Almanya'da yenilenebilir enerji üreten cami yapılıyor!

Almanya 'nın kuzeyindeki Schleswig-Holstein eyaletine bağlı Norderstedt kentinde, yenilenebilir enerji üreten bir caminin projesine başlandı.

Hamburg 8 Şubat 2018 00:12
Almanya'da yenilenebilir enerji üreten cami yapılıyor!
-A +A

Mücahid ERBEK/gazetehamburg
Almanya 'nın kuzeyindeki Schleswig-Holstein  eyaletine bağlı Norderstedt kentinde, yenilenebilir enerji üreten bir caminin  projesine başlandı. Eyüp Sultan Camisinin yıkılacağı ve yerine inşa edilecek  caminin en önemli özelliğinin yenilenebilir enerji üretmesi olacak  Bazı Alman gazetelerinin 'Norderstedt 'de Geleceğin Camisi' başlığıyla  verdiği haberde, daha önce Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı  olarak faaliyet gösteren Eyüp Sultan Camisinin yıkılacağı ve yerine inşa edilecek caminin en önemli özelliğinin yenilenebilir enerji üretmesi olacağı bildirildi.
Hamburg 'da 1997 yılından beri mimar olarak çalışan ve projenin mimarlığını üstlenen Selçuk Ünyılmaz, yaptığı açıklamada, Kuzey Almanya 'nın en modern camisi olacak yeni caminin minarelerinin içine yenilenebilir enerji üreten türbinlerin yerleştirilmesiyle çevrenin korumasına önem verileceğini bildirdi.
Ünyılmaz, 'Cami, kubbeli ve yerden 22 metre yükseklikte 2 minareli olarak inşa edilecek. Kubbenin ilginç yanı, kubbe ile mihrabın birleşecek olması.Galeriden her zaman görülebilecek şekilde tasarlanan ve kubbeden aşağıya doğru  inecek bir gözyaşı damlası mihrabı oluşturacak. Camlar çevre korunması dikkate
 alınarak inşa edilecek. Cami, toplam 1400 metre karelik kullanım alanına sahip olacak' ifadelerini kullandı.
Projenin 2,5 milyon avro tutarında olduğunu ifade eden Ünyılmaz, camide ayrıca yemekhane ve konferans salonu bulunacağını, bu salonun sosyal ve kültürel buluşma amaçlı kullanılacağını söyledi.
Ünyılmaz, caminin adının aynı kalıp kalmayacağı konusunda ise henüz nihai kararın verilmediğini sözlerine ekledi.
DİTİB Norderstedt Eyüp Sultan Camisi derneğinin yönetim kurulu üyesi Uğur Sütçü, 'Hamburger Abendblatt' gazetesine yaptığı açıklamada, projeyle bütün insanların bir araya gelebileceği bir buluşma merkezi yapılmasının düşünüldüğünü belirterek, üyelerden toplanacak parayla tamamlanacak inşaatın 2019 yılında
 bitmesinin planlandığını belirtti.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

CHP'nin başına kim gelmeli

CHP'nin başına kim gelmeli

  • Kemal Kılıçdaroğlu : 3 Oy (%15)

  • Muharrem ince : 17 Oy (%85)

Duyurular
Arşiv