Almanya'da Yüzde 100 Engelliye Türkiye'de Sağlam Raporu Verilerek Maaşı İptal Edildi

ALMANYA'da yaşayan 53 yaşındaki 3 çocuk babası Selim Yıldırım, 4 yıl önce girdiği beyin ameliyatından vücudunun sağ kısmı felçli olarak çıktı.

Türkiye 10 Aralık 2018 21:13
Almanya'da Yüzde 100 Engelliye Türkiye'de Sağlam Raporu Verilerek Maaşı İptal Edildi
-A +A

ALMANYA'da yaşayan 53 yaşındaki 3 çocuk babası Selim Yıldırım, 4 yıl önce girdiği beyin ameliyatından vücudunun sağ kısmı felçli olarak çıktı. Ameliyat sonrasında yürümekte ve konuşmakta zorluk çeken, sağ kolunu kullanamayan Yıldırım'ın Almanya'da ve Türkiye'de gördüğü tedavilerde de felç olan kısmında düzelme sağlanamadı. Ailesinin yardımı ile günlük işlerini yapabilen Yıldırım, Almanya'da kendisine verilen yüzde 100 engelli raporu ile Türkiye'de malulen emekli olmak için müracaat yaptı.

Yıldırım, 2015 yılında yaklaşık 23 bin lira prim borcunu ödeyerek emekli oldu. Verdiği vekalet ile kardeşi aracılığıyla 2.5 yıla yakın emekli maaşı alan Yıldırım, emekliliğinin devam edilebilmesi için yeniden heyet raporu alması gerektiği kendisine bildirilince Türkiye'ye gitti. 2 buçuk ay arayla 2 kez Türkiye'da heyete giren Yıldırım'ın emekliliği, çalışabilir durumda olduğunu gösteren raporla iptal edildi.

DAĞ GİBİ ADAMDI ÖYLECE KALDI

Almanya'da yüzde 100 engelli ve çalışamaz raporu alan kardeşinin tüm tedavilere rağmen sağlık durumunun düzelmediğini söyleyen Yavuz YıldırımKocaeli SGK Müdürlüğü'nün raporuna itiraz etti. Yıldırım "2014 yılında Almanya'da doktor, 'Senin acilen ameliyat olman gerekiyor. Beyninde baloncuk var' diyor kardeşime. Kardeşimi ameliyata alıyorlar. Ama ameliyattan sağ tarafı felçli çıktı. Dağ gibi adamdı, öylece kaldı. Tedavi için Türkiye'ye de gitti. Fizik tedavi gördü. Ancak iyileşme olmadı. Kardeşim 1991 yılında Almanya'ya gitmeden önce Türkiye'de sigortalı çalışmıştı. Malulen emekli olabileceğini öğrendik ve prim borcunu kapatarak emekli oldu. 2 sene sorunsuz maaşını aldı. Sonra emekliliğinin devam edebilmesi için tekrar heyete çağırdılar. Nöroloji doktoru 'Senin iyileşme olanağın yok. Ora göre bir rapor düzenleyeceğim. Bir daha gelmeyeceksin' dedi. Sonra da emekliliği iptal edildi" dedi.

Kaynak : Hürriyet

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

CHP'nin başına kim gelmeli

CHP'nin başına kim gelmeli

  • Kemal Kılıçdaroğlu : 3 Oy (%15)

  • Muharrem ince : 17 Oy (%85)

Duyurular
Arşiv