çevre Projesi kabul edildi
-A +A

Avrupa Birliği’nin desteklemiş olduğu T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülen Türkiye ve AB Sivil Toplum Diyaloğu-IV Çevre Hibe Programına,  LIFE e.V. (Almanya) ortaklığında hazırlayıp sunulan ‘’Kadın ve Çevre Projesi’’ adlı proje başarılı bulundu.
12 ay süre ile uygulanacak projenin  genel amacı ‘’sürdürülebilir ve ekolojik açıdan doğru olan tüketim ve üretim biçimleri ile doğal kaynakların kullanımı ve yönetimi konusunda kadınlara yönelik bilinç yükseltici çalışmalar yapılması için güçlü bir diyalogla karşılıklı anlayış ve etkileşimin güçlendirilmesi’’
Proje üç özel amaç için gerçekleştirilecek
Konu ile ilgili olarak açıklamada bulunan yetkililer projenin genel hedefine bağlı olarak,  Çevre sorunlarının çözümüne ilişkin sivil toplum örgütlerinde kadın inisiyatiflerinin geliştirilmesi ve doğa koruma konusunda politika önerileri geliştirebilecekleri canlı ve renkli bir diyalog zeminin oluşturulması,Çevre ve doğa koruma konularında bir dizi bileşik seminerler, konferans ve uluslararası çalışma ziyaretleri ve diğer destekleyici eylemler ile proje hedef gurubunun kapasitesinin ve becerisinin artırılması,Avrupa Birliği’nin üzerine inşa edildiği değerleri, işleyişi ve politikaları da dâhil olmak üzere, Cinsiyet eşitliği, kadın ve çevre, doğa koruma yaklaşımlarının anlatılması yolu ile kadın ve kız çocuklarının konumlarını güçlendirilmesi gibi üç amaç için gerçekleştirileceğini belirttiler.
Projenin  hedef gurubu Berlin (Almanya) bölgesi ile Doğu Karadeniz Bölgesi korunan alanlarının içinde veya yakınında yaşayan kadınların belirlendiği Proje kapsamında Almanya’da çalışma ziyaretleri, çalıştaylar, eğitim seminerleri düzenlenecek ve almanca ile Türkçe dilinde bilgi materyalleri düzenlenecek
Projeden üç hedef sonuç elde edilecek
Konu ile ilgili olarak projeden üç hedef sonucun elde edileceğini belirten yetkililer elde edilecek sonuçlarıda şöyle açıkladılar
 ·  Çevre sorunlarının çözümüne ilişkin sivil toplum örgütlerinde kadın inisiyatifleri geliştirecektir.
·  Çevre politikalarının etkin uygulanmasında kadınların rolü güçlendirilecektir.
·  ‘’Çevreyi etkileyenler olarak kadınlar’’ ve ‘’çevreden etkilenenler olarak kadınlar’’ konusunda AB-Türkiye arasında canlı ve renkli bir diyalog zeminin oluşturulmasına olanak sağlayacaktır.
·  Çevre ve doğa koruma konularında kadınların farkındalık ve kapasiteleri artırmak için bir dizi bileşik seminerler, uluslararası konferans, iletişim ağı ve diğer destekleyici eylemler yapılacaktır.
·  AB faaliyetleriyle daha az ilgili bölge olan Karadeniz Bölgesi’nde Avrupa Birliği hakkında daha iyi bilginin ve anlayışın oluşmasını sağlayacaktır.
·  Proje hedef gurubuna AB tarafından Türkiye'de sivil topluma yönelik olarak sağlanan destekler, AB kurumları ve bu kurumların işleyişi konusunda STÖ farkındalığının yaratılması yolu ile güçlü bir AB sinerjisi oluşturulacaktır.
·  Kadınlar için ‘’Kadın ve Çevre için Avrupa İletişim Ağı’’ ile üyelerinin kurumsal kapasitelerini uluslararası, ulusal ve bölgesel düzeyde arttırılacaktır. Bu şekilde STÖ arasında iyi yapılandırılmış canlı ve renkli bir diyalog kültürünün gelişimine katkı sağlanması yoluyla sivil katılımın güçlendirecektir.
·  Proje çalışmalarını, usullerini, sonuçlarını ve herkesin projeyle tanışması amacıyla projede direkt olarak ilişkisi olmayan kişilere broşürler, yerel tv, radyo programları, promosyon ürünleri ve konferanslar gibi çeşitli yöntemler ile yaymak;
 

 

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Yasar YEGEN

22:59 20 Nisan 2016

Gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkürler. İyi calismalar... Yasar YEGEN Proje Koordinatörü
1000
Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv
2012 Softmedya tüm hakları saklıdır Softmedya Haber Scripti Yazılımı